Následky dronového útoku v ruské Novgorodské oblasti (12. března 2024)

Následky dronového útoku v ruské Novgorodské oblasti (12. března 2024) | foto: Profimedia.cz

Jako drahé rakety. Ví se, proč ukrajinské drony trefí Ruskem i bez satelitu

  • 269
Ukrajina při útocích na ropné rafinerie a další cíle hluboko v ruském území používá bezpilotní letadla vybavená základní umělou inteligencí, díky které se obejdou bez satelitů a působí zcela autonomně. Uvedla to stanice CNN s odkazem na své zdroje. Podle portálu Defence Express ukrajinské drony zřejmě používají vylepšenou technologii známého systému navádění DSMAC.

Ukrajina v posledních době v Rusku přesně zasáhla cíle vzdálené až 1 200 kilometrů od místa startu, navigace je proto klíčovým faktorem úspěchu. Dron musí nejen dosáhnout cíle, ale také se k němu dostat trasou, která se vyhne oblastem chráněným protivzdušnou obranou.

Ačkoli toho by podle Defence Express bylo možné dosáhnout využitím satelitní navigace, ta je zranitelná vůči systémům elektronického boje. Do jejich rozšíření Rusko podle portálu masivně investuje. Cílem je dokázat potlačit satelitní navigaci nad celými oblastmi země.

Ruským rafineriím zatápí nový dalekonosný dron. Záhadou je jeho ovládání

Komplikace pro ukrajinská bezpilotní letadla představuje mimo jiné systém elektronického boje Tobol určený k rušení satelitní komunikace. Kromě tohoto nepohyblivého systému mohou rušení vytvářet i mobilní systémy Pole-21 nebo Žitel. Spoléhání na pouze satelitní navigaci je proto neefektivní.

Zcela autonomní dron

Stanice CNN v úterý s odkazem na nejmenovaného ukrajinského představitele uvedla, že údery hluboko na ruském území umožňují stále pokročilejší schopnosti dronů, z nichž některé začaly používat základní formu umělé inteligence, jež jim pomáhá navigovat a vyhnout se rušení.

„Přesnost při rušení je umožněna použitím umělé inteligence. Každý letoun má koncový počítač se satelitními a terénními údaji,“ řekl stanici zdroj z ukrajinského programu dronů. „Letadla se řídí letovým plánem, který nám umožňuje zasáhnout cíle s metrovou přesností,“ dodal.

Zničili jsme šest letounů, hlásí Ukrajinci po úderech na ruská letiště

Tuto akurátnost umožňují senzory dronu. „Mají věc, které říkáme strojové vidění. V podstatě dron naučíte, aby identifikoval geografii a cíl, ke kterému míří. Když je nakonec nasazen, je schopen určit, kde přesně se nachází. Nevyžaduje žádnou komunikaci se satelity, dron je zcela autonomní,“ řekl stanici Noah Sylvia, analytik britského Královského institutu.

Chris Lincoln-Jones, britský důstojník ve výslužbě a odborník na bezpilotní letouny a umělou inteligenci, CNN řekl, že úroveň „inteligence“ je stále velmi nízká. „Takovou úroveň autonomie jsme u dronů ještě neviděli, ale stále jsme v rané fázi potenciálu této technologie,“ konstatoval.

Vylepšení systému DSMAC

Podle Defence Expressu se v podstatě jedná o metodu známého systému koncového navádění DSMAC vylepšeného moderními technologiemi.

Původní DSMAC byl v 80. letech zaveden u americké střely Tomahawk. Jeho princip fungování je založen na předem načteném referenčním obrazu terénu, jenž je vázán na jeho skutečné souřadnice. Střela během letu průběžně pořizuje snímky terénu a porovnává je s referenčními. Dnes už hardware umožňuje přednačíst do střely celou trasu, nejen její klíčové body.

Totožný princip umožňuje naváděcímu systému rozpoznat zamýšlený cíl porovnáním jeho obrazu s referenčním obrázkem nebo modelem. Technologii používá také britská řízená střela Storm Shadow.

Podle Defence Expressu to vysvětluje, proč ukrajinské kamikaze drony Ljutyj s takovou přesností likvidují relativně malé objekty, jako jsou například destilační věže představující nejcitlivější místo ropných rafinerií. „Navigační systém používaný v ukrajinských dronech není jen kopií systému DSMAC, ale jeho novou, pokročilejší verzí s mnohem širšími možnostmi,“ míní portál.

Ukrajinci zasáhli drony rafinerii a továrnu na šáhedy 1300 kilometrů od hranice

Magazín Forbes ve středu napsal, že Ukrajina před několika dny použila k útoku v Rusku také lehké sportovní letadlo místní výroby, které proměnila v dron.

Podle časopisu ukrajinští inženýři namontovali do letounu Aeroprakt A-22 autonomní řízení, a stroj napěchovaný výbušninami v úterý udeřil v ruské Jelabuze. Ta je vzdálená 1300 kilometrů od hranic s Ukrajinou a Rusové v tamním závodě údajně montují drony Šáhed íránské konstrukce, jimiž útočí na Ukrajinu. Jak Ukrajinci letadlo upravili na bezpilotní, není zřejmé.

Ukrajina v posledních týdnech zintenzivnila útoky na ruské rafinerie, terminály a skladovací zařízení ve snaze omezit příjmy Moskvy i dodávky pohonných hmot pro její invazní armádu.


Atentát na Roberta Fica

Slovenského premiéra Roberta Fica ve středu postřelili v obci Handlová před kulturním domem, kde předtím zasedala slovenská vláda. Politika odvezli do nemocnice.

Video