Migranti překonávají hraniční plot na americko-mexické hranici. (27. prosince 2018) | foto: Reuters

Trump zastavil platby pro středoamerické státy, chce zpřísnit migrační zákony

  • 395
Americká vláda zastavila přímou finanční pomoc třem středoamerickým státům, z nichž do USA proudí největší množství migrantů. Ministerstvo zahraničí v sobotu podle agentury AP v prohlášení uvedlo, že zastavuje platby Salvadoru, Guatemale a Hondurasu za roky 2017 a 2018. Důvod výslovně neuvedlo.

Prezident Donald Trump opakovaně poukazuje na proudy migrantů, kteří po tisících směřují přes Mexiko severním směrem k hranicím Spojených států. Přestože celkový počet přistěhovalců do USA zaostává za rekordy z počátku století, objem nelegální migrace povážlivě roste. Trump ochranu hranic před migranty povýšil na bezmála hlavní bod svého politického programu.

V pátek prezident pohrozil, že pokud Mexiko okamžitě nezabrání migrantům v tom, aby nelegálně proudili do Spojených států, uzavřou USA příští týden svou jižní hranici, případně její značnou část. 

Fotogalerie

Trump Jižního souseda USA obvinil, že na migračním problému finančně velmi vydělává. Podle něj mají USA kvůli demokratům vůbec ty nejslabší imigrační zákony na světě a Mexiko naopak ty nejsilnější, takže Kongres musí zákony zpřísnit.

Agentura AP v sobotu uvedla, že se zatím nepotvrdily zprávy o velké koloně migrantů, která směřuje ze středoamerických států na sever. 

Mexická ministryně vnitra Olga Sánchezová před několika dny varovala, že se ke karavaně směřující z Hondurasu k hranici USA může připojit až 20 000 lidí. Migranti prý plánují společně projít přes Mexiko.

Podle AP se však na sever prozatím ze Salvadoru vydalo jen asi čtyřicet lidí. Není známo, zda se k nim někdo z Guatemaly nebo Hondurasu připojí. Honduraská vláda však popřela, že by se v její zemi připravovala nějaká větší migrační vlna.

Migranti přelézají plot na hranici Mexika se Spojenými státy (prosinec 2018):