Cestu turecké lodi Mavi Marmara k břehům Gazy zastavila izraelská armáda

Cestu turecké lodi Mavi Marmara k břehům Gazy zastavila izraelská armáda (archivní snímek z června 2010) | foto: AP

Turky rozlítila zpráva OSN o izraelském zásahu proti flotile aktivistů

  • 82
Turecko vypovědělo izraelského velvyslance. Ankaru rozlítila závěrečná zpráva OSN o zásahu izraelského komanda proti konvoji propalestinských aktivistů, během kterého zahynulo devět Turků. Zpráva označuje zásah za nepřiměřený, námořní blokáda pásma Gazy ale podle ní není nelegální.

Výňatky zprávy o incidentu z května 2010 zveřejnil už v pátek ráno list The New York Times. Ankara jen pár hodin před zveřejněním dokumentu oznámila vypovězení izraelského velvyslance a stažení svých diplomatů z Izraele. Pozastaví také všechny vojenské dohody s židovským státem.

Blokáda

V roce 2007 se vlády v Gaze zmocnil radikální Hamas, který usiluje o zničení Izraele. Izrael odpověděl blokádou, jejímž hlavním účelem je zamezení dodávek zbraní do Gazy. Izraelská rozvědka zjistila, že se do Gazy pašovaly zbraně nebo materiál pro výrobu raket, kterými Hamas ostřeluje izraelské území. Podle OSN potřebuje každý den humanitární  pomoc 1,5 milionu obyvatel palestinského území. Izrael pod mezinárodním tlakem blokádu minulý rok částečně uvolnil.

"Diplomatické vztahy mezi Tureckem a Izraelem byly omezeny na úroveň druhého tajemníka," oznámil podle BBC šéf turecké diplomacie Ahmed Davutoglu. "Veškerý personál nad úrovní druhého tajemníka se nejpozději do středy vrátí do svých zemí," dodal Davutoglu.

Turecký prezident Abdullah Gül v televizi prohlásil, že zpráva je pro Turecko neplatná a nemá žádnou hodnotu, Davutoglu zase míní, že závěry šetření jsou naprosto neakceptovatelné. Komise pod vedením bývalého novozélandského premiéra Geoffrey Palmera měla své závěry zveřejnit už v únoru, ale v naději, že se obě země smíří, to stále oddalovala.

"Rozhodnutí Izraele vstoupit na palubu lodí za použití tak značné síly ve velké vzdálenosti od zóny blokády a bez posledního varování těsně před vstupem na palubu bylo nepřiměřené a nerozumné," zní závěr komise Spojených národů.

Námořní blokáda pásma Gazy je podle vyšetřovatelů nicméně legální a oprávněná, protože jejím účelem je zabránit dovozu zbraní na palestinské území ovládané militantním hnutím Hamas. Tel Aviv se podle The New York Times cítí zprávou ospravedlněn, turecká vláda ale zuří a požaduje omluvu.

Izraelské komando přepadlo propalestinský konvoj, který do pásma Gazy údajně vezl humanitární pomoc, na konci května minulého roku přibližně 130 kilometrů od izraelského pobřeží. Aktivisté tvrdí, že vojáci začali střílet hned při vstupu na palubu, Izrael si stojí za tím, že tak činili v sebeobraně.

Podle ČTK zvažuje Turecko nyní další kroky vůči židovskému státu: námořní restrikce ve východním Středomoří a podporu pozůstalým během soudního projednávání jejich žalob na Izrael. Turecká reakce zesiluje izolaci Izraele ve chvíli, kdy se Palestinci chystají prosadit uznání svého státu v OSN.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video