Letecké útoky na východní Ghútu (23. února 2017)

Letecké útoky na východní Ghútu (23. února 2017) | foto: AP

Trump v Sýrii zvažuje i nevojenskou reakci. Asad podle Ruska ovládl Dúmu

  • 530
Americký prezident Donald Trump zatím nestanovil přesný časový plán úderu v Sýrii, kterým pohrozil v odvetě za údajný chemický útok spáchaný syrským režimem. Podle Bílého domu zvažuje řadu možných reakcí, mezi nimiž nejsou pouze ty vojenské. Syrská armáda už má podle Ruska pod kontrolou město Dúmá u Damašku.

„Podle prezidenta je za tento útok chemickými zbraněmi odpovědná Sýrie a Rusko,“ uvedla podle agentury Reuters Trumpova mluvčí Sarah Sandersová k sobotnímu útoku v Dúmě, kde podle opozičních zdrojů zemřely desítky lidí. Dodala, že Rusko podle Trumpa nehraje pozitivní roli v řešení syrského konfliktu, Trump však prý doufá, že se to změní.

Trump vyvolal napjatá očekávání dřívějším výrokem na Twitteru, když vyzval Rusko, aby se připravilo na americký útok v Sýrii.

Možnosti reakce řešil ve středu Trumpův bezpečnostní tým, jehož zasedání vedl viceprezident Mike Pence. Jasné závěry však podle Sandersové nepadly. Na stole je celá řada možností včetně nevojenských, raketové údery zmíněné v Trumpových tweetech jsou jen jednou z nich, dodala mluvčí.

Také Pentagon dal na vědomí, že situaci zatím analyzuje a zkoumá zpravodajské informace. Na důkazech o odpovědnosti režimu Bašára Asada prý ministerstvo obrany USA teprve pracuje, podle agentury Reuters zřejmě stoprocentní jistotu nemá.

Mimořádné jednání britské vlády

Britské ponorky však už dostaly rozkazy přesunout se do míst, odkud budou moci raketami zasáhnout Sýrii. Jde o přípravu na možný útok, který by mohl přijít již ve čtvrtek, napsal deník The Daily Telegraph. Premiérka Theresa Mayová podle listu ještě neučinila konečné rozhodnutí, zda se její země připojí k případným úderům chystaným Spojenými státy a Francií. Chce ale být schopna jednat rychle.

Deník se ve své zprávě odvolává na vládní zdroje a rovněž uvádí, že Británie „dělá všechno potřebné“ pro to, aby byla schopna vypálit z ponorek střely Tomahawk, které by mířily na vojenské cíle v Sýrii. Televizní stanice BBC nedlouho před tím uvedla, že Mayová je připravena schválit účast své země ve vojenské akci. Premiérka údajně nehodlá žádat předem parlament o schválení.

ANALÝZA: Pět variant Trumpova útoku na Sýrii a ruská ruleta

Mayová nicméně svolala na čtvrteční odpoledne mimořádné jednání vlády. A podle televizní stanice Sky News se očekává, že kabinet požádá, aby schválil účast Londýna na případných leteckých úderech proti syrskému režimu. Opozici se ale vynechání parlamentu nelíbí. Šéf labouristů Jeremy Corbyn již Mayovou upozornil, že při jakékoli vojenské akci v Sýrii by měli mít své slovo i britští poslanci.

V americkém tisku se objevily spekulace, že vedle Francie počítají USA také s podporou Saúdské Arábie a Kataru.

Rusko před vojenskou akcí varuje, Sýrie údajně vyklízí možné vojenské cíle. Bolívie požádala, aby se ve čtvrtek krizí zabývala na uzavřeném zasedání Rada bezpečnosti OSN. Izrael se připravuje na možný vojenský útok ze Sýrie nebo Íránu, přestože prý není příliš pravděpodobný.

Konec bojů o Ghútu

Syrská armáda už má Dúmu pod kontrolou, oznámil ve čtvrtek ruský generálmajor Jurij Jevtušenko, jehož citovaly ruské agentury. Dúmá byla posledním útočištěm povstalců působících v blízkosti syrské metropole.

Syrská vláda tak podle Ruska ukončila boj o východní Ghútu, v níž je Dúmá největším městem. Generál Jevtušenko řekl, že nad Dúmou vlaje syrská státní vlajka. Agentura RIA Novosti oznámila, že Rusko do Dúmy poslalo vojenské policisty, kteří zajistí pořádek a předání města do rukou syrských úřadů.

Syrský propletenec

Boje začaly v polovině února a o život v nich přišly stovky lidí. Z východní Ghúty se postupně evakuovaly jednotlivé povstalecké skupiny. Jako poslední vyjednávala Džajš al-Islám, která působila právě v Dúmě. Podle Ruska tato skupina odevzdala ruské straně, která s ní vyjednávala, 400 zbraní včetně děl, granátometů a odstřelovacích i útočných pušek.

Východní Ghúta byla posledním povstaleckým územím v blízkosti Damašku, Asadova armáda ji obléhala od roku 2013. Žilo tam na 400 tisíc lidí. Mnoho z nich se evakuovalo spolu s povstalci na sever a západ Sýrie. Opozice Damašku a také radikální skupiny jsou nyní soustředěny v provincii Idlib na severozápadě země.

Američané odpálili desítky tomahawků na syrskou základnu (duben 2017):

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video