Nový předseda Evropské rady Donald Tusk (30. srpna 2014)

Nový předseda Evropské rady Donald Tusk (30. srpna 2014) | foto: Reuters

Je to průlom, raduje se Polsko ze zvolení Tuska. Francie je rozpačitá

  • 270
Budoucí „prezident“ Evropské unie Donald Tusk je muž, který zastává razantní postup vůči ruským akcím na Ukrajině. Některá média popisují jeho volbu jako úspěch východu EU. Zkušenému politikovi nicméně jeho kritici vyčítají nedostatečnou znalost angličtiny.

„Zvolení polského premiéra novým předsedou Evropské rady je veliký úspěch Donalda Tuska a Polska. Bez přehánění. Je to pořádný průlom do dlouhé tradice Evropské unie, kde první housle vždy hráli Západoevropané, přestože nové státy z východní Evropy byly přijaty už před desetiletím,“ uvedla polská televize TVN24.

„Donald Tusk je ostřílený a zkušený politik,“ píše americký list The Wall Street Journal. Svou těžkou váhu ukázal po prohře v prezidentské volbě v roce 2005, dva roky poté totiž dokázal se svou stranou Občanská platforma vyhrát předčasné parlamentní volby a od té doby je polským premiérem. Křeslo se mu podařilo obhájit v roce 2011, a proto patří mezi nejdéle sloužící politiky v čele vlád v Evropské unii.

Donald Tusk

Polský premiér Donald Tusk prohlásil, že demise vlády rozhodně nepřichází v...
  • 57letý polský premiér od roku 2007
  • předseda Občanské platformy
  • vystudoval historii
  • byl aktivní v Solidaritě
  • je ženatý a má dvě děti

BBC si všimlo, že Tusk po svém zvolení narozdíl od italské ministryně zahraničí Mogheriniové nehovořil anglicky. „V prosinci budu stoprocentně připravený hovořit v angličtině,“ citovala ho britská stanice. Tiskové konference v roli předsedy Evropské rady bude vést jen v angličtině. 

Nedostatečnou angličtinu a neznalost francouzštiny mu jeho kritici často vyčítají, Tusk nicméně hovoří německy. Podle novinářky Joanny Wajdové z veřejnoprávní polské televize je jeho angličtina na dobré úrovni, jen je před novináři stydlivý. The Wall Street Journal o něm píše, že je to zkušený řečník.

Francouzský list Le Monde uvedl, že znalost a neznalost jazyka ukazuje, jaké má Tusk geopolitické sklony: „Blízkost Berlína, větší realismus ke Spojeným státům a zdvořilý odstup k Francii“. 

Tusk bude hájit razantní postup vůči Rusku

Některé státy nejsou podle BBC spokojeny s výběrem Federiky Mogheriniové do čela diplomacie EU. Vyčítají jí nedostatek zkušeností, post ministryně zahraničí vykonává teprve od února, a příliš měkký postup vůči Rusku. Naproti tomu Tusk přináší do čela EU razantní názor v boji proti ruské akci na Ukrajině.

Federica Mogheriniová

Nová šéfka evropské diplomacie Federica Mogheriniová (30. srpna 2014).
  • 41letá italská ministryně zahraničí
  • vystudovala politologii, její závěrečná práce se týkala islamismu
  • do italského parlamentu byla poprvé zvolena v roce 2008
  • je vdaná a má dvě děti

Výběr Mogheriniové, představitelky středolevého proudu, dobře doplňuje Tusk, tedy středopravý politik, píše BBC. Německý list Die Zeit hodnotí jejich volbu jako strategickou distribuci vrcholných funkcí mezi pohlavími a mezi západem a východem. Do vrcholné pozice Evropské unie se poprvé dostává představitel ze země bývalého východního bloku.

Podle Le Monde má Tusk vřelé vztahy s podnikatelskou sférou a věří v liberalismus, otevřený trh a konkurenční prostředí. Polský premiér je hrdý, že jeho země nezažila skutečnou recesi od krize v roce 2008.

Podle Wajdové má vlastnosti, které mu mohou pomoci v roli „prezidenta“ EU. „Myslím, že má schopnost vytvářet konsensus. Je oblíbený u lidí, protože on není naštvaný a křičící muž. Spíše je otevřený ke kompromisům,“ uvedla Wajdová.

Tusk jako prezident Evropské rady bude hrát klíčovou roli při hledání kompromisů s Velkou Británií, kde se bude v roce 2017 konat referendum o členství v EU. „Žádný rozumný člověk si nedokáže představit EU bez Spojeného království,“ uvedl dříve současný polský premiér a budoucí muž číslo jedna Evropské unie.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video