Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

USA mohou zmařit inspekce v Iráku

  12:01
USA stále prosazují novou rezoluci Rady bezpečnosti OSN, která zvýší tlak na Saddáma Husajna. Bagdád se přitom dohodl se zbrojními inspektory na jejich návratu. První mise, která musí dodržovat stávající rezoluce OSN, je v Iráku očekávána v půlce října. Washington je však odhodlán odjezd inspektorů "zmařit", pokud nevyčkají na nové memorandum OSN.

Na detailech nové mise ke kontrole případných iráckých zbraní hromadného ničení se Vídni dohodl po dvoudenním rokování šéf inspektorů OSN Hans Blix s iráckými experty ozbrojených sil. "Na irácké straně existuje taková vůle přijmout inspektory, jaká tam dosud nebyla," tvrdí Blix.

"Podle našeho názoru by inspektoři neměli do Iráku odjíždět, dokud nebude přijata nová rezoluce, která jim dá pravomoce a instrukce Rady bezpečnosti," uvedl mluvčí ministerstva zahraničí Richard Boucher.

Švédský šéf zbrojních inspektorů Hans Blix se přitom snažil, aby inspekce začaly už v polovině října. K americké výzvě se inspektoři vyjadřovali zdrženlivě. "Jsme technickým inspekčním orgánem Rady bezpečnosti OSN a budeme se řídit jejími instrukcemi," prohlásila mluvčí inspektorů Melissa Flemingová.

USA budou přesto dál prosazovat novou rezoluci OSN. "Musíme postupovat tímto směrem, neboť jsme v několik předchozích týdnech viděli, že musíme pokračovat v tlaku," reagoval na výsledky jednání americký ministr zahraničí Colin Powell, podle něhož se USA nespokojí s polopravdami, nebo s iráckými kompromisy.

Inspekce podle stávajících rezolucí
Ředitel Mezinárodní agentury pro atomovou energii Mohamed Baradej po jednání ve Vídni prohlásil, že irácká strana by měla inspektorům zajistit okamžitý a ničím neomezovaný přístup do všech míst s výjimkou osmi prezidentských objektů. Jejich návštěvu musejí inspektoři podle stávajícího memoranda předem ohlásit a vstupovat do nich jen s mezinárodními diplomaty.

Právě tento bod budí spory, protože USA požadují neomezený přístup také do všech objektů Saddáma Husajna. Irák však souhlasí s návratem inspektorů jen pod podmínkou, že budou dodržovat stávající rezoluce OSN. "Každý chápe, že starý režim zbrojních inspekcí nefungoval. Iráčané nám jím zamotali hlavu," podotkl Powell.

CO PROSAZUJÍ USA
V NOVÉ REZOLUCI?

* USA v návrhu nové rezoluce požadují, aby zbrojní inspektoři OSN odložili svou cestu do Iráku, dokud Bagdád nepředloží seznam všech zbraní hromadného ničení a všech materiálů používaných k jejich výrobě.
* Pokud by byla rezoluce přijata v této podobě, inspekce by se mohly pozdržet o několik týdnů oproti polovině října navrhované Blixem.
* Američané mimo jiné také požadují, aby Irák do 30 dnů od přijetí rezoluce poskytl kompletní popis všech svých programů na výrobu chemických, biologických, jaderných a balistických zbraní. "Toto prohlášení by muselo být předloženo před zahájením inspekcí," uvádí se v návrhu rezoluce.
* O návrhu nyní diskutují členové Rady bezpečnosti OSN.

Irák: USA budou chtít návrat zmařit
Co budou USA dělat, pokud se Rada bezpečnosti nedohodne před očekávaným říjnovým odjezdem inspektorů? Podle vysokého představitele ministerstva zahraničí, který si nepřál být jmenován, poté Američané podniknou kroky, které misi "zmaří".

"Uděláme všechno, co je v našich silách, abychom zajistili, že Blix dostane instrukce a pravomoce od Rady bezpečnosti ještě předtím, než odjede," řekl zdroj agentuře Reuters.

Také Irák je přesvědčen, že USA budou vyvíjet tlak s cílem zmařit návrat inspektorů. "USA chtějí neúspěch jednání o návratu inspektorů a udržet svou nadvládu nad OSN, a to přes odpor, kterému čelí ze strany ostatních stálých členů Rady bezpečnosti s výjimkou Londýna," varoval před koncem vídeňských jednání nejmenovaný irácký představitel.

Dejme Iráku ultimátum, vyzývá Blair
Velká Británie a USA zvažují návrh nové rezoluce, která nemusí počítat s použitím síly, i když Irák nebude plnit požadavky na odzbrojení. Svět však musí stanovit pro Saddáma Husajna ultimátum, tvrdí britský premiér Blair.

"V případě, že irácký prezident Saddám Husajn nevyhoví ultimátu OSN, bude nutno jednat, jinak by světová organizace přišla o veškerou autoritu," řekl na stranické konferenci v Blackpoolu britský ministerský předseda Tony Blair a podotkl: "Někdy, zvlášť jde-li o diktátora, je připravenost k válce jedinou šancí pro mír."

Blair se rozhodně vyslovil pro mezinárodní partnerství, společenství a spolupráci. Svět stejně jako Británie stojí podle jeho názoru na křižovatce, kdy se rozhoduje, zda zvítězí myšlenka spolupráce, nebo rivality řady světových center, mezi nimiž vedle USA a Evropské unie vyjmenoval Rusko, Čínu a Indii.

V mezinárodněpolitické části projevu zdůraznil, že rezoluce OSN je nutno uplatnit všude, nejen vůči Iráku. Je to nutné i na Blízkém východě, kdy cílem musí být ještě před koncem roku zahájit konferenci o konečném urovnání, jehož prvkem musí být Izrael uznaný, respektovaný a neohrožovaný sousedy a současně také palestinský stát.

KANADA S AMERIČANY NEJDE

Kanada přitvrdila odpor proti jakémukoli jednostrannému útoku USA proti Iráku. Prohlásila, že nemá v úmyslu slepě následovat Washington v kroku, který může destabilizovat velkou část světa. Kanada je tradičně spojencem USA. Do Afghánistánu do války proti terorismu vyslala 2000 svých vojáků. V případě Iráku se však obává, že preventivní americká akce by mohla způsobit velké škody OSN, která je základním kamenem zahraniční politiky Ottawy.

Bílý dům odmítl kompromis od Kongresu
Bílý dům odmítl kompromisní návrh amerického Kongresu na znění rezoluce k Iráku. Prezidentův úřad to zdůvodnil tím, že návrh by stanovil omezující podmínky pro invazi. George Bush požaduje široké pravomoci.

"Kompromis by omezil možnosti použití síly jen na akce, jejichž cílem by bylo zbavit iráckého prezidenta Saddáma Husajna zbraní hromadného ničení. To je příliš úzké zaměření," vysvětlil mluvčí Bílého domu Ari Fleischer.

Návrh rezoluce s tímto omezením předložili v Kongresu společně republikánský senátor Richard Lugar z Indiany a demokratický senátor ze státu Delaware Joseph Biden ve snaze získat větší podporu demokratických kongresmanů pro použití síly a zajistit tak širší souhlas pro plánovaný útok proti Bagdádu.

"Tento návrh neříká nic o donucení Saddáma Husajna ukončit podporu terorismu, zastavit represe vlastního lidu nebo vzdát se hrozeb vůči sousedům. Nic z toho v něm není. Je to dokonce ústup od existujících rezolucí Rady bezpečnosti OSN," zdůvodnil Fleischer odmítavé stanovisko Bílého domu k návrhu senátorů.

IRÁK A RADA
BEZPEČNOSTI OSN

Mezi pěti stálými členy Rady bezpečnosti, kteří mají právo veta, stále není shoda, zda a kolik rezolucí má být předloženo OSN:
* Velká Británie a USA jsou pro jednu tvrdou rezoluci
* Francie prosazuje dvě: první, která by jen upřesnila požadavky mezinárodního společenství vůči Iráku, a druhou, která by pohrozila silou až poté, když by se Bagdád nepodřídil
* Rusko je proti jakékoli rezoluci s tím, že dosavadní dokumenty OSN stačí k vyřešení krize
* Čína podle všeho nejvíce podporuje dvoustupňový přístup Paříže

Washington a Londýn mohou slevit
USA s pomocí Velké Británie prosazují tvrdou rezoluci proti Iráku. Ostatní stálí členové rady se však tváří nesouhlasně.

"Jsme pro novou rezoluci rady. Ta by měla být co možná nejtvrdší, protože věříme, že Saddám má takovou povahu, že neslyší na argumenty. Rozumí však, když čelí jasnému výběru mezi pokojným postupem a hrozbou plné vojenské síly mezinárodního společenství," citovala agentura AP britského ministra zahraničí Jacka Strawa.

Washington a Londýn však mohou v této nové rezoluci ze svých požadavků slevit. "Jsme nyní pro jednu rezoluci, která by v žádném případě nepočítala s automatickým použitím síly," všimla si Strawových slov agentura AFP.

Až dosud se objevovaly spekulace, že si Washington v rezoluci přeje možnost automatického použití síly, jestliže Bagdád nebude spolupracovat. Americké zdroje se o žádné změně postoje nezmiňují.

Irák může způsobit krizi NATO
Přetrvávající odpor evropských členů NATO, kteří zároveň zasedají v Radě bezpečnosti OSN, k vojenské intervenci proti Iráku může vytvořit problém s USA. Severoatlantická aliance není v první linii irácké krize, ale možná bude nucena zvážit svou účast, varoval generální tajemník NATO George Robertson.

"Dokud probíhají jednání OSN, nepočítá se s vojenským zapojením. USA nás ještě o nic nežádaly. Pokud bude vznesena žádost, bude to znamenat, že došlo k rozkolu s OSN, a v tom případě bude třeba zvážit postoj NATO," vysvětlil Robertson v rozhovoru pro italský týdeník la Repubblica.

Bagdád varoval Turecko, jednoho ze členů NATO, že ho nebude pokládat za přátelskou zemi, pokud se Ankara rozhodne dát k dispozici své základny USA v případě jejich vojenské operace proti Iráku. Turecko se zatím k útoku staví odmítavě.

Ankara udržuje s Bagdádem dobré obchodní vztahy. Navíc se obává, že případná válka proti Iráku oživí separatistickou činnost Kurdů v zemi a poškodí turecké hospodářství, které prochází krizovým obdobím.

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Srážku dvou vrtulníků v Malajsii nikdo nepřežil

  • Nejčtenější

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Rusové hlásí průlom fronty. Ukrajinská minela jim přihrála klíčové město

24. dubna 2024  11:40,  aktualizováno  15:50

Premium Jako „den průlomů“ oslavují ruští vojenští blogeři pondělní události na doněcké frontě, kde se...

Co v EU prosadili čeští europoslanci? Nabíječky i Erasmus, připomínají se

28. dubna 2024

Premium V Bruselu a Štrasburku proběhlo v týdnu velké loučení. Ve stávajícím složení se totiž europoslanci...

Děti na Haiti cestou do školy překračují mrtvoly. Misie z USA líčí praktiky gangů

28. dubna 2024

Premium Od spolupracovnice MF DNES v USA Co mi vyprávěli po telefonu známí z Haiti, k nimž tam jezdím: školy a obchody se řídí podle toho,...

Zastřelili ho, pomočili a pověsili. Jak vznikla fotka mrtvého Mussoliniho

28. dubna 2024

Seriál Doufal, že uteče a i s milenkou dožije v bezpečí. To by se však víc než dvě dekády nesměl chlubit...

Hamás zveřejnil video Američana a Izraelce unesených v říjnu loňského roku

27. dubna 2024  19:18,  aktualizováno  21:55

Palestinské hnutí Hamás v sobotu zveřejnilo video zachycující dva z rukojmích, které uneslo při...

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...

Hello Kitty slaví padesátiny. Celý svět si myslí, že je to kočička, jenže není

Kulatý obličej se dvěma trojúhelníkovýma ušima, drobný čumáček, vousky a červená mašle na uchu. Taková je Hello Kitty,...

Za vytlačení z linky do Brna musí Student Agency zaplatit náhradu 21 milionů

Společnost Student Agency provozující autobusy a vlaky pod označením RegioJet musí zaplatit bývalému konkurentovi 21...