diplomy, promoce

diplomy, promoce | foto: Profimedia.cz

Polská univerzita napraví křivdu a vrátí diplomy zabavené kvůli Hitlerovi

  • 32
Univerzita v polské Vratislavi se rozhodla napravit dávnou křivdu a alespoň symbolicky vrátit doktoráty, které 262 zdejším absolventům odebrali nacisté jako nepřátelům režimu Adolfa Hitlera. Slavnostní ceremonie se má odehrát 22. ledna a mají se jí zúčastnit potomci pronásledovaných vědců.

“Jde o symbolické gesto, protože formální obnovení vědeckého titulu udělovaného univerzitou v Breslau již není možné, neboť tato univerzita již neexistuje,“ řekl agentuře AFP mluvčí současné Vratislavské univerzity Jacek Przygodzki.

Tehdy se Vratislav nazývala Breslau, byla součástí Německa a škola nesla název Slezská univerzita Fridricha Viléma.

Vratislavská univerzita a univerzita v Kolíně nad Rýnem, která po druhé světové válce převzala pedagogy a studenty z Breslau, od roku 1945 polské Vratislavi, připravují pro ceremonii společné prohlášení s odsouzením nacistického režimu.
“Chceme vyjádřit odpor proti činu popírajícímu základní zásady akademického života a varovat, aby se cosi podobného nikdy neopakovalo,“ řekl rektor Vratislavské univerzity Marek Bojarski listu Gazeta Wyborcza.

V nacistickém Německu byl podle historika Kaia Kranicha univerzitní senát v Breslau na samé špičce, pokud jde o odebírání titulů odpůrcům režimu, označovaným za vlastizrádce.

Doktorské tituly nacisté odebírali především židovským emigrantům, kteří z Německa prchali před antisemitským pronásledováním, ale nejen jim. Zdejší titul doktora teologie byl například odebrán i chicagskému arcibiskupovi - poté, co Hitlera hanlivě označil za mizerného malíře pokojů.

Zatímco jiné německé školy již dříve začaly vracet za nacistů odebrané tituly, Kranach o rehabilitaci doktorů z Breslau usiloval marně. I z kanceláře německého prezidenta dostal odpověď, že se nedá nic dělat, protože Slezská univerzita od roku 1945 neexistuje. Historik se pak obrátil na Poláky a ti mu vyšli vstříc.

“Jsme hrdí na to, že naše škola má tradici trvající několik staletí, ale uvědomujeme si, že tato minulost má i černé skvrny. Musíme se k tomu stavět čestně a někdo se také musí postarat o vědce, kteří se stali oběťmi nacistů,“ řekl profesor Krzysztof Ruchniewicz, který na Vratislavské univerzitě přednáší historii. „Toto gesto Německu připomíná, že stále musí účtovat s nacistickou minulostí,“ dodal historik z Kolína, profesor Norbert Finzsch.

Ve Vratislavi by 22. ledna neměl chybět ani izraelský historik dějin holokaustu Gideod Greif, vnuk Elfridy a Karla Danzigerových. Těmto lékařům nacisté odebrali tituly a Karla poslali do koncentračního tábora Buchenwald, z nějž jej zachránila jeho manželka. Oba poté přesídlili do Palestiny.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video