Úřady ignorují volání o pomoc, migranty loví tuniští rybáři místo sardinek

  13:18aktualizováno  13:18
Když tuniský rybář Šamsaddín Burasin spatřil na moři loď v nesnázích se 69 migranty, zavolal pomoc a lovil dál. Po dvou dnech chtěl z místa odplout a ti lidé tam byli stále, takže mu nezbylo než je vzít na svou loď. Tuniští rybáři se ocitají stále častěji v situaci, kdy na nich zůstává záchrana běženců, kteří se chtějí ze sousední Libye dostat do Itálie.

Na pláži u španělského města Tarifa přistál čluna s asi 30 migranty (27. července 2018) | foto: Reuters

Burasinova posádka a tři další rybářské lodě 11. května dovezly na souš 69 uprchlíků, kteří pět dní předtím vypluli ze Zuáry na západě Libye. „Lovíme ryby mezi Zuárou a Lampedusou, kudy proplouvají uprchlíci,“ říká Badraddín Mašrak z tuniského přístavu Zarzis, který je nedaleko Zuáry. 

Fotogalerie

Tamní rybáři po léta pomáhali uprchlíkům z moře a zachránili stovky životů. Když se po zimě vydávají lovit, přejí si, aby nebyli svědky nových tragédií. „Nejprve na ně upozorníme úřady, ale nakonec je zachraňujeme my,“ vzdychá Mašrak, který opravuje svou loď na lov sardinek. Tuniské námořnictvo lidi na útěku zastavuje jen v teritoriálních vodách.

Oslovené tuniské úřady odmítají situaci komentovat. Od 31. května brání vylodění 75 uprchlíků, jež před utopením zachránila egyptská loď v mezinárodních vodách.

„Všichni dávají ruce pryč. Když na ty lidi padneme druhý den po našem vyplutí, znamená to, že jsme mohli první noc pracovat, ale když na ně narazíme už první večer, musíme se vrátit. Bylo by moc složité pracovat s těmi lidmi na palubě,“ konstatuje Mašrak.

Situace je ještě složitější, když rybáři migranty spatří v blízkosti Itálie. Burasin chtěl loni pomoci člunu s běženci v nesnázích dostat se blíž k Itálii. I se svou posádkou skončil na čtyři týdny v sicilském vězení a s lodí zkonfiskovanou na několik měsíců.

Nevládní organizace mají stále více potíží

V minulých letech migrantům pomáhaly lodě nevládních organizací a plavidla evropské operace Sophia. Letos však jejich činnost ochabuje. „Oni měli prostředky a ty lidi zachraňovali, my jsem byli až na druhém místě. Teď jsme stále častěji v první linii my a kdybychom tam nebyli, ti lidé by umírali,“ tvrdí Mašrak.

Tunisko k sobě nevpustilo loď s migranty. Další přepluli průliv do Británie

To se přihodilo 10. května, kdy jedna rybářská loď vytáhla 16 migrantů, kteří ve vodě strávili osm hodin. Šest desítek ostatních se jich před připlutím rybářů utopilo. Ahmad Sidžur byl mezi přeživšími a rybářská loď se mu zjevila jako „anděl“.

„Chtěli jsme to vzdát, ale bůh poslal ty rybáře, aby nás zachránili. Kdyby se ukázali o deset minut později, myslím, že bych už nebyl,“ řekl tento třicetiletý Bangladéšan.

Mašrak je na rybáře sice hrdý, ale je taky znepokojený. „Nechceme vidět mrtvé. Vyrážíme lovit ryby, ne lidi,“ stěžuje si. „Mám na palubě 20 mužů. Mají strach z nemocí, někdy ti běženci stráví na moři 15 i 20 dní, nemyjí se, páchnou, je to složité. Ale naši rybáři nikdy nenechají nikoho zemřít,“ dodává Mašrak.

Rybáři fungují na moři jako četníci

Tuniský záchranář Mundži Slím říká, že rybáři fungují na moři jako četníci a mohou na uprchlíky upozornit. Běženci prý vypovídají, že některé velké lodě je míjejí bez povšimnutí. Lovci tuňáků ze Zarzisu vyplouvají, aby nalovili roční kvótu ryb, a přiznávají, že někdy migranty odmítnou vzít na palubu.

Mám asi v návěsu lidi. Řidič na D1 volal policisty, našli tři migranty

Pomoc jim prý však zajistí vždy. „Upozorníme na ně, ale na souš je nedopravíme. K vylovení povoleného množství máme jenom několik týdnů,“ řekl člen posádky jedné z lodí.

Rybářům specializovaným na sardinky život komplikuje i něco jiného: nejlepší loviště jsou u západní Libye, avšak pro ně jsou nedostupná, protože na dostřel působí námořní hlídky i ozbrojené skupiny.

„Mají pušky a nežertují. Některé rybáře už úřady zatkly, protože jsme nepohodlní svědci,“ vysvětluje Mašrak. Burasin se nového léta obává. „S obnovenými boji v Libyi mají převaděči zase volnou ruku. Hrozí, že mnoho lidí utone,“ soudí.

V červenci 2018 se migranti vylodili mezi turisty ve Španělsku:

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Letní radovánky v Německu. Na koupaliště raději s policejním doprovodem

Němečtí policisté dorazili urovnat jeden z násilných incidentů ve venkovním...

Teploty stoupají a s nimi i počet návštěvníků koupališť. Německo uvažuje o posílení bezpečnosti na plovárnách kvůli...

Češi stáli tři dny u dálnice v Polsku a čekali na pomoc. Porouchalo se jim auto

Čeští turisté, kteří čekali v Polsku na pomoc.

Pětičlenná rodina z Náchoda na svou cestu z dovolené jen tak nezapomene. Při cestě od Baltského moře se jí v Polsku...

Ukradl auto i s třemi dětmi. Dostihli ho v koloně, vytáhli a zlynčovali

Američtí policisté při dopravní kontrole ve městě Falcon Heights zastřelili...

Udělala chybu, z níž se snad již poučila. Zastavila s autem v americké Filadelfii před pizzerií, kam mířila za...

Teenager přišel při protestu o oči, jeho obličej zasáhlo 52 gumových broků

Šestnáctiletý Rufo Chacon zraněný při střetu demonstrantů s...

Šestnáctiletý Rufo Chacón začíná zapomínat, jak vypadají barvy. Teenager přišel před čtrnácti dny o oči během protestu...

NATO omylem vyzradilo, v kterých zemích a na jakých základnách má atomovky

Americké jaderné zbraně v Evropě

Dokument, který na internetu uvedl, co neměl, je už zase stažen. Ale už je to venku: pět zemí, šest základen, na nich...

Další z rubriky

Rozpíná se a hnije. Řasa pojmenovaná po Okamurovi zamořila pláž ve Španělsku

Asijská řasa „rugulopterix okamurae“ na pláži ve španělském Cádizu.

Španělské pláže zaplavila hnědá řasa původem z Asie. Jmenuje se Ruglopteryx Okamurae a podle expertů z Cádziské...

Ihned propusťte tanker, vyzvala Británie Írán. Ten zveřejnil fotky posádky

Na fotografiích státní zpravodajské agentury IRIB News Agency (z 22. 7. 2019)...

Velká Británie vyzvala Írán, aby okamžitě propustil britský tanker Stena Impero. Ten v pátek zadržely íránské revoluční...

Posílám léky na Ukrajinu, pomáhají Češi i tamní celníci, řekl Prokopjuk

Ukrajinský psycholog žijící v Praze Rostislav Prokopjuk v Rozstřelu (22. 7....

Nový ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj při nedávné návštěvě Německa a Francie svým západním partnerům řekl:...

Najdete na iDNES.cz