Velitel iráckých speciálních jednotek Abdul-Waháb al-Sádí konzultuje další...

Velitel iráckých speciálních jednotek Abdul-Waháb al-Sádí konzultuje další postup postup proti IS v Mosulu (27. června 2017) | foto: AP

Islámský stát chytá druhý dech, Pentagon lituje stažení vojáků ze Sýrie

  • 337
Islámskému státu se v Sýrii daří opětovně nabírat sílu a verbovat do svých řad nové členy. Tvrdí to nová zpráva Pentagonu, podle které oslabil odchod části amerických vojáků syrské spojence, kteří v současnosti potřebují naléhavou pomoc s tréninkem i vybavením. Podle amerického prezidenta Donalda Trumpa si má Sýrie své problémy vyřešit sama.

„Přestože Islámský stát (IS) přišel v Iráku a Sýrii o své teritoriální chalífáty, v obou zemích upevnil své povstalecké schopnosti a je znovu na vzestupu,“ varuje v úterý zveřejněná zpráva generálního inspektora pro ministerstvo obrany USA. Report se soustředil na období od dubna do června 2019.

Prohlášení Pentagonu se rozchází s výroky Trumpa, který opakovaně vychvaloval roli své administrativy při vyhnání teroristů z oblastí spadajících pod územní kontrolu USA.

„S chalífátem jsme odvedli opravdu skvělou práci. Máme sto procent chalífátu a rychle se ze Sýrie stahujeme,“ prohlásil prezident minulý měsíc. 

Zpráva však uvádí, že stažení některých amerických jednotek ze Sýrie už ovlivnilo boj proti zbytkům IS. Redukce amerických vojáků výrazně ztěžuje poradenství spojencům na místě a znemožňuje Spojeným státům efektivně sledovat potencionální náborové oblasti, které umožní IS doplnit své prořídlé řady.

 „Redukce amerických sil rapidně snížila podporu určenou syrským spojeneckým silám v době, kdy potřebují více školení a vybavení, aby mohly reagovat na obnovu IS,“ reagoval na zprávu podle stanice CNN zástupce hlavního inspektora americké operace v Sýrii Glenn Finec.

Pentagon varuje, že právě kvůli redukci amerického personálu se místním spojencům nepodařilo podrobně sledovat lidi zadržené v syrském táboře al-Húl určeném pro rodiny bojovníků IS.  

Tato situace umožnila ideologii IS, aby se rozšířila po táboře. V důsledku toho může IS potenciálně uspořádat nábor mezi desítkami tisíc obyvatel tábora, mezi kterými jsou také tisíce Evropanů. 

Jsme tisíce kilometrů daleko a není to náš boj, tvrdí Trump

Na vrcholu války v Sýrii měly USA v zemi přibližně 3 000 vojáků, kteří primárně radili a pomáhali Syrským demokratickým silám (SDF), jejíž hlavní součástí jsou kurdské milice YPG.

Počet amerických jednotek v regionu se nyní zásadně snížil, americké úřady však oficiálně nezveřejnily, kolik vojáků v Sýrii zůstává. Podle Trumpa zůstane malá část amerických sil v Sýrii na dobu neurčitou s cílem zajistit, aby IS zůstal poražený. Podle zprávy Pentagonu se to zjevně nedaří.

Zadržené ženy bojovníků IS vybírají peníze na internetu. I pro útěky

„Brzy odtamtud odejdeme. Necháme je, aby si své vlastní problémy vyřešili. Sýrie může zvládnou své potíže sama, společně s Íránem, Ruskem, Irákem nebo Tureckem. Jsme 11 tisíc kilometrů daleko,“ řekl v červenci Trump.

Pentagon nicméně v minulých dnech vyjádřil obavy nad možným tureckým úderem na kurdské jednotky na severovýchodě Sýrie, který by mohl ztížit boj proti zbytkům IS. Islamisté jsou stále hrozbou také v Iráku, kde na ně koalice vedená USA podnikla minulý měsíc 33 úderů.

V červenci zveřejnil IS video, ve kterém vyhrožuje tureckému prezidentovi:

12. července 2019


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video