Pondělí 17. února 2020, svátek má Miloslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 17. února 2020 Miloslava
20:10

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov mluvil telefonicky se svým tureckým partnerem Mevlütem Çavuşogluem o americkém úderu v Sýrii. Oznámila to agentura TASS. Lavrov řekl, že útok USA je nepřijatelný a ohrožuje snahy Ruska a Turecka o mír.

Rusko a Turecko, které svůj postup v Sýrii koordinují, se v názoru na útok amerických tomahawků ostře rozcházejí. Zatímco Ankara doufá, že dnešní útok amerických sil na leteckou základnu u syrského města Homs je jen začátek, Moskva americkou akci odsuzuje těmi nejtvrdšími výrazy.

19:59

Americké údery v Sýrii byly podle Bílého domu zásadní, oprávněné a odpovídající. Sýrie se musí podrobit požadavku nepoužívat chemické zbraně.

19:56

Asad již nesmí nikdy použít chemické zbraně, řekla během jednání Rady bezpečnosti velvyslankyně Spojených států při OSN Nikki Haleyová. Myslel si, že mu to projde, neboť jej kryje Rusko, to se ale nyní změnilo, dodala.

19:40

Ruský premiér Dmitrij Medveděv označil americký útok na základnu syrské armády nedaleko Homsu za akci, která byla „na hraně“ vojenského střetu s Ruskem. Napsal to na svém facebookovém profilu. Podle Medveděva prezident Donald Trump tak demonstroval svou nesamostatnost a závislost na americkém establishmentu.

„Trump dnes ukázal, že bude tvrdě bojovat proti legitimně zvolené syrské vládě, a ne hlavnímu společnému nepříteli (Islámskému státu). Je to v rozporu s mezinárodním právem a bez souhlasu OSN,“ napsal Medveděv.

19:34

Kreml sdělil, že komunikační kanál s USA Moskva nezavře, ale že skončí s výměnou informací. Americké vojenské zdroje sdělily agentuře AP, že jednání mezi USA a Rusy nebylo po dnešním útoku přerušeno a stále trvá. Američtí představitelé mají podle těchto zdrojů zájem, aby dialog nebyl přerušen, a Rusové potvrdili, že nebude.

19:27

Rusko souhlasilo s udržením horké linky, která má zabránit letecké kolizi nad Sýrií. S odvoláním na nejmenovaný americký armádní zdroj o tom informovala agentura AP. Upozornila, že to odporuje původnímu oznámení Ruska, které sdělilo, že pozastavuje ujednání s Američany o zabránění leteckých incidentů.

19:15

Zástupce ruského ambasadora Vladimir Safronkov označil útok za „do očí bijící porušení mezinárodního práva“, které pomůže teroristickým organizacím, proti nimž Moskvou podporovaná syrská armáda bojuje. Akce podle něho měla odvést pozornost od dalších Spojenými státy vedených vojenských aktivit v Iráku a Sýrii, které přinášejí mnoho civilních obětí.

19:10

Ruský zástupce při OSN odsoudil americký útok v Sýrii jako porušení mezinárodního práva. Během jednání Rady bezpečnosti prohlásil, že bude mít vážné důsledky pro mezinárodní stabilitu. Naopak podle zástupce Francie byl raketový útok proti syrské letecké základně legitimní odpovědí na zločiny páchané režimem Bašára Asada.

19:02
  • Probíhá jednání Rady bezpečnosti OSN o americkém útoku na syrskou leteckou...
  • Probíhá jednání Rady bezpečnosti OSN o americkém útoku na syrskou leteckou...
  • Probíhá jednání Rady bezpečnosti OSN o americkém útoku na syrskou leteckou...
18:43

Rada bezpečnosti OSN jedná o americkém útoku na syrskou leteckou základnu. Podle francouzského zástupce při OSN byl legitimní odpovědí na zločiny páchané Asadem.

18:32

Lidé z Idlibu doufají, že americký útok oslabí vládu prezidenta Bašára Asada. Kadí Hadždž Kadúr, který v Idlibu žije, řekl, že jeden útok je málo, že přišel pozdě, ale přesto vyvolává naději na ukončení války. „Zabíjejí nás tady sedm let a svět nevytvořil bezletové zóny, neudělal nic. Teď nás chce Amerika bránit. To, jestli je (prezident Donald) Trump přítel, nevím, ale aspoň udělal něco dobrého, bude mírová dohoda a ten zkažený režim, který vraždí lidi, odejde,“ řekl Kadúr.

18:20

Rusko popřelo tvrzení, že by sarin byl uchováván na syrské letecké základně, na kterou cílil letecký úder USA. PodleBBC to řekl Michail Uljanov, který stojí v čele oddělení pro nešíření jaderných zbraní při ruském ministerstvu zahraničí.

17:59

Situace v Sýrii nemá vojenské, ale ani jednoduché politické řešení, uvedl premiér Bohuslav Sobotka. Ke stabilizaci země může vést jen široká dohoda, řekl.

17:44

Nikki Haley, velvyslanec Spojených států při OSN, podle Guardianu řekl, že USA trvaly na tom, že mimořádné zasedání Rady bezpečnosti OSN bude otevřené, aby „každá země, která se rozhodne bránit zvěrstva syrského režimu, to musela udělat před očima veřejnosti a aby ji slyšel celý svět.“

17:33

Libanonský Hizballáh podle deníku Guardian řekl, že americké nálety v Sýrii jsou „hloupým“ krokem, který povede k vážnému regionálnímu napětí.  Hizballáh soudí, že americký útok povede k oslabení morálky syrské armády a negativně zasáhne i její spojence. Prokázal podle této šíitské organizace službu Izraeli a jeho regionálním ambicím.

17:24

Zatím nelze říct, zda byl útok USA oprávněný, řekl Zeman

přečíst článek
17:14

Čeští politici převážně souhlasí s nočním útokem USA na syrskou základnu. Premiér Bohuslav Sobotka i ministr zahraničí Lubomír Zaorálek věří, že to pomůže zabránit dalšímu užívání chemických zbraní. Prezident Miloš Zeman chce, aby chemický útok v provincii Idlib prošetřila nezávislá komise, podle jejích závěrů si udělá názor na americký zásah. KSČM použití amerických raket odsoudila, podle ní to je akt vojenské agrese proti suverénnímu státu.

16:56

Šéf OSN António Guterres vyzval strany zapojené do konfliktu, aby se zdržely akcí, které by mohly vyhrotit situaci v Sýrii po útoku USA na syrskou základnu. „Apeluji na zdrženlivost, aby se předešlo jakýmkoli činům, které by mohly zvýšit utrpení obyvatel Sýrie,“ uvedl Guterres. Jedinou cestou z krvavé syrské války je podle něho i nadále politické řešení situace.

16:46

Americká armáda vypálila při ranním útoku na leteckou základnu u syrského Homsu 59 střel Tomahawk s plochou dráhu letu. Podle amerického představitele citovaného agenturou AP dosáhlo cíle 58 těchto střel, jedna asi nefungovala. Rusko předtím označilo útok za slabý, podle něj syrskou základnu zasáhlo jen 23 střel.

16:28

Ruská Státní duma vyzve parlamenty ostatních států a meziparlamentní organizace, aby odsoudily americký útok na základnu syrské armády nedaleko Homsu. „Americká agrese“ podle ní podrývá mezinárodní spolupráci v boji proti terorismu.

Podle předsedy zahraničního výboru dumy Leonida Sluckého prohlášení zdůrazní, že porazit terorismus je možné pouze prostřednictvím efektivního systému mezinárodní kolektivní bezpečnosti.