Šéfka Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová oznamuje, že zahájí proces ústavní žaloby na prezidenta Donalda Trumpa. (24. září 2019) | foto: Reuters

Zahájíme kroky k sesazení Trumpa, oznámila šéfka Sněmovny reprezentantů

  • 614
Sněmovna reprezentantů USA zahájí proces přípravy ústavní žaloby na prezidenta Donalda Trumpa. Oznámila to šéfka dolní komory demokratka Nancy Pelosiová. Procedura tzv. impeachmentu může vést k odvolání prezidenta. To ale vzhledem k převaze Trumpových republikánů v Senátu není příliš pravděpodobné.

Trump oznámení Pelosiové označil za „hon na čarodějnice“.

Pelosiová mimo jiné uvedla, že Trump „vážně porušil ústavu“ a že „nikdo nesmí stát nad zákonem“. Podle ní Trump svými činy zradil „prezidentskou přísahu, národní bezpečnost i integritu voleb“. Krok demokratů přichází několik dní po obviněních vůči Trumpovi v souvislosti s jeho telefonátem s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským.

Trump podle médií naléhal, aby Ukrajina vyšetřovala Huntera Bidena. Ten je synem Joea Bidena, favorita na demokratickou kandidaturu v prezidentských volbách v příštím roce. Trump červencový telefonát přiznal, odmítl ale, že by žádal vyšetřování Bidenova syna. V pondělí oznámil, že ve středu nechá zveřejnit celý neredigovaný přepis hovoru.

Ministr zahraničí Mike Pompeo podle Trumpova Twitteru ve středu dostal povolení od ukrajinské vlády přepis zveřejnit.

Hlasy po zahájení ústavních kroků vůči Trumpovi sílí mezi demokraty už několik měsíců. Pelosiová ale dosud zahájení tohoto procesu odmítala s tím, že by byl předem prohraný, protože v horní komoře parlamentu mají většinu Trumpovi republikáni. 

Trump v reakci na zprávy o prohlášení Pelosiové uvedl, že proces by byl pro něj „pozitivní“. Podle AP řekl, že demokraté v prezidentských volbách příští rok prohrají, pokud takzvaný impeachment zahájí. Též podle agentury DPA by zamítnutí obžaloby prezidenta v Senátu během prezidentské kampaně uškodilo demokratům ve volbách.

Šéfka Sněmovny reprezentantů USA Nancy Pelosiová oznamuje, že zahájí kroky...
Donald Trump

Joe Biden uvedl, že podpoří zahájení impeachmentu, pokud Trump nebude spolupracovat s Kongresem na vyšetřování kauzy kolem hovoru se Zelenským či v dalších záležitostech.

Hunter Biden byl spoluvlastníkem ukrajinské energetické firmy v době, kdy jeho otec byl druhým mužem ve vládě amerického prezidenta Baracka Obamy. Joe Biden potvrdil, že v roce 2016 pod pohrůžkou zablokování půjček naléhal tam tehdejší ukrajinskou vládu, aby odvolala generálního prokurátora. Ten vyšetřoval pro podezření z korupce i firmu Huntera Bidena.

Trump podle médií letos v létě žádal nového ukrajinského prezidenta Zelenského, aby Kyjev začal Bidenova syna vyšetřovat. V červencovém telefonátu údajně Trump osmkrát vyzval Zelenského ke spolupráci v této věci s jeho právníkem Giulianim. Už v květnu se objevily informace, že Giuliani si chtěl na Ukrajině opatřit kompromitující informace na bývalého viceprezidenta Bidena, který je považován za největšího Trumpova soupeře v prezidentských volbách 2020.

Impeachment v USA - otázky a odpovědi

Co je impeachment?

Jedná se o označení užívané ve veřejném právu pro zvláštní státní žalobu podanou na poslance a vysoké státní úředníky ústavodárným shromážděním. Užívá se zejména v anglo-americkém ústavním právu.

V USA je impeachment praktikován zřídka, jeho nejčastějším terčem byli v minulosti federální soudci.

Kdy lze k impeachmentu přistoupit?

V případech, kdy jsou prezident, viceprezident nebo vyšší úředníci důvodně podezřelí ze zrady, úplatků nebo jiných těžkých zločinů a trestných činů, nebo když zneužili moci a hrubě se provinili proti veřejnému blahu (politické provinění), mohou být obžalováni a vyšetřováni americkým Kongresem.

Jaký je postup v USA?

Proces impeachmentu obvykle začíná v právním výboru Sněmovny reprezentantů, ale může jej zahájit také zvláštní výbor. Seznam bodů obžaloby musí následně schválit prostou většinou Sněmovna (218 hlasů ze 435) a poté se žalobou zabývá Senát (horní komora amerického Kongresu, 100 členů), který v tomto případě plní funkci soudu. Řízení v Senátu vede předseda nejvyššího amerického soudu a pro odsouzení se musí vyslovit dvě třetiny přítomných senátorů.

Impeachment je procedura politická, nikoli justiční. Soudní instituce nemají ústavní právo ho jakkoli ovlivnit.

Byl již v USA prezident sesazen?

Ne. Dva prezidenti, Andrew Johnson a Bill Clinton byli souzeni v Senátu, který je osvobodil. Richard Nixon raději odstoupil sám.

O co jde v současné kauze s Trumpem?

Podle médií měl Trump v červencovém telefonátu s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským na politika naléhat, aby Kyjev vyšetřoval Huntera Bidena (syna někdejšího viceprezidenta Joea Bidena, favorita na demokratickou kandidaturu v prezidentských volbách 2020) kvůli podezření z korupce při jeho podnikání na Ukrajině.

Odvolání Trumpa ovšem není příliš pravděpodobné vzhledem k převaze jeho republikánů v Senátu. Impeachment už demokraté dříve zvažovali v souvislosti s ruskými zásahy do amerických prezidentských voleb v roce 2016.

VIDEO: Budoucnost nepatří globalistům, ale vlastencům, prohlásil Trump v OSN (24. září 2019):

24. září 2019

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video