Americký prezident Donald Trump (13. listopadu 2020)

Americký prezident Donald Trump (13. listopadu 2020) | foto: AP

Trump amnestoval usvědčené vrahy a další zločince, kteří mu sloužili

  • 770
Počty amnestovaných americkým prezidentem Donaldem Trumpem rostou, je jich skoro pět desítek. Jsou mezi nimi usvědčení vrazi z Iráku a i další zločinci s mnohaletými tresty, kteří mu věrně sloužili. Trump omilostnil mimo jiné šéfa svého volebního štábu Paula Manaforta, svého exporadce Rogera Stonea nebo realitního magnáta a otce svého zetě Charlese Kushnera.

Paul Manafort byl odsouzen k sedmi a půl letům vězení za různé podvody odhalené během vyšetřování kauzy ruského vměšování do amerických prezidentských voleb v roce 2016. 

Roger Stone byl dříve shledán vinným ve stejné kauze v několika bodech obžaloby včetně lhaní Kongresu, ovlivňování svědka a maření vyšetřování. Již dříve mu Trump zmírnil trest, a Stone se tak mohl vyhnout vězení.

Charles Kushner byl odsouzen v roce 2005 na dva roky mimo jiné za daňové úniky a ovlivňování svědků a svůj trest si již odpykal. Dohromady Trump v posledních dvou dnech udělil milost nebo snížil tresty 49 lidem.

V úterý získali amnestii mimo jiné bývalý Trumpův poradce pro zahraniční politiku George Papadopoulos nebo dva někdejší republikánští zákonodárci - Duncan Hunter odsouzený za korupci, a Chris Collins, odsouzený za finanční podvody a zneužívání obchodních informací. 

Oba patřili mezi první Trumpovy podporovatele. Jedním z pěti lidí, kterým byly tresty částečně či úplně odpuštěny, je pak bývalý kongresman Steve Stockman.

Kontroverzní milosti v podání odcházejícího šéfa Bílého domu nejsou nutně ničím novým. Přesto deník The New York Times nejčerstvější využití prezidentských pravomocí hodnotí jako troufalé, přičemž podotýká, že Trump stále veřejně neakceptoval, že 20. ledna úřad opustí. 

Trump omilostnil exporadce Flynna, který lhal FBI o kontaktech s Ruskem

„Ze 49 milostí, které Donald Trump ke dnešnímu dni udělil, byla většina spojená buďto s některým z jeho spojenců, s někým, kdo k němu měl mimořádný přístup, nebo byly spojené s něčím, co jemu osobně politicky pomáhalo,“ řekl reportér NYT Michael Schmidt.

Papadopoulos působil před volbami roku 2016 jako poradce Trumpovy kampaně a následně se stal prvním bývalým členem Trumpova týmu zatčeným v rámci vyšetřování snah Ruska ovlivnit prezidentské hlasování. 

Jsem obětí spiklenců, tvrdí Papadopoulos

V říjnu 2017 agentům Federálního úřadu pro vyšetřování přiznal (FBI), že jim lhal o načasování podezřelých schůzek před volbami. Loni v březnu své přiznání odvolal v knize, v níž popisuje, jak se stal „obětí spiklenců proti prezidentu Donaldu Trumpovi“. Tomu v noci poděkoval na Twitteru.

Papadopoulose poslal soud do vězení za lhaní při vyšetřování:

7. září 2018

Ještě před Papadopoulosem byl v návaznosti na pátrání zvláštního vyšetřovatele Roberta Muellera odsouzen nizozemský právník Alex van der Zwaan, kterého Trump v úterý rovněž omilostnil.

Trump vyšetřování ruského vlivu na předchozí volby dlouhodobě označuje za hon na čarodějnice. Téměř dva roky trvající operace vedla k desítkám obvinění, Mueller však nakonec otázku možného spiknutí Trumpova štábu s Rusy nechal otevřenou.

Za lhaní FBI o kontaktech v období voleb roku 2016 byl odsouzen i bývalý bezpečnostní poradce Bílého domu Michael Flynn, kterého Trump omilostnil minulý měsíc.

Americká média ihned soudila, že to bude jen první z mnoha milostí, které současný prezident před koncem mandátu udělí. 

Osvobození vrahů z Iráku vyvolalo kritiku

Dalšími omilostněnými jsou bývalí vojáci Nicholas Slatten, Paul Slough, Evan Liberty a Dustin Heard, kteří byli shledáni vinnými ze zmasakrování iráckých civilistů při práci pro soukromou ochranku Blackwater.

Obžalováni byli za zabití 14 lidí na náměstí v Bagdádu v roce 2007 a odsuzující verdikt přišel před šesti lety. Slatten dostal doživotí, jeho tři kolegové si odpykávali tresty od 12 do 15 let.

V USA vyšetřují údajné úplatky za prezidentskou milost

Podle NYT mají případy někdejších pracovníků Blackwater přímé vazby na dva Trumpovy věrné spojence: bývalého šéfa Blackwater Erika Prince a jeho sestru Betsy DeVosovou, která je americkou ministryní školství. 

Deník uvádí, že mnohé z nově ohlášených justičních intervencí podle všeho obešly tradiční kontrolní proces ministerstva spravedlnosti.

Milost vyvolala v Iráku pobouření. Irácké ministerstvo zahraničí vyzvalo Spojené státy, aby rozhodnutí přehodnotily. „Už dlouho jsem ztratil veškerou naději,“ uvedl důstojník irácké policie Fáris Sádí, který střelbu v centru Bagdádu před 13 lety vyšetřoval.

Podle člena vládní komise pro lidská práva Alího Bajátího milost připomíná, že vojáci a ozbrojenci ve službách západních vlád porušovali v Iráku mezinárodní právo. „Spojené státy svým vojákům poskytují imunitu a současně tvrdí, že chrání lidská práva,“ uvedl agentuře AFP.

Úřad vysoké komisařky OSN pro lidská práva (OHCHR) uvedl, že může milost vést k pocitu beztrestnosti v případech porušení lidských práv a „povzbudit další lidi k páchání takových činů v budoucnosti“. 

Úřad OSN vyzval Spojené státy, „aby obnovily potírání beztrestnosti v případech významných porušení lidských práv a mezinárodního humanitárního práva“.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video