USA znepokojuje vývoz izraelských zbraní

  12:01aktualizováno  12:01
- Spojené státy se domnívají, že prodej izraelských zbraní Dillí naruší zbrojní rovnováhu mezi Indií a Pákistánem. Napsal to izraelský deník The Jerusalem Post. O situaci hovořili za nedávné návštěvy amerického ministra obrany Williama Cohena v Izraeli Cohenovi spolupracovníci. "Získali jsme zneklidňující zprávy tisku o prodeji raket Popeye-II. Dodávání vysoce moderních zbraní do jižní Asie, kde je napjatá bezpečnostní situace, je krajně znepokojující," řekl mluvčí amerického velvyslanectví v Izraeli Larry Schwartz. Předmětem jednání prý byl také prodej izraelských zbraní Číně.

Je známo, že velmi přesné izraelské rakety vzduch-země Popeye, jsou velmi dobrý vývozní artikl. Rakety jsou podle amerického ministerstva obrany účinné proti takovým cílům jako bunkry nebo protiraketové baterie.

USA sledují vojenskou vyváženost v Asii a nedávný vojenský puč v Pákistánu posílil jejich přání o stabilizaci oblasti. Minulý týden se zúčastnilo 11 izraelských firem výstavy zbraní v Dilí.

Izraelský podnik Rafael a americký Lockheed Martin společně vyrábějí americkou verzi rakety Popeye-I, raketu AGM-142, kterou bude používat americké letectvo. Pracuje se také na výrobě obdoby rakety Popeye-II.

Jde o střelu řízenou elektro-optickým systémem, která může dosáhnout cíle do 150 kilometrů. Ve vzdálenosti asi 20 kilometrů elektro-optické zařízení zaměří a zamíří cíl. Raketa může nést 400kilogramovou hlavici.

V USA je této zbrani podobná pouze raketa AGM-130, kterou vyrábí firma Rockwell. Použita byl poprvé při operaci v Jugoslávii a právě touto střelou bylo zasaženo čínské velvyslanectví v Bělehradě.

Izraelská armáda má střely Popeye-I k dispozici od konce 80. let. Prodány byly zatím do Austrálie a v jednání je prodej Jižní Koreji. Turecko odkoupilo 50 střel Popeye-II do stíhaček F-4, jež jsou nyní modernizovány firmou Israel Aircraft Industries.

Izrael byl před dvěmi lety podle německého tisku po Spojených státech, Francii, Velké Británii a Rusku pátým největším vývozcem zbraní na světě.

Autor:
Témata: Raketa

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Utajená auta policie lze snadno odhalit. Jejich značky chybí v databázi

Ilustrační snímek

Policejní sledovači mají poněkud nečekaný problém. Je jím nenápadná vyhledávací databáze České kanceláře pojistitelů. V...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Další z rubriky

Trump obchází Kongres. Peníze na mexickou zeď sežene vyhlášením stavu nouze

Prezident Donald Trump oznámil, že vyhlásí stav nouze, aby mohl dosáhnout na...

Americký prezident Donald Trump v pátek oficiálně vyhlásil stav nouze, aby mohl i bez souhlasu Kongresu získat peníze...

Britové za války své africké vojáky šidili, bělochy platili třikrát lépe

Afričané se v řadách britské armády zapojili do bojů v Barmě. Snímek je z roku...

Více než půl milionu černošských afrických vojáků, kteří za druhé světové války bojovali v řadách britské armády,...

V Petrohradě se zřítila část univerzity, v troskách mohou být lidé

Na návštěvě druhého největšího ruského města Petrohradu

V Petrohradě se částečně zřítila jedna z univerzitních budov. Policie preventivně evakuovala jednaosmdesát lidí. Pod...

Najdete na iDNES.cz