USA možná půjdou na Irák i bez spojenců

  8:18aktualizováno  8:18
Spojené státy americké by v případě intervence do Iráku měly raději podporu svých spojenců, ale v případě potřeby jsou připraveny i k jednostranné akci. Řekl to americký ministr obrany Donald Rumsfeld. Saddám Husajn v reakci řekl, že by útok USA na Irák byl útokem proti všem Arabům.

"Není ani tak důležité mít jednomyslnou podporu, ale je třeba přijmout dobré rozhodnutí," řekl Rumsfeld při návštěvě vojenských jednotek na základně v kalifornském Pendletonu.

Ocenil, že téměř polovina zemí na světě podporuje světovou válku proti terorismu, ale dodal, že "je třeba mít na paměti, že prezident nežádal o pomoc naše přátele v Evropě nebo naši koalici, aby podpořili jeho rozhodnutí o Iráku, protože rozhodnutí o Iráku ještě neudělal".

Americké ministerstvo zahraničí se mezitím snažilo zmírnit znepokojení mezinárodní veřejnosti vyvolané ostrými slovy viceprezidenta Dicka Cheneyho na adresu Iráku.

Ten v pondělí v Nashvillu v Tennessee před válečnými veterány jasně vyzval k "preventivnímu" útoku proti Saddámu Husajnovi a upozornil, že "riziko nečinnosti vůči Iráku je větší než riziko akce".

Mluvčí ministerstva zahraničí Richard Boucher zdůraznil, že tato slova nelze interpretovat jako "řinčení zbraní". Boucher potvrdil, že prezident George Bush se ještě nerozhodl, jaké kroky budou podniknuty ke změně režimu v Iráku, a odmítl i obvinění, že Washington se snaží prodat válečný plán.

"Jasně jsme řekli, jasně to řekl i Bílý dům a osobně prezident, že ještě nepadlo rozhodnutí," řekl Boucher a dodal: "Neprodáváme válečný plán, protože prezident ještě nepřijal řešení."

Cheneyho slova vyvolala kritiku některých spojenců USA, hlavně německého kancléře Gerharda Schrödera a egyptského prezidenta Husního Mubaraka.

Husajn: Intervence proti Arabům
Případný útok Spojených států amerických proti Iráku by byl útokem na všechny Araby, míní irácký vůdce Saddám Husajn, jehož citovala agentura INA.

"Terčem pohrůžek Američanů není samotný Irák, ale všechen arabský lid," prohlásil a dodal: "Irák splnil všechny povinnosti, k nimž ho zavazují rezoluce Rady bezpečnosti OSN. "

Husajn zároveň obvinil OSN z neplnění jejích závazků, včetně respektování nezávislosti a svrchovanosti Iráku a zrušení sankcí uvalených na Bagdád odvetou za invazi jeho vojsk do Kuvajtu v roce 1990.

Cheney: Útok na Irák je nezbytný
Americký viceprezident Dick Cheney v pondělí varoval, že Saddám Husajn bude mít v krátké době jaderné zbraně a pokud Spojené státy rychle proti Iráku nezasáhnou, vyplynou z toho katastrofální důsledky v mnoha oblastech.

Jeho projev přinesl podle pozorovatelů dosud nejjasnější zdůvodnění amerického plánu ke svržení bagdádského režimu, a to navzdory rostoucí opozici vůči tomuto záměru jak v americkém Kongresu, tak mezi americkými spojenci.

Saddám Husajn s jadernými zbraněmi v ruce "se bude snažit ovládnout celý Blízký a Střední východ, převzít kontrolu nad velkou částí světových zdrojů energie, přímo ohrožovat americké přátele v regionu a vystavit Spojené státy či jakoukoli jinou zemi jadernému vydírání," prohlásil Cheyney před válečnými veterány v Nashvillu.

Podle Cheneyho jde u Iráku zejména o zápas s časem. "Co (Saddám) chce, je čas, aby ho měl víc na investice do chemického a biologického zbrojního programu a k získání jaderných zbraní," řekl viceprezident.

Zdůraznil, že riziko nečinnosti vůči bagdádskému režimu je daleko větší než rizika vlastní vojenské akce. Spojené státy by měly podle Cheneyho uskutečnit v Iráku preventivní operaci a nečekat, až Saddám bude mít jadernou zbraň.

Jak napsal včerejší list The New York Times, Cheneyho projev plně odráží i názor prezidenta George Bushe a je součástí úsilí americké administrativy přesvědčit spojence, Kongres i americkou veřejnost o nutnosti "změny iráckého režimu".

Přitom i v řadách Bushovy vlastní Republikánské strany se ozývají vlivné hlasy politiků, které varují před "iráckým dobrodružstvím" a podceněním veřejné podpory.

Naposledy se k nim přidal James Baker, který v roce 1991 ve funkci ministra zahraničí za George Bushe seniora sehrál klíčovou roli při budování mezinárodní koalice proti irácké okupaci Kuvajtu. Podobně už dříve reagovali i další dva někdejší republikánští ministři zahraničí Henry Kissinger a Lawrence Eagleburger.

"Přestože by USA určitě (ve vojenské operaci proti Iráku) uspěly, neměli bychom tak činit sami a prezident by měl odmítnout rady těch, co mu to doporučují," napsal Baker před několika dny v New York Times.

"Kdybychom do toho šli sami, případně společně s jednou či dvěma zeměmi, náklady ve všech oblastech by byly mnohem větší, stejně jako politické riziko, a to jak domácí, tak mezinárodní," uvedl Baker.

Také mezi americkými zákonodárci, a to napříč oběma stranami, převažuje názor, že prezident Bush by do akce neměl jít sám. I když právníci Bílého domu došli k závěru, že prezident k vyslání vojáků na Irák nepotřebuje souhlas Kongresu, poslanci jsou přesvědčeni, že jejich podpora je nutná a užitečná.

"Nejde o to, co je a není legální," uvedl republikánský senátor Chuck Hagel. "Pokud prezident chce zahájit válku, tak by raději měl mít podporu Kongresu a Američany na své straně."

Autoři: , ,

  • Nejčtenější

Zeman nastoupil v doprovodu dcery do nemocnice, zůstane tam do neděle

Prezident Miloš Zeman přijel v doprovodu ochranky a své dcery Kateřiny na interní kliniku Ústřední vojenské nemocnice v...

Johnson neprosadil dohodu s EU. Pak si řekl i neřekl o odklad brexitu

Dolní komora britského parlamentu na sobotním mimořádném zasedání neschválila návrh dohody o brexitu. Vláda premiéra...

Na hranicích s Českem řádí vrhač větví, Němci nabízejí za pomoc tisíce eur

Tři tisíce eur nabízejí saští policisté za informace, které povedou k dopadení takzvaného vrhače větví. Už více než...

Pusťte mě ven, volal mrtvý muž z hrobu. Pozůstalí se jen smáli

Pohřeb irského vojáka Shaye Bradleyho byl v mnoha ohledech velmi neobvyklý. Po umístění rakve se z hrobu začal ozývat...

Policie na jihovýchodě Anglie našla v nákladním voze 39 mrtvých

Britská police našla v hrabství Essex na jihovýchodě Anglie v nákladním automobilu 39 mrtvých lidí. Mezi oběťmi bylo 38...

Premium

Havel byl z jiného těsta, vzpomíná v rozhovoru exprezident Klaus

Jeden z hlavních aktérů polistopadového vývoje Václav Klaus starší hovořil pro LN o nepochopení kuponové privatizace i...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

NATO zváží nasazení svých sil na zajištění bezpečné zóny v Sýrii

Severoatlantická aliance by mohla nasadit své síly na zajištění bezpečné zóny pod mezinárodní kontrolou v Sýrii, uvedl...

Premium

ZÁPISNÍK: Nechci ve Švédsku umřít hlady, až mi selže kreditka

Švédsko je zemí pokroku a inovací. Nebojí se budovat například oboupohlavní toalety. Mimo zdánlivě bizarní věci, vzniká...

Kim Čong-un bourá jihokorejské stavby v horách KLDR, postaví si vlastní

Severokorejský vůdce Kim Čong-un při středeční návštěvě turistického letoviska v Diamantových horách nařídil zbourat...

V Dánsku přestěhovali 120 let starý maják. U pobřeží mu hrozilo zřícení

Na severozápadě Dánska byl v úterý přesunut 120 let starý maják, kterému v důsledku eroze pobřeží hrozilo, že se zřítí...

Najdete na iDNES.cz