Záchranáři přivážejí do newyorské nemocnice nakažené koronavirem. (6. dubna...

Záchranáři přivážejí do newyorské nemocnice nakažené koronavirem. (6. dubna 2020) | foto: Profimedia.cz

Sbohem, mami, už můžeš. Američané se loučí s blízkými pomocí videohovorů

  • 118
Nemocné s koronavirem nemohou kvůli nebezpečí infekce navštěvovat v nemocnicích jejich blízcí, a tak pacienti mnohdy umírají bez jejich přítomnosti. Tomu se rozhodla zabránit americká zdravotní sestra, která na svém telefonu zprostředkovala umírající ženě poslední rozloučení s rodinou. „Byl to rozhovor o lásce a odpuštění,“ říká.

Pětasedmdesátiletá Carolann Gannová, která sama pracovala třicet let jako zdravotní sestra, onemocněla začátkem března v pečovatelském domě ve městě Issaquah nedaleko Seattlu. Po prokázání koronaviru ji převezli do místní nemocnice, kam za ní ale kvůli riziku infekce nemohla rodina.

Skupina zdravotních sester se však postarala o to, aby Gannová nebyla až do posledního okamžiku sama.

Jedna ze zdravotních sester, devětadvacetiletá Tatyana Huberová, rodině na konci března zavolala z vlastního telefonu ve chvíli, kdy se stav Gannové začal rapidně zhoršovat. Jejích pět dětí tak mělo šanci se se svou matkou rozloučit.

„Nemůžu si přivlastnit kredit za videohovor, protože tu myšlenku jsem převzala od našich ostatních pacientů, kteří jsou na tom stále tak dobře, že mohou sami používat telefon,“ popsala devětadvacetiletá Huberová, podle níž si pacienti poslední dobou často volají s rodinami, aby se necítili tak osaměle.

„Dcera paní Gannové, Michelle Benettová, svou matku v posledním rozhovoru ujistila, že je vše v pořádku, že může ukončit svoje utrpení a odejít ze světa,“ popsala Huberová. „Ten rozhovor byl o odpuštění, o lásce, o tom nechat svou matku jít. Bylo neuvěřitelné, že to její dcera dokázala,“ dodala zdravotní sestra.

Žena popsala poslední rozloučení se svou matkou:

Podle Huberové byl okamžik velmi emotivní, ale zdravotníci v USA se musí připravit na to, že takových případů budu v příštích dnech zažívat stále více. Personál nemocnice už nyní čelí enormnímu stresu a psychické zátěži, a to virus v USA dosud nedosáhl svého očekávaného vrcholu.

„Takové situace mi připomínají, proč jsem se stala zdravotní sestrou a proč to dělám i za takových okolností dál. Protože chci, aby všichni ostatní pacienti mohli jít zdraví domů a setkat se se svými rodinami osobně,“ říká Huberová.

Hlavně že nezemřela sama, říká rodina

Rodina Gannové se rozhodla příběh zveřejnit, aby poukázala na obětavost amerických zdravotníků, kteří při péči o nakažené denně riskují vlastní bezpečí. Příbuzní na památku Gannové také založili internetovou sbírku, na které lidé mohou přispět zdravotním sestrám v nemocnicích v regionu.

Je to jako 11. září, říkají Newyorčané. Lékařka už se loučí se svými dětmi

„Udělali všechno, co bylo v jejich silách, aby se moje matka cítila pohodlně a pomohli nám. Mohla jsem jí říct, že ji miluji a že není sama. To pro nás bylo ze všeho nejdůležitější, aby nezemřela sama,“ řekla The Independentu jednapadesátiletá Benettová.

Ve Spojených státech dosud nákaze koronavirem podlehlo téměř třináct tisíc lidí. Počet obětí je tak v USA po Itálii a Španělsku třetí nejvyšší na světě. Země registrujevíce než 400 tisíc nakažených. Nejpostiženějším americkým státem je nadále New York, kde nemoci covid-19 podlehlo už 5 489 lidí.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video