Sobota 22. února 2020, svátek má Petr
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 22. února 2020 Petr
12:54

Podle šéfa Evropské komise Jeana-Claudea Junckera USA Evropskou unii informovaly, že údery jsou omezené a mají za cíl zabránit dalšímu využívání chemických zbraní. „Je jasný rozdíl mezi vzdušnými údery na vojenské cíle a použitím chemických zbraní vůči civilnímu obyvatelstvu,“ upozornil v prohlášení Juncker. Opakované použití takových zbraní podle něj nesmí zůstat bez odpovědi.

Podle šéfa komise by ale měly být nyní zdvojnásobeny snahy o ukončení spirály násilí. Juncker v prohlášení zopakoval postoj EU, že k trvalému míru může vést jen věrohodný politických přechod domluvený samotnými Syřany.

12:51

Ruská armáda uvedla, že po náletu pomůže Sýrii posílit její protivzdušnou obranu. Mluvčí ruského ministerstva obrany uvedl, že v blízké době bude proveden „soubor opatření k ochraně nejcitlivější syrské infrastruktury“.

12:45

Americká stanice ABC uvádí, že podle nejmenovaného svědka syrští velitelé nálet očekávali. Těsně před ním evakuovali zaměstnance základny a přesouvali její vybavení.

12:38

Ruské ministerstvo obrany uvedlo, že americký nálet byl neefektivní. „Podle ruských monitorovacích nástrojů dosáhlo syrské základny pouze 23 raket. Není jasné, kam zbylých 36 řízených střel dopadlo,“ uvedl mluvčí ministerstva Igor Konašenkov. 

12:32

Režim prezidenta Bašára Asada nese plnou odpovědnost za poslední vývoj v Sýrii, uvedl generální tajemník NATO Jens Stoltenberg. V prohlášení zdůraznil, že užití chemických zbraní je nepřijatelné a nesmí zůstat bez odpovědi. NATO podle něj pokládá použití chemických zbraní za hrozbu mezinárodnímu míru a bezpečnosti. Generální tajemník aliance doplnil, že aliance podporuje veškeré snahy směřující k dosažení míru a politického řešení v Sýrii.

12:14

Americký útok v Sýrii je snahou ukázat, že nikomu neprojde použití zbraní hromadného ničení. Jediná cesta k míru v zemi ale vede přes jednací stůl, řekl dnes novinářům ministr zahraničí Lubomír Zaorálek. Uvedl také, že česká velvyslankyně v Sýrii Eva Filipi nyní bude na místě sbírat informace o situaci, které poté předá Česku, Německu i USA. Velvyslankyně bude ve své činnosti pokračovat, podle ministra mají její informace cenu.

„Připustit, že se budou používat zbraně chemické, biologické nebo nedej bůh jaderné, je strašná představa. Rozumím tomu, že je jasná snaha dát najevo, že tohle je něco, co se bude trestat. Útok těmi tomahawky vypadá jako úder do zubů,“ řekl Zaorálek.

12:13

Syrská státní tisková agentura uvedla, že obětí útoku USA se stalo devět civilistů, včetně čtyř dětí. Zemřeli poblíž bombardované letecké základny.

12:03

Exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR) tvrdí, že se město Chán Šajchún, v němž v úterý zemřelo na otravu toxickým plynem přes 80 lidí, dnes opět stalo terčem náletu. Zatím nejsou zprávy o obětech, informaci SOHR dosud nikdo oficiálně nepotvrdil.

12:00

Telefonát Putina a Trumpa se podle Kremlu zatím nechystá, útok USA prý výrazně zvýšil riziko incidentů mezi ruskými a americkými letouny nad Sýrií.

12:00

V Česku našlo v posledních šesti letech od vypuknutí konfliktu v Sýrii útočiště 428 syrských uprchlíků, kteří o ochranu požádali. Dvě pětiny z nich tvoří ženy. Dočasnou ochranu úřady od roku 2011 do konce loňska přiznaly 389 lidem, trvalý azyl získalo 39 osob. Vyplývá to ze statistik ministerstva vnitra. Valná většina uprchlíků se svou žádostí uspěla.

Česká republika loni obdržela 78 žádostí o azyl od lidí pocházejících ze Sýrie. Mezi těmito žadateli bylo 19 dětí a 35 žen. Ministerstvo vnitra rozhodovalo o 104 případech syrských uprchlíků z loňska a předchozích let. Azyl přiznalo pěti lidem, dočasnou ochranu 88. Jen v jediném případě nevyhovělo. Desítka řízení se pak zastavila.

11:57

O raketě Tomahawk:

07.dubna 2017 v 08:15, příspěvek archivován: 07.dubna 2017 v 11:57

Anatomy of a Tomahawk missile: Explaining the weapons the US used to strike Syria https://t.co/ztZrQfZEiO https://t.co/iJEzcD5gJq

11:55

Americká akce podle předsedy KSČM Vojtěcha Filipa nemá souhlas Rady bezpečnosti OSN. „Destabilizuje to tu situaci a oddaluje řešení konfliktu,“ řekl ČTK. Předpokládá, že se kvůli zásahu ještě dnes sejde Rada bezpečnosti. „Není jasné, odkud se vzalo to rozhodnutí o útoku, mně to někdy připadá, že ve Spojených státech ještě dál působí síly, které tam zbyly po (exprezidentovi) Baracku Obamovi,“ uvedl Filip.

11:53

KSČM je vážně znepokojena informacemi o raketovém útoku americké armády na základnu syrských vojenských sil na území Sýrie,“ uvedla strana v oficiálním prohlášení. Útok považuje za „jednostranný akt vojenské agrese proti suverénnímu členskému státu OSN a porušení mezinárodního práva a který ohrožuje mír a bezpečnost v celém regionu“.

„Vyzýváme Spojené státy americké k okamžitému zastavení vojenské agrese a zdrženlivosti, zřeknutí se všech dalších jednostranných akcí, návratu k slibnému jednání v Astaně a k hledání společného řešení pod hlavičkou Rady bezpečnosti OSN,“ uvedli komunisté.

11:36

„Jako syrský uprchlík jsem si nikdy nepředstavoval, že tohle řeknu: Díky Donaldu Trumpovi za bombardování režimu, který mě vyhnal, prosím, pokračujte,“ napsal na Twitteru syrský uprchlík Milad Kawas Cale, který v současnosti žije ve Švédsku.

07.dubna 2017 v 08:37, příspěvek archivován: 07.dubna 2017 v 11:36

As a Syrian refugee, I never imagined that I'd say this: Thanks @realDonaldTrump for bombing the regime who displaced me, please do more.

11:31

Americký úder v Sýrii ukazuje potřebnou rozhodnost proti barbarským chemickým útokům, míní předseda Evropské rady Donald Tusk. Doplnil, že EU bude s USA spolupracovat na ukončení brutality v Sýrii.

11:21
  • Kdo ovládá území Sýrie (4. dubna 2017)

    Kdo ovládá území Sýrie (4. dubna 2017) / Autor: iDNES.cz

11:19

Šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov nálet přirovnal k invazi do Iráku. „Připomíná to situaci v roce 2003, kdy Spojené státy a Británie spolu se svými spojenci vtrhly do Iráku bez souhlasu Rady bezpečnosti OSN,“ řekl. „Zarmucuje mě, že to škodí i tak poškozeným vztahům mezi Ruskem a USA, ale doufám, že tyto provokace nezpůsobí nezvratné následky,“ dodal.

11:06
07.dubna 2017 v 08:48, příspěvek archivován: 07.dubna 2017 v 11:04

Odsuzuji útok vedený ze strany USA.Vypálení raket Tomahawk bez výsledků mez.vyš. chemického útoku je jen kovbojským ukazováním svého ega.

10:51

Agentura AP s odkazem na syrské úřady uvádí, že při útoku bylo zabito nejméně sedm lidí, dalších devět bylo zraněno

10:47

Kancelář tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana americké bombardování přivítala. Mluvčí kanceláře uvedl, že zničení syrské letecké základny je důležitý krok, který syrské vládě ukáže, že její útoky nezůstanou bez odezvy. Operaci Spojených států turecká prezidentská kancelář prý hodnotí pozitivně.

Americké bombardování rovněž uvítalo turecké ministerstvo zahraničí s tím, že Turecko podnikne veškeré kroky pro to, aby se syrská vláda musela zodpovídat z chemického útoku. Turecký ministr zahraničí Mevlüt Çavuşoglu řekl, že bezpečné zóny jsou v Sýrii teď důležitější než kdykoliv dříve. V zemi by podle něj měla být založena přechodná vláda, ve které by Asad neměl místo. Pokud bude Asad pokračovat v násilí na civilistech a odmítne odejít dobrovolně, měly by být podle Çavuşoglua podniknuty kroky, které ho zbaví funkce.