Trump jednal s Mayovou o obchodu, Huawei a klimatu, demonstranti bouřili

  15:43aktualizováno  17:54
Spojené státy jsou připraveny dojednat "úžasnou" obchodní dohodu s Británií, jakmile opustí Evropskou unii. Po rozhovorech s britskou premiérkou Theresou Mayovou to v Londýně řekl americký prezident Donald Trump. Dodal, že věří i ve sladění sankcí obou zemí vůči čínské firmě Huawei. Odpůrci Trumpa zaplnili střed Londýna.

Podle šéfa Bílého domu mohou Británie a USA objem vzájemného obchodu zdvojnásobit až ztrojnásobit.

Trump rovněž uvedl, že s Mayovou mluvil o čínské telekomunikační firmě Huawei, kterou americké tajné služby podezírají z napojení na čínskou špionáž. Washington proto tlačí na spojence, aby s Huawei přestali spolupracovat. 

Trump ale přímo neodpověděl na otázku, zda by USA přerušily sdílení zpravodajských informací s Británií, pokud Londýn umožní Huawei účast na budování sítí 5G. 

Fotogalerie

Prohlásil, že „žádné omezování“ v budoucnu nevidí. „Ohledně Huawei a všeho dalšího se zcela jistě dohodneme,“ řekla hlava USA. 

Trump také zopakoval, že členské země NATO „musí plnit své závazky“. Ty, které dosud nezvýšily armádní výdaje na stanovená dvě procenta HDP, by tak podle něj měly učinit. „Nemají na výběr,“ poznamenal. 

Mayová předtím připustila, že s Trumpem se neshodli na některých tématech, jako jsou klimatické změny a Írán. Šéfka britské vlády zdůraznila, že Londýn stále hájí mezinárodní dohodu o íránském jaderném programu, od níž USA loni odstoupily. Podobně Británie podle Mayové podporuje pařížskou klimatickou dohodu, z níž USA za Trumpa vypověděly členství. 

Oba politici na úvod tiskové konference připomněli oběti spojenecké invaze v Normandii v roce 1944. Svět si v těchto dnech připomíná 75. výročí operace; Trump se chystá na oslavy do Francie.

Trump otočil v hodnocení vyjednávání Mayové s EU

Mayová se s Trumpem sešla nedlouho před svým odchodem z vedení Konzervativní strany i britské vlády. Rezignaci oznámila proto, že nedokázala Británii vyvést z EU na základě referenda z 23. června 2016, v němž se 51,9 procent hlasujících vyslovilo pro vystoupení z EU.  

Neplaťte EU miliardy za brexit a odejděte bez dohody, doporučuje Trump

Trump nicméně na společné tiskové konferenci práci Mayové na brexitu pochválil. Podle něj dovedla záležitost do „velmi dobrého bodu“ a dohoda je prý nyní na dosah. 

Před odletem do Londýna přitom Trump v rozhovoru s britskými novináři vládu Mayové kritizoval, že při vyjednávání „umožnila EU držet všechny karty“. Při loňské návštěvě Británie zase uvedl, že Mayová ignorovala jeho rady. Premiérka následně prozradila, že jí doporučil unii žalovat. 

Podle Trumpa je britský odchod z unie dobrou věcí, protože země „chce svou vlastní identitu a své vlastní hranice“. Šéf Bílého domu kromě toho před novináři zopakoval podle médií již vyvrácené tvrzení, že výsledek brexitového referenda předpověděl den před jeho konáním. 

K začínajícímu boji o pozici příštího lídra vládních konzervativců Trump řekl, že dobrými kandidáty jsou ministr zahraničí Jeremy Hunt a jeho předchůdce Boris Johnson. 

Byla sprostá, reagoval Trump na kritiku Meghan. Vévodkyně se s ním nesejde

O jiném favoritovi, kterým je ministr životního prostředí Michael Gove, řekl, že jej nezná. Zpravodaj listu Daily Mail John Stevens na to reagoval zveřejněním společné fotografie Govea a Trumpa. 

Televize ITV oznámila, že Trump hovořil s Johnsonem telefonicky a nabídl mu osobní schůzku. Tu prý ale Johnson s ohledem na vlastní dohodnutý program odmítl. 

Londýnský starosta Trumpa nevítal

Televize CNN označila Mayovou vzhledem k jejímu brzkém odchodu z funkce za „chromou kachnu“. Upozornila rovněž, že v programu Trumpovy návštěvy není setkání s premiérkou mezi čtyřma očima. Oba státníci se sešli u kulatého stolu za přítomnosti četných britských ministrů, z nichž by mohl vzejít budoucí předseda britské vlády. 

Trump překvapil novým účesem. Ke královně ale zvolil osvědčenou klasiku

Podle deníku The Washington Post se americký prezident zatím během svého pobytu v Londýně politickým tématům spíš vyhýbal. Soustředil se na polemiku se svými odpůrci, zejména s londýnským starostou Sadikem Khanem. Ten Trumpa v televizi Sky News označil za prototyp všech ultrapravičáků světa. 

„Je to obvyklý scénář. Před odletem do ciziny nešetří jízlivými komentáři a vyvolává kontroverze a chaos. Jakmile přistane, jen zřídka se snaží ovlivňovat světové události,“ napsal o Trumpovi The Washington Post.  

Mayová předala Trumpovi jako dar reprodukci Atlantické charty, společného prohlášení států bojujících proti nacistickému Německu, vydané na konferenci v Londýně 14. srpna 1941. Dokument, který visel na zdi válečného britského premiéra Winstona Churchilla, položil základ principům volného obchodu a kolektivní bezpečnosti v poválečném uspořádání západní Evropy a USA.

Trump na zlatém záchodě

Centrum Londýna zaplnili odpůrci Trumpa, jejich počet ale nedosáhl očekávané výše a byl menší i než při Trumpově první návštěvě loni v létě. Na „karnevalu odporu“ na Trafalgarském náměstí protestovalo jen několik tisíc lidí. Podle některých předpovědí se přitom mělo do demonstrace zapojit sto tisíc až čtvrt milionu účastníků. 

Trumpovy londýnské přešlapy. Byl nervózní, ale lepší se, říkají znalci

Londýnská policie povolala k zajištění veřejného pořádku 2600 mužů. Původní plán organizátorů projít od Trafalgarského náměstí k parlamentu kolem sídla premiérky Theresy Mayové v Downing Street radnice nepovolila. Trasa pochodu měla proto k parlamentu demonstranty přivést podél břehu Temže. 

V davu protestujících se objevila vtipná, občas ale i vulgární hesla. Agenturu Reuters zaujala velká postava Trumpa sedícího se spuštěnými kalhotami na zlatém záchodě. „Kliď se, Trumpe! Naši vlastní politiku si dokážeme podělat sami,“ stálo na plakátě poblíž. 

Letos stejně jako loni nechyběla nafukovací karikatura šéfa Bílého domu. Obří, šest metrů vysoká figurína vzteklého batolete v plenách se krátce před polednem vznesla nad budovou britského parlamentu, kde dvě hodiny demonstrovala odpor Londýňanů proti návštěvě amerického prezidenta. 

Opoziční vůdce Jeremy Corbyn v projevu k demonstrantům odsoudil „rozvratnickou“ politiku Bílého domu v otázce migrace, lidských práv, obchodu a ochrany klimatu. Trumpa přitom předseda labouristů přímo nejmenoval, svou kritikou mířil na „našeho hosta“. 

Protesty podle britských médií zorganizovali Trumpovi odpůrci v dalších 14 britských městech. Podle průzkumu sociologické služby YouGov Trumpa podporuje 21 procent Britů, mezi ženami má podporu dokonce jen 14 procent. 

Trump zprávy o protestech označil za „fake news“. Viděl prý jen „velmi, velmi malou skupinku lidí“. Naopak hovořil o tisících jásajících lidí v ulicích, a to jak v úterý, tak v pondělí. 

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Bylo to hrozné, líčí turistka. Při bouři zemřeli v Chalkidiki dva Češi

Převrácený autokaravan v řecké vesnici Sozopoli, v němž zemřeli dva čeští...

Silná bouře na řeckém poloostrově Chalkidiki si ve středu večer vyžádala sedm obětí, šest z nich byli turisté. Mezi...

V penzi spolu chtěli procestovat svět. Na řecké pláži je zabila bouře

Na pláži na řeckém poloostrově Chalkidiki v noci na čtvrtek zemřeli dva Češi....

Manželé z Vysočiny si na stáří koupili zánovní obytný automobil. Chtěli procestovat Evropu, být na důchod co možná...

Bouřky, déšť a zima. Počasí kazí Čechům dovolenou v Chorvatsku

Silná bouřka provázená přívalovým deštěm v Praze (6. června 2019)

Chorvatsko je pro Čechy nejoblíbenější letní destinací, každoročně jich tam za mořem vyrážejí stovky tisíc. Na tento...

Letní radovánky v Německu. Na koupaliště raději s policejním doprovodem

Němečtí policisté dorazili urovnat jeden z násilných incidentů ve venkovním...

Teploty stoupají a s nimi i počet návštěvníků koupališť. Německo uvažuje o posílení bezpečnosti na plovárnách kvůli...

Expremiér Nečas si koupil byt. Finanční transakce však nahrávají spekulacím

Manželé Petr a Jana Nečasovi přicházejí na slavnostní  recepci, kterou...

Byt o velikosti téměř sto metrů čtverečních s terasou o výměře 37,66 metrů čtverečních v sedmém patře Rezidence Na...

Další z rubriky

Atény postihlo zemětřesení. Zřítily se dva domy, v parlamentu padala omítka

Zemětřesení v Řecku poškodilo kříž na kupoli kostela v Aténách (19. července...

Atény v pátek postihlo krátké zemětřesení o síle 5,1. Zatím nejsou hlášeny žádné oběti. V metropoli se zřítil jeden...

Berkley vymýtí v městských vyhláškách genderově nevyvážená slova

Gender

„Ženy mají nárok na přesné názvy. Naše zákony jsou pro všechny a vyhlášky by se tím měli řídit,“ řekl autor návrhu,...

Nizozemský soud potvrdil spoluvinu Haagu na masakru muslimů ve Srebrenici

Ostatky obětí masakru ve Srebrenici

Nizozemský stát nese část viny na masakru muslimů v bosenské Srebrenici v roce 1995. Uvedl to nizozemský nejvyšší soud,...

Advantage Consulting, s.r.o.
VEDOUCÍ NÁKUPU - STROJÍRENSTVÍ

Advantage Consulting, s.r.o.
Královéhradecký kraj, Pardubický kraj
nabízený plat: 40 000 - 60 000 Kč

Najdete na iDNES.cz