Rostislav Roztočil na procházce německým městem Bietigheim-Bissingen

Rostislav Roztočil na procházce německým městem Bietigheim-Bissingen | foto: ČTK

Uprchlý Roztočil: Podali jsme dovolání i stížnost, naději si ale nedělám

  • 79
Rostislav Roztočil si má odsedět 13 let za vraždu egyptského studenta v 80. letech. Do vězení ale nenastoupil a z německého "exilu" přesvědčuje o své nevině. "Lidi v Německu nemůžou uvěřit, co děje ve státě, kde byl prezidentem Václav Havel," řekl v rozhovoru se čtenáři iDNES.cz.

Otázky čtenářů se týkaly především českého soudu, který potvrdil vězení za vraždu. Roztočil si to vysvětluje tím, že se před soud dostal jen vyšetřovací spis z minulosti.

"Byl zcela jednostranný a soudce si pochopitelně již předem vytvořil obraz, který byl tehdy Policií ČR nakreslen. Indicie, které ukazují na možného pachatele, soud přitom zcela opomenul, tak jako důležité důkazní návrhy tímto směrem. Tím také soud nesplnil podmínky Německa," odepsal čtenářům iDNES.cz.

. ON-LINE ROZHOVOR

Odpovědi Rostislava Roztočila čtěte zde.

Uvedl jeden z příkladů, na čem stál rozsudek. "Důkaz podle soudu je, že mrtvé tělo bylo přivázáno k železné tyči a moje matka pracovala u ČSD. Mohl jsem si tak opatřit část závory."

Roztočil podal dovolání k Nejvyššímu soudu. V případě neúspěchu se může ohradit k vyšší instanci. "U Ústavního soudu za prezidenta Klause zasedlo několik lidí, kteří mají velmi podivný vztah k morálce, bez které se výklad práva neobejde," vyjádřil své pochyby.

"Naději si žádnou nedělám. Evropský soud pro lidská práva je zcela přetížen a věci tam vyřizuje česká sekce ve které zasedají právníci z ČR," dodal. V jeho případu se také angažuje spolek Šalamoun, který sleduje nezávislost justice. Společnost chce po ministrovi spravedlnosti, aby vydal stížnost pro porušení zákona během procesu.

Čtenář s označením Míla se ptal, jestli lidé, mezi kterými se Roztočil pohybuje, znají jeho příběh. "V Německu mě lidi znají a též nemůžou uvěřit, co děje ve státě, kde byl prezidentem Václav Havel. Švejk by se divil," odpověděl Roztočil.

Připomněl také, že se neskrývá. "Já v Německu bydlím dvacet let a neskrývám se tu. Naopak Česká republika skrývá spravedlnost."

Spoluvězeň na útěku byl agresivní
Roztočil dostal od čtenářů také otázky na okolnosti útěku z vězení. Z borské káznice utekl 8. listopadu 2005 spolu s Romanem Čabradou. "Propašovali" se ven zabalení v nákladu, který z věznice odváželo nákladní auto.

"Útěk sám osobě byl snadný a dobře naplánovaný. Takže vše probíhalo hladce a mohli bychom se tomu teoreticky i smát. Důvodů bylo mnoho. Například jsme potkávali policejní hlídky, které zcela selhávaly," napsal.

Problém ale prý byl s jeho spoluvězněm. "S Čabradou to však jednoduché nebylo. Především byl permanentně a zcela zbytečně nervózní a agresivní. Dalo dost práce ho držet, tak aby se nic nikomu nestalo. Utekl jsem jenom za předpokladu, že se nikomu nic nestane."

Většina čtenářů vyjádřila Rostislavu Roztočilovi podporu, jeden z příznivců ale přesto namířil na jeho problémy se zákonem v období komunismu, o kterých se dočetl v novinách a chtěl vědět, čeho se přesně týkaly.

"Nedovolené opuštění sboru: odjeli jsme do Ostravy gazíkem. Rozkrádání socialistického majetku: ukradl jsem si ze služebního auta mé vlastní rádio. Podvod: obchodování se západní měnou," odpověděl Roztočil.

Od devadesátých let jezdil do Česka
Rostislav Roztočil byl původně odsouzen ke 24 letům žaláře už v roce 1985. Podle Nejvyššího soudu ČSSR se o deset let dříve podílel na vraždě egyptského studenta Mohammeda Nabil el Kalliniho. Tehdy Roztočil pracoval jako taxikář.

V roce 1985 ale Roztočil trávil už pátý rok v emigraci. Rakousko ho do Československa odmítlo vydat.

V roce 1991 se Roztočilovi podařilo získat český pas a od roku 1993 bez povšimnutí úřadů navštěvoval Českou republiku. V roce 2000 ho policisté zatkli na hranicích s Německem a putoval do vězení.

. INTERVIEW S ROSTISLAVEM ROZTOČILEM

Exkluzivní rozhovor s Rostislavem Roztočilem čtěte zde.

O svém odsouzení Roztočil říká, že bylo politicky motivované. "Je to pomsta české justice za to, že jsem na konci sedmdesátých let emigroval a vynesl tajné vojenské informace. Pracoval jsem u kontrarozvědky coby řidič a měl jsem přístup k lidem z velení západního okruhu," tvrdí. A dodává, že je pyšný na to, co proti komunismu udělal.

"Příkaz k nástupu do vězení jsem dostal. Jenže podle vyjádření německé prokuratury nebyly splněny patřičné podmínky v mém procesu. Požadovala, aby bylo obnoveno vyšetřování, což se nestalo. Pouze se u soudu četlo ze starých spisů," vysvětluje dnes Roztočil, proč na květnovou výzvu české justice k nastoupení do vězení nereagoval.

Přesvědčil vás Rostislav Roztočil o své nevině?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 pátek 11. července 2008. Anketa je uzavřena.

NE
NE 955
ANO
ANO 831
,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video