Pátek 17. ledna 2020, svátek má Drahoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 17. ledna 2020 Drahoslav

USA chtějí činy, ne jednání

  18:13aktualizováno  18:13
Spojené státy od afghánského Talibanu očekávají činy, nikoli vyjednávání. Oznámil mluvčí Bílého domu Ari Fleischer. Vůdce Talibanu mulla Muhammad Umar totiž oznámil, že je připraven jednat se Spojenými státy o Usámovi bin Ládinovi. Ten je podezřelý z teroristických útoků v New Yorku a Washingtonu. Pákistánský prezident generál Parvíz Mušaraf prohlásil v televizním projevu k národu, že neexistuje plán k vojenskému útoku proti Afghánistánu.

"Prezidentovo poselství Talibanu je jasné - je čas pro činy, ne pro vyjednávání," uvedl Fleischer bez dalších podrobností. Americký prezident George Bush zároveň důrazně vyzval talibanský režim, aby vydal i vedení teroristické organizace Al-Kajdá, kterou vede právě bin Ládin. Bush rovněž prohlásil, že válka proti terorismu bude světovou kampaní.

Taliban nabízí jednání
Vůdce Talibanu mulla Muhammad Umar oznámil, že je připraven jednat se Spojenými státy o Usámovi bin Ládinovi. "Už jsme několikrát jednali se současnou americkou vládou i s předchozími americkými kabinety a jsme připraveni k dalšímu jednání," řekl podle agentury AIP Umar, který ještě v úterý vyhlašoval USA svatou válku, na zasedání rady muslimských učenců věnovaném osudu bin Ládina a možnosti amerického útoku na Afghánistán.

"Nesnažili jsme se vytvořit problémy s Amerikou," dodal Umar, který již předtím vyloučil jakékoli justiční kroky vůči bin Ládinovi bez důkazů o jeho odpovědnosti za teroristické útoky.

Rada muslimských učenců, zvaném šúra, oznámila, že konečné rozhodnutí o vydání Usáma bin Ládina padne ve čtvrtek. Stovky kleriků při šúře také řeší, zda podpoří výzvu svého duchovního vůdce k džihádu - islámské svaté válce.

Taliban: USA hledají záminku
Nejvyšší vůdce Talibanu mulla Muhammad Umar ještě ve středu ráno vyloučil, že by justice podnikla bez důkazů jakékoli kroky proti bin Ládinovi.  "Nepřátelé této země pohlížejí na islámský systém jako na trn ve svém oku a hledají různé záminky, aby jej vyřídili," řekl v projevu s tím, že je Usáma bin Ládin jednou z těchto záminek.

Svět tlačí na Afghánistán
Svět varuje afghánské vládní hnutí Taliban, že mu hrozí vážné nebezpečí, když nevydá Usámu bin Ládina. "Je to pro Taliban velmi důležitý okamžik a myslím, že si musí být jasně vědomi nebezpečí, jemuž budou čelit, když nesplní požadavky mezinárodního společenství," řekl vyslanec OSN pro Afghánistán Francesc Vendrell.

Vendrell varoval, že Afghánci požadavky USA a dalších zemí nepřijmou snadno a že USA budou mít v afghánském hornatém terénu potíže s nepřátelskými bojovníky.

Část Talibanu udržuje podle Vendrella úzké vztahy s bin Ládinem a tisíci dalších zahraničních islámských radikálů, což vůdci Talibanu mullovi Muhammadu Umarovi ztěžuje splnění požadavků světa.

K těm, kdo požadují vydání saúdskoarabského miliardáře se v úterý připojila i Rada bezpečnosti OSN. Ta vyzvala Taliban, aby okamžitě a bezpodmínečně islámského teroristu vydal.

VŠECHNY SOUVISEJÍCI ČLÁNKY

UKONČENÉ ON-LINE REPORTÁŽE

ZPRÁVY ON-LINE
úterý 18. září

ÚTERÝ
Pákistánské vyjednávání zkrachovalo
Jednání pákistánské mise v sousedním Afghánistánu zkrachovalo. Vyjednávači, kteří se snažili s afghánským vládním hnutím Taliban dohodnout vydání teroristy Usámy bin Ládina, se vrátili zpět domů s tím, že se do afghánistánu nehodlají vrátit.

Mluvčí ministra ahraničí Pákistánu Riaz Khan řekl, že zatím nebude jednání komentovat. Jeden z ministrů Talibanu prohlásil, že afghánská vláda nemá dost důkazů o bin Ládinově odpovědnosti za atentát na USA.

Taliban shání dobrovolníky do boje
Ministerstvo vnitra Talibanu vyzvalo dobrovolníky, aby se přihlašovali k boji proti nevěřícím.

"Přísahám, že i ženy nám zasílaly vzkazy, že jsou připraveny se zúčastnit džihádu," tvrdí ministr vnitra Abdar Razzák Achund.

Do Kábulu se mezitím sjíždějí stovky islámských učenců, kteří mají rokovat o hrozícím konfliktu.  Učenci mohou rozhodnout o jeho vydání, stejně jako o vyhlášení svaté války Spojeným státům.


Pokud zaútočí, vyhlásí Taliban USA svatou válku
Taliban, kterému už od včerejška běží třídenní lhůta na vydání mezinárodně hledaného teroristy, navíc dopoledne pohrozil vyhlášením svaté války, takzvaného džihádu, proti USA.

Pokud Spojené státy zaútočí, hodlá vládní hnutí bránit všemi prostředky islám před křesťany, Židy a imperialisty.

"Chtěl bych říci svému lidu, že náš džihád proti Američanům bude formálně obnoven," prohlásil místopředseda talibanské rady ministrů mulla Muhammad Hasan Achund.

Taliban: My jsme to nebyli
Achund podotkl, že je nepředstavitelné, že by teroristické útoky proti Světovému obchodnímu středisku v New Yorku a ministerstvu obrany ve Washingtonu byly spáchány Talibanem či Usámou bin Ládinem.

"Avšak USA a všichni imperialisté ve světě, židé a křesťané a jejich stoupenci hodlají pod touto záminkou zničit islámský řád, který byl nastolen za cenu naší krve," řekl Achund.

Taliban: možná Ládina vydáme, ale ne Americe
Taliban by si za jistých okolností vydání bin Ládina uměl představit.

Podle pákistánské delegace Afghánistán některé podmínky formuloval. Jednou z nich je vydání teroristy pouze islámskému soudu.

USA: chceme hlavu bin Ládina
Spojené státy neustále zvyšují tlak na bin Ládinovo vydání. Ministr zahraničí Colin Powell opakoval, že bin Ládin je hlavním podezřelým. "Amerika chce bin Ládina živého nebo mrtvého," prohlásil v pondělí prezident George Bush.

V souvislosti s platným prezidentským nařízením, které zakazuje americké vládě podílet se na vraždě, mluvčí Bílého domu řekl, že to nebrání vládě jednat v sebeobraně. Powell vyzval Taliban, aby pomohl vyšetřování útoku na civilisty tím, že Ládina vydá.

Proti úderu USA demonstrovaly tisíce Pákistánců
V jihopákistánském Karáčí demonstrovalo proti případnému odvetnému útoku Spojených států na Afghánistán více než tři tisíce lidí. Hlasitý, avšak nenásilný protest u mešity v centru Karáčí sledovalo zhruba 500 policistů a vojáků.

Demonstranti nesli transparenty se slogany, které vyzývaly pákistánského prezidenta Parvíze Mušarafa, aby nepomáhal americkým jednotkám při očekávaném útoku na Afghánistán.

Pákistánská delegace měla být u jednání afghánských učenců
Pákistánská delegace se v úterý přesunula do metropole Kábulu. Ve středu navíc o den prodloužila rozhovory s Talibanem. "Pákistánská delegace z milosti boží tady v Kábulu vedla plodné rozhovory," prohlásil kolem poledne SELČ v Kábulu mluvčí ministerstva informací Abdal Rahmán.

"Dnes se v Kábulu setkali s islámskými učenci a zítra, až se sejdou učenci, budou tam," uvedl v úterý mluvčí.

Stovky islámských duchovních mají tento týden v Kábulu uspořádat schůzku, na níž se mají zabývat nynější krizí.

Právě Pákistán, nejlepší přítel Afghánistánu, předal Talibanu poselství: Buď vydáte bin Ládina do tří dnů, nebo riskujete masivní ozbrojenou odvetu. Taliban se netají tím, že poskytuje bin Ládinovi útočiště a odmítá jej vydat.

Islámábád se k vyslání delegace odhodlal po telefonickém rozhovoru mezi americkým prezidentem Georgem Bushem a pákistánským prezidentem Parvízem Mušarafem. 

Již v sobotu přitom Taliban pohrozil vojenskou akcí proti kterémukoli národu, jenž by podpořil případný americký útok na Afghánistán.

Afghánistán, země, o které se mluví.

Legendární partyzán Masúd zemřel.

PONDĚLÍ:
USA chtějí bin Ládina živého nebo mrtvého
"S každou hodinu, s každým dnem je stále jasnější, že hlavním podezřelým je síť Al-Káida a že všechny cesty vedou k vůdci této organizace Usámovi bin Ládinovi," řekl Powell při briefingu na ministerstvu zahraničí.

Neměli by nechat tyto vetřelce, aby ohrožovali jejich společnost, varoval dále Powell talibanský režim v Afghánistánu, který poskytuje bin Ládinovi útočiště. Taliban zatím dával najevo, že bin Ládin je jeho host, řekl Powell. "Je načase, aby jejich hosté odešli."

Afghánistán se připravuje na útok
Afghánistán se připravuje na případný útok. Uzavřel vzdušný prostor. Rozmístil 25 tisíc vojáků podél hranice s Pákistánem, a to včetně těžké vojenské techniky a raket ruské výroby SCUD, které mohou nést nejen konvenční, ale i jaderné, chemické a biologické zbraně.

Desetitisíce lidí prchají z velkých měst a směřují do sousedního Pákistánu a Íránu. "Připravujeme se na příval desetitisíců lidí, kteří jsou nyní na cestě k hranicím sousedních zemí," řekl v pákistánském Islámábádu mluvčí Úřadu vysoké komisařky OSN pro uprchlíky (UNHCR) Júsuf Hasan. 

"Utečenci opouštějí hlavní město Kábul, jihoafghánský Kandahár, který je hlavním stanem Talibanu, a východoafghánské město Dželálábád, ležící nedaleko hranice s Pákistánem," uvedl mluvčí. Jiní uprchlíci směřují k Íránu.

Lidé sbírají jen základní věci a utíkají. "Zůstaňte a bojujte až do smrti," vyzývá marně obyvatele vládnoucí hnutí Taliban.

Z Kábulu mizí i velitelé Talibanu
Z metropole Kábulu mizí i představitelé vládního islámského hnutí Taliban. Zatím není jisté, zda zástupci Talibanu utíkají z Kábulu na příkaz svého vůdce mully Muhammada Umara.

Mezi prchajícími jsou především mladí vojenští velitelé a úředníci. Podle svědků neutuchá ani odliv obyčejných obyvatel metropole. "Lepší utéct teď, než se ocitnout v obklíčení," vysvětluje jeden z kábulských usedlíků.

NEDĚLE:
Afghánská opozice schvaluje americký útok
Afghánská opozice Severní aliance, která v občanské válce bojuje proti Talibanu, nabídla SPojeným státům pomoc. Afghánský vyslanec při OSN v New Yorku, který zastupuje talibanskou opozici Severní spojenectví, uvedl, že opozice má v záloze 15 tisíc vojáků k případnému útoku proti Talibanu.

"Pokud USA hodlají zareagovat proti teroristům a jejich spojencům, měli by se s námi poradit a seznámit se s tím, jak efektivní naše podpora a spolupráce bude," dodal Abdulláh v rozhovoru pro CNN.

Afghánská opozice: Masúda zabil Ládin
Severní aliance podezírá bin Ládina z úspěšného atentátu na bývalého velitele opozice Ahmada Šáha Masúda, který v sobotu zemřel na následky zranění.

"Ztratili jsme jednoho z našich hrdinů kvůli teroristickému útoku, který je spojen s postavou bin Ládina," řekl Abdulláh. "Takže budeme bojovat s celosvětovým nepřítelem."

Ládin: Nic jsme neudělali
Usáma bin Ládin, kterého Bush v sobotu označil za hlavního podezřelého, v neděli opět důrazně zopakoval, že s atentáty na New York a Pentagon nemá nic společného.

"Žiju v Afghánistánu. Složil jsem přísahu věrnosti duchovnímu vůdci Talibanu Umarovi, která mi nedovoluje, abych něco takového z území Afghánistánu udělal," řekl bin Ládin pro agenturu Afghan Islamic Press (AIP).

"Už v minulosti jsme byli obviňováni, ale nic jsme neudělali," prohlásil bin Ládin. AIP obdržela fax s prohlášením bin Ládina z neznámého místa v Afghánistánu.

Afghánistán volá o pomoc
Vedení Talibanu o víkendu svolalo do Kábulu svoje nejvyšší duchovní, aby projednali strategii obrany proti možnému útoku USA.

Zároveň vyzvalo 57 členů Organizace islámské konference a další islámské státy, aby zemi pomohly v případě útoku USA.

Prezident Parvíz Mušaraf řekl, že Pákistán logisticky podpoří USA při případném útoku na Afghánistán a navíc dovolí americkým lodím kotvit u jeho břehů. Novinářům to řekl vojenský zdroj z Islámábádu.

Pákistán je tlačen do kouta
Po počátečním vyčkávání Pákistán v sobotu přistoupil na celou řadu požadavků USA. Jedním z nich bylo umožnění přístupu americkým ozbrojeným silám do svého vzdušného prostoru.

V sobotu Islámábád Washingtonu slíbil, že se podřídí všem rezolucím Rady bezpečnosti týkajícím se boje proti globálnímu terorismu.

CNN uvádí na základě zdrojů blízkých Mušarafovi, že Pákistán trvá na tom, aby se jakékoli řešení týkalo pouze vzdušného prostoru, aby americké síly nevstoupily na pákistánskou půdu a aby se akcí neúčastnily Izrael a Indie.

V neděli oznámil výbor Mezinárodního červeného kříže, že evakuuje svoje pracovníky ze země. Jiné západní humanitární organitace včetně OSN již zemi opustily.

Političtí pozorovatelé upozorňují, že Mušaraf je zatlačen ke zdi - buď pomůže USA, ale riskuje tím mezinárodní rozruch, nebo z toho vycouvá, ale v tom případě čelí sankcím, případně vojenským útokům a dalekosáhlým ekonomickým následkům.

Doma na Mušarafa naléhají islámští extremisté, aby Spojeným státům nepomáhal. Varují, že by to mohlo zažehnout v Pákistánu, islámské zemi se 140 miliony lidmi, vlnu násilí.

Říkají si boží bojovníci - TALIBAN.

SOBOTA:
Taliban míří do izolace
Taliban se postupně dostává do izolace s tím, jak ztrácí svoje tři dosavadní spojence, jediné státy, které jeho vládu uznaly.

Kromě Pákistánu přislíbily v minulých dnech pomoc USA i Spojené arabské emiráty a Saúdská Arábie. Emiráty navíc oznámily, že znovu přehodnocují své vztahy s Talibanem.

Bush: Kdo začal válku, zvolil vlastní destrukci
Americká armáda se zatím den poté, co americký prezident Bush prohlásil, že země je ve válce, připravuje k úderu na organizátory úterních teroristických útoků.

Bush prohlásil, že Spojené státy odpoví na teror rychlou a souvislou válečnou akcí, a to nejen proti pachatelům útoků, ale také proti těm, kdo je ukrývají. "Kdo začal válku proti Spojeným státům, zvolil si vlastní destrukci," zdůraznil americký prezident.

NEJDŮLEŽITĚJŠÍ UDÁLOSTI

pondělí 17. září PÁKISTÁN JEDNÁ O VYDÁNÍ LÁDINA
Česká vláda připravuje opatření proti lidem, kteří veřejně schvalují terorizmus nebo ho veřejně podporují
Pákistánská delegace začala v Afghánistánu jednání s Talibanem o vydání teroristy bin Ládina.
neděle 16. září AFGHÁNISTÁN POSILUJE OBRANU
Taliban začal posilovat obranu. Podle pákistánských zdrojů se afghánské jednotky začaly přesunovat na hranici.
Podle ministra zahraničí Donalda Rumsfelda sehrají v boji proti pachatelům útoků na USA americké jednotky cvičené pro nekonvenční válku.
Pákostán po jednání s USA v pondělí vyšle dlelgaci do sousedního Afghánistánu. Mise má za úkol předat ultimátum: vydejte do tří dnů Ládina, jinak riskujete masivní ozbrojenou odvetu.
sobota 15. září - AMERIKA CHYSTÁ ODVETU
Jsme ve válce, řekl prezident Bush a slíbil důkladnou a účinnou odvetu. Podporují ji obě komory amerického parlamentu a většina Američanů.
Podporu americkým akcím přislíbily Pákistán, Kazachstán a další státy, proti se vyslovil Irák. Afghánské vládní hnutí Taliban vyzvalo cizince, aby kvůli možnému útoku opustili zemi.
FBI zatkla další muže podezřelé ze spojení s útokem. Z vyšetřování vyplynulo, že cílem teroristů mohla být také Atlanta.
Letecké společnosti postupně obnovují lety do Spojených států, provázejí je však zvýšená bezpečnostní opatření a omezení pro cestující.
pátek 14. září - DEN SMUTKU

Americký ministr obrany Rumsfeld povolal prvních 35 tisíc vojáků v záloze do aktivní služby. Krok následuje poté, co Senát schválil rezoluci, která Bushovi umožňuje ozbrojenou odvetu za úterní atentáty. Senát rovněž schválil pomoc ve výši 40 miliard dolarů na odstranění následků útoků a boj proti terorismu.

FBI zveřejnila jména 19 únosců letadel. Sedm z nich bylo vycvičenými pilot. Řada z nich měla základnu na Floridě.

USA udělaly první viditelný krok k odvetě. Požádaly Pákistán, aby uzavřel hranice. Vyzvaly ho o povolení přeletů v případě útoku amerických letadel proti teroristům.

čtvrtek 13. září - POPRVÉ OFICIÁLNĚ OZNAČEN LÁDIN

Amerika poprvé oficiálně pojmenovává podezřelého z teroristického útoku. Jde o teroristu bin Ládina, řekl ministr zahraničí Colin Powell.

Policisté zadrželi v souvislosti s útokem několik lidí. Pátrání je zavedlo i do Hamburku. Někteří podezřelí měli pilotní licence.
Bush vyhlásil pátek dnem smutku. Přidávají se země EU včetně Česka.
New York pohřešuje na 5000 lidí. Zachráněno jen 7 lidí, vyproštěno 94 těl.
středa 12. září - BUSH: JE TO VÁLKA
Bush označil útoky za válečný akt.
Policie i armáda pátrá po původci útoků. Stopy vedou k bin Ládinovi.
Taliban vinu Ládina popřel. Jeho vydání je předčasné, prohlásil.
První odhady ztrát na životech: newyorský starosta hovoří o tisících.
NATO v Bruselu rozhodlo, že útok na USA je útokem na celou Alianci.
Po Evropě se šíří výhrůžky, evakuují se budovy. Kontinent hlídá tisíce policistů.
úterý 11. září - TERORISTÉ ÚTOČÍ
Bush slibuje, že viníci tragédie a jakákoli země, která je kryje, budou potrestáni.
New York - 14:50 SELČ: první letadlo naráží do 110 patrového mrakodrapu, 15:08 SELČ: do druhé věže narazilo další letadlo; Washington - 15:30 SELČ: třetí letadlo se zřítilo na budovu Pentagonu; Pensylvánie - poslední letoun se zřítil do neobydlené oblasti. Teroristé zřejmě mířili na Camp David.

Souhrnný článek událostí od 11. - 13. září

Světové obchodní středisko (WTC) na satelitním snímku z 30. června 2000 (vlevo) a stejné místo na snímku z 15. září 2001 po teroristickém útoku.

Newyorský hasič povolává dalších deset záchranářů při pátrání po obětech v troskách Světového obchodního střediska (WTC) v New Yorku, 15. září 2001

Afghánský uprchlík nese pytel se zásobami rýže v uprchlickém táboře Džalozai v Pákistánu. Desítky tisíc Afghánců opouštějí své domovy z obav před americkým útokem, 18. září 2001

Autoři:

  • Nejčtenější

Letadlo jsme si spletli s řízenou střelou, přiznaly Íránské revoluční gardy

Íránské revoluční gardy přijaly plnou zodpovědnost za sestřelení ukrajinského letadla se 176 lidmi na palubě. V...

Premium

Ve škole byla terčem posměchu. Dnes džihádistka Kristýna nenávidí i matku

Plánuje zabíjet. Soudí ji jako uprchlou. Žena z Mělnicka měla problémy s rodiči i spolužáky. Pětadvacetiletá Kristýna...

Je to moje něžné děťátko, popsala matka monstrum, které znásilňovalo muže

Matka pachatele největšího počtu znásilnění v dějinách Británie uvedla, že neměla o jeho zločinech nejmenší ponětí....

VIDEO: Zásah, plameny a pád. Svědek natočil sestřelení letadla raketou

Americký deník The New York Times zveřejnil video, které ukazuje, jak íránská raketa nedaleko teheránského letiště...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Soukup vytáhl Havla, „skoncoval” se Zemanem a chce být prezidentem

Prezident Miloš Zeman už nejspíš nebude mít každý týden pravidelný rozhovor s majitelem TV Barrandov a multimoderátorem...

Premium

Ve škole byla terčem posměchu. Dnes džihádistka Kristýna nenávidí i matku

Plánuje zabíjet. Soudí ji jako uprchlou. Žena z Mělnicka měla problémy s rodiči i spolužáky. Pětadvacetiletá Kristýna...

Premium

Převratná metoda z IKEM: jak zhubnout přeprogramováním metabolismu

Lékař Marek Beneš je už třetím rokem vedoucím lékařem projektu, při kterém se pomocí laseru „oslepí“ nervové buňky...

Premium

TEST: Vyplatí se benzin, hybrid, nebo diesel? Spočítali jsme to

Auto máte vybrané, co mu ale dát pod kapotu, aby vás provoz vyšel co nejlevněji – klasický benzin, úsporný diesel, nebo...

  • Další z rubriky

Ukrajinský prezident nepřijal demisi premiéra, chce aby pokračoval

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj odmítl páteční rezignaci předsedy vlády Oleksije Hončaruka, která patrně...

Bylo to předražené, spílají Prešovu za závěr demolice vybuchlého paneláku

Finální část demolice paneláku poškozeného výbuchem plynu byla předražená, vyčítají lidé a firmy vedení Prešova....

Kajte se, nebo zemřete. Sekta umučila při rituálu v Panamě šest dětí

Příslušníci panamské domorodé komunity zabili při rituálním náboženském obřadu sedm lidí, z toho šest dětí a jednu...

Válka gangů zaměstnává švédskou policii. Loni přibylo bombových útoků

Ve Švédsku loni výrazně přibylo bombových útoků spojených s drogovou kriminalitou a válkou gangů. Celkem o 60 procent,...

Najdete na iDNES.cz