V Amsterdamu se sešli lidé na protest proti útlaku Ujgurů v Číně. (29. prosince...

V Amsterdamu se sešli lidé na protest proti útlaku Ujgurů v Číně. (29. prosince 2019) | foto: Profimedia.cz

Vlasy Ujgurek z lágrů na amerických hlavách? Celníci zabavili tuny příčesků

  • 93
Američtí celníci zabavili třináct tun příčesků a dalších výrobků z lidských vlasů s podezřením, že pocházejí z takzvaných převýchovných táborů v čínské provincii Sin-ťiang. V těch vláda Číny drží přes milion Ujgurů a podle dřívějších zpráv je nutí k práci v továrnách světových značek.

Celní služba (CBP) náklad zabavila na základě rozkazu vydaného 17. června. Zprávu o akci vydala ve středu s tím, že při výrobě zřejmě docházelo k nucené dětské práci, zabavování mezd a k věznění těch, kteří vlasy na příčesky a prodlužování zpracovávali.

Z Číny unikly stovky tajných dokumentů. Odhalují praxi při zavírání Ujgurů

„Během výroby zboží došlo k velmi vážnému porušení lidských práv. Příkaz k zabavení má vyslat jasný vzkaz všem firmám, které chtějí obchodovat se Spojenými státy, že se zakázané a nehumánní praktiky ve zdejších dodavatelských řetězcích nebudou tolerovat,“ uvedla komisařka celníků Brenda Smithová. 

Vlasy do USA dovezla čínská společnost Lop County Mei Xin Hair. Ta má nyní podle prohlášení celníků možnost si náklad v hodnotě asi 800 tisíc dolarů (19 milionů korun) zase odvézt nebo prokázat, že při výrobě nedocházelo k nucené práci.

Britský list The Guardian uvádí, že vlasy zřejmě patřily Ujgurům drženým v internačních táborech v Sin-ťiangu. Nicméně CBP nespecifikuje, o čí vlasy jde. The Guardian také dodává, že je to letos už podruhé, co američtí celníci vydali příkaz k zabavení vlasových produktů z Číny. I u prvního případu bylo důvodem podezření, že dotyčná společnost při výrobě porušuje lidská práva.

Čínské úřady, které tábory označují za střediska odborného vzdělávání, koncem minulého roku uvedly, že lidé v táborech už „dostudovali“. To vyvrací mnozí příbuzní Ujgurů, kteří se se svými blízkými stále neshledali.

Podle australského výzkumného institutu ASPI navíc čínská vláda nutí tisíce Ujgurů pracovat v továrnách, které dodávají výrobky světovým značkám. A pokud odmítnou, hrozí jim, že znovu skončí v táboře. Čína zprávy označila za lživé, stejně jako mnohé předchozí důkazy o násilí páchaném na zadržených lidech.

Americká Ujgurka Rushan Abbasová, jejíž sestra zmizela v Číně a už téměř dva roky je nezvěstná, vyzvala Američanky s oblibou v prodlužování vlasů, aby přemýšlely o tom, kdo jejich příčesky asi vyrobil. „Láme nám to srdce. Chci, aby lidé mysleli na otroctví, které dnes jiní lidé zažívají. Moje sestra teď někde musí sedět a vyrábět co, příčesky?“ říká.

Kongres USA na konci května schválil návrh zákona, na jehož základě mají být uvaleny sankce na čínské představitele odpovědné za utlačování Ujgurů a dalších muslimských menšin v Sin-ťiangu. Zákon nazvaný Uighur Human Rights Policy Act of 2020 poté podepsal i prezident Donald Trump.

Ten přitom podle knihy jeho bývalého poradce Johna Boltona v minulosti  čínskému prezidentovi Si Ťin-pchingovi řekl, že by se mělo se stavbou táborů pokračovat. „Měl za to, že je to zcela správný postup,“ cituje Trumpa Bolton.

Americký ministr zahraničí Mike Pompeo tento týden označil za šokující a znepokojivou zprávu, která přináší důkazy o nucených sterilizacích, potratech a dalších zásazích do rodinných životů čínských muslimů.

Náklad celníci zabavili v přístavu v Newarku:


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video