Fotka tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana v záplavě vlajek během...

Fotka tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana v záplavě vlajek během místních voleb (31. 3.2019) | foto: AP

Erdogan prosadil zrušení výsledků voleb v Istanbulu. Hlasovat se bude znovu

  • 111
Turecká volební komise v pondělí rozhodla, že se v Istanbulu uskuteční nové místní volby. To opozice okamžitě prohlásila za projev diktatury. Vládní Strana spravedlnosti a rozvoje (AKP) prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana, která volby v Istanbulu těsně prohrála, se proti výsledku hlasování odvolala už po zveřejnění výsledků.

Turecký prezident rozhodnutí opakovat místní volby hájí. V projevu k poslancům AKP v úterý v parlamentu řekl, že je poznamenaly nesrovnalosti a „organizovaná korupce“. 

Jejich opakování podle něj pomůže posílit demokracii. Odsoudil také vyjádření zástupců podnikatelských sdružení, která rozhodnutí o nových volbách kritizovali. Mluvčí AKP pak podle tureckého listu Hürriyet popřel, že by opakování voleb „sloužilo zájmům kterékoliv politické strany“.

Kromě opozice už však rozhodnutí volební komise odsoudilo i Německo a Rakousko. „Rozhodnutí ústřední volební komise anulovat místní volby v Istanbulu podle nás není transparentní ani pochopitelné,“ uvedl v úterý německý ministr zahraničí Heiko Maas. Podle něj je třeba dodržovat demokratické principy.

„Kdo neakceptuje demokratické volby, nemá v EU co dělat,“ řekl také v úterý rakouský kancléř Sebastian Kurz. Podle něj by měla Unie ukončit přístupové rozhovory s Ankarou. Připomněl, že Turecko systematicky omezuje svobodu projevu a tisku.

Prohlášení k novým tureckým volbám vydali také šéfka unijní diplomacie Federica Mogheriniová a eurokomisař Johannes Hahn. Dostupné je například na Twitteru. Kritizují v něm především politický kontext rozhodnutí a žádají, aby turecké úřady povolily mezinárodním pozorovatelům účast u červnových voleb.

Vyšetřování více než třiceti případů údajných pochybení při místních volbách v Istanbulu, v nichž koncem března zvítězila opozice, zahájila turecká prokuratura minulý čtvrtek. V pondělí volební komise rozhodla vyhlásit nové volby v Istanbulu, uvedla turecká agentura Anadolu. 

Rozhodnutí komise podle zástupce AKP Recepa Özela zdůvodnila tím, že někteří lidé pracující ve volebních místnostech nebyli zaměstnanci státní správy. Podle sdělení volební komise na Twitteru se nové hlasování uskuteční 23. června. 

Turecký provládní tisk informuje, že ústřední volební komise (YSK) „potvrdila nezákonnost voleb v Istanbulu“:

Volební klání v největším tureckém městě s více než patnácti miliony obyvatel vyhrála poslední březnovou neděli rozdílem 13 000 hlasů opoziční Lidová republikánská strana (CHP)

AKP výsledek napadla a žádala opakování hlasování. Na popud vládní strany se již dříve přepočítávaly hlasovací lístky odevzdané v některých okrscích a v dalších se bezprecedentně znovu kontrolovaly hlasy, které byly prohlášeny za neplatné.

Opoziční CHP v podnělí uvedla, že diktatura rozhodla o vyhlášení nových voleb v Istanbulu. „Je nelegální porazit AKP... Tento systém, který ovládá vůli lidu a nerespektuje zákony, není demokratický ani legitimní. Je to prostá diktatura,“ uvedl místopředseda CHP Onursal Adigüzel.

Istanbulský primátor Imamoglu se v úterý o dalším postupu radil s vedením své strany, se kterým se shodl, že CHP nebude opakované volby bojkotovat. „Naše demokracie utržila velkou ránu. Musíme to společně napravit,“ řekl Imamoglu po setkání.

Řada menších opozičních stran se nyní připravuje na to, že CHP při opakovaném hlasování podpoří. Například kandidát proislámské Strany štěstí Necdet Gökçinar, který získal 100 tisíc hlasů, uvedl, že je připraven z voleb odstoupit a vyzvat k podpoře Imamoglua. Další kroky zvažuje i Demokratická levicová strana (DSP), která v místních volbách dostala 30 tisíc hlasů.

Levicový turecký deník Evrensel píše o „puči na volební lístky spáchaném YSK“:

Turecká ústřední volební komise před několika týdny rozhodla, že starostou Istanbulu se stal kandidát CHP Ekrem Imamoglu, který se poté oficiálně ujal úřadu. Pondělním rozhodnutím byl ale zřejmě jeho mandát zneplatněn. Imamoglu na sociálních sítích prohlásil, že si počká na oficiální vyjádření volební komise. 

„Jsem si vědom, že jsou všichni zvědaví na rozhodnutí týkající se mé osoby. Něco jsem slyšel, ale počkám si na rozhodnutí, na oficiální rozhodnutí od nejvyšší volební rady,“ řekl. Zástupce AKP podle agentury Reuters oznámil, že mandát opozičního starosty byl zrušen.

Je to boj o přežití národa, prohlašoval Erdogan před regionálními volbami:

31. března 2019

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video