Na překlady dáte třikrát víc, tepou aktivisté plán záchrany uprchlíků

  13:18aktualizováno  13:18
Nevládní organizace kritizují výsledky mimořádného summitu EU, který se zabýval prudkým nárůstem počtu utopených uprchlíků ve Středozemním moři. Podle aktivistů by se unijní námořní operace Triton a Poseidon měly změnit na záchranné akce.

V letošním roce zatím jen k italskému pobřeží dorazilo více než 21 tisíc migrantů (23. dubna 2015) | foto: AP

Operace Triton od svého spuštění loni v listopadu zachránila už na 11 400 lidí, nevládní organizace však upozorňují, že má měsíční rozpočet necelé tři miliony eur (přes 78 milionů korun).

Po ztrojnásobení by to za rok znamenalo vynaložení 108 milionů eur (asi 2,9 miliardy Kč), tedy přibližně třetinu částky, kterou unii každý rok stojí její překladatelská služba.

„Nestačí zvýšit počet lodí EU na moři, pokud bude dál jejich hlavním cílem především ochrana evropských hranic a ne snaha zachraňovat lidi, kteří umírají,“ uvedl například Kenneth Roth, výkonný ředitel organizace Human Rights Watch. Připomněl, že podle dostupných údajů zemřelo od počátku roku ve Středozemním moři už třicetkrát více lidí než ve stejném období předcházejícího roku.

Podobně se vyjádřila také Iwerna McGowanová, šéfka bruselské kanceláře organizace Amnesty International. „Pokud nebude změněn mandát Tritonu, tak Triton není řešením, ať dostane prostředků, kolik chce,“ uvedla.

Triton v okolí italských břehů a menší Poseidon u řeckých ostrovů v Egejském moři jsou operací evropské agentury Frontex odpovídající za ochranu vnějších hranic EU. Jako takové nemají primárně za cíl záchranu lidských životů, ačkoliv v praxi se lodě na pomoci migrantům v potížích podílejí.

O uprchlíky by se měla podělit celá Evropa, zní z Bruselu

Summit EU ve čtvrtek večer rozhodl o ztrojnásobení prostředků na operace agentury Frontex pro letošní a příští rok. Země osmadvacítky, včetně ČR oznámily konkrétní finanční příspěvky, nabídky lodí, letadel i personálu.

Fotogalerie

Politikům europarlamentní liberální frakce ALDE, kam patří i poslanci zvolení za hnutí ANO, chybí především změna evropského azylového systému jako takového. „Jsou třeba závazná opatření, která zajistí, že členské státy přispějí k záchranným opatřením a povinným rozmisťovacím programům,“ uvedla švédská europoslankyně Cecilia Wikströmová.

Europarlament, v němž se i další politici vyslovují pro povinné rozmísťování azylantů tak, aby se ulevilo nejzatíženějším zemím unie, má svou plenární schůzi příští týden. Diskuse o situaci ve Středomoří se očekává ve středu. Evropská komise se rozhodla uspíšit práce na své strategii týkající se problematiky migrace a předložit ji do poloviny května.

Na Maltě ve čtvrtek pohřbili oběti víkendového potopení lodi s uprchlíky:

Soud v Katánii

Evropští politici námořní operace v Středozemním moři posílili poté, co o víkendu u břehů Libye havarovala loď plná uprchlíků a více než 700 běženců utonulo. Před soudem v sicilské Katánii v pátek poprvé stanul údajný kapitán havarované lodi Muhammad Alí Málik.

Uprchlická krize

Tuniského kapitána a 25letého Syřana Mahmúda Bichita, který byl podle vyšetřovatelů členem posádky, italská policie zadržela začátkem týdne. Oba muži patřili k necelým třem desítkám zachráněných. Podle dosavadních informací tragickou havárii způsobil právě kapitán, když s přetíženým rybářským člunem narazil do portugalské obchodní lodi, jež běžencům připlula po nouzovém volání na pomoc.

Valná většina z téměř osmi stovek pasažérů trávila podle svědků strastiplnou cestu v uzavřeném nákladním prostoru, a neměla proto šanci z potápějící se lodi uniknout. Někteří svědci vypověděli, že kapitán byl během cesty pod vlivem alkoholu a kouřil hašiš. Málikův právník ovšem tvrdí, že obviněný Tunisan loď vůbec neřídil a byl pouze jedním z řadových pasažérů. Jako kapitána ho ovšem identifikovali nejen přeživší uprchlíci, ale i spoluobviněný Syřan.

Údajného kapitána lodi hodlá prokuratura obžalovat z mnohonásobného zabití z nedbalosti, únosu, způsobení námořní havárie a z napomáhání nelegální imigraci. Syřan Bichit by se měl zpovídat pouze z posledního jmenovaného činu.

Páteční soudní jednání je teprve předběžným řízením, během něhož by si měl soudce vyslechnout argumenty prokuratury a obhájců a stanovit, zda existuje dost důkazů pro podání obžaloby.

Hlavní trasy migrantů do Evropy
Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Slováci se baví. Trapas tiskové mluvčí vyústil ve zrušení celého odboru

SLOVÁCI SE BAVÍ: Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své...

Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své zaměstnankyně Barbory Palovičové z minulého měsíce. Tisková...

Jsme už plní, otevřete nyní své přístavy. Loď s migranty se vrací do Evropy

JSME UŽ PLNÍ: Humanitární loď Ocean Viking, která ve Středozemním moři...

Humanitární loď Ocean Viking, která ve Středozemním moři vyzvedává migranty v ohrožení, požádala o pomoc italské a...

Koupání nahoře bez je lidské právo. Tam, kde v Barceloně byl zákaz, už není

KOUPÁNÍ NAHOŘE BEZ: V druhém největším španělském městě Barceloně vypukl...

V druhém největším španělském městě Barceloně vypukl nečekaný spor o to, zda ženy smí na veřejných koupalištích plavat...

Kůrovcový byznys: vydělat na něm může každý, stačí mít aspoň 50 tisíc

Kůrovcová kalamita, vichřice, Šternbersko, Bruntálsko, Lesy ČR, Lesy města...

Kůrovcová kalamita je neštěstí pro životní prostředí a vlastníky lesů, ale také vidina peněz pro firmy, které ji...

Další z rubriky

Matka operní diva, prapředek nobelista. Greta Thunbergová má slávu v genech

Švédská operní pěvkyně Malena Ernmanová, matka ekologické aktivistky Grety...

Šestnáctiletá švédská ekologická aktivistka Greta Thunbergová má slávu v genech. Její matka Malena Ernmanová je totiž...

Vyhodili mě, protože jsem upozornila na obtěžování, žaluje žena seznamku

Aplikace Tinder

Společnost provozující seznamovací aplikaci Tinder v současnosti řeší žalobu podanou její bývalou viceprezidentkou pro...

Novozélanďané si oblíbili lišejník na erekci, podle vědců je však toxický

ilustrační snímek

Novozélandští botanici museli oficiálně varovat obyvatele, aby nekonzumovali lišejník rostoucí v městských oblastech...

OVĚŘENO: Mozek miminka ovlivní těhotenství a první hodina po porodu
OVĚŘENO: Mozek miminka ovlivní těhotenství a první hodina po porodu

Podle lékařky Markéty Kellner, která zkoumá lidský mozek, jsou těhotenství a první okamžiky po porodu zásadními v jeho fungování do budoucna. Co ovlivňují a jak?

Najdete na iDNES.cz