Tři soudci federálního odvolacího tribunálu v San Francisku zdůvodnili své čtvrteční odmítnutí prezidentova dekretu potřebou chránit „všeobecný zájem“ v duchu ústavy a předejít případné diskriminaci. Vláda podle nich také neprokázala, že pozdržení platnosti dekretu vážně ohrožuje bezpečnost Spojených států.
Soudci argumentovali podle BBC tím, že neexistuje důkaz, že by jakýkoliv cizinec ze zakázaných sedmi zemí spáchal teroristický útok na půdě USA. Díky rozsudku soudu tak lidé s platnými vízy z Íránu, Iráku, Libye, Somálska, Súdánu, Sýrie a Jemenu mohou i nadále do USA. Stejně tak pokračuje program na přijímání uprchlíků, který chtěl Donald Trump nařízením na 120 dnů zastavit.
Šéfa Bílého domu rozhodnutí soudu rozčílilo. „Uvidíme se u soudu. Ve hře je bezpečnost našeho státu,“ napsal Trump v reakci na verdikt ve čtvrtek večer místního času (v pátek brzy ráno SEČ) v tweetu. Podle agentury Reuters řekl novinářům, že vláda nakonec případ vyhraje a soudní verdikt odmítl jako „politický“.
„Pane prezidente, právě jsme vás viděli u soudu a porazili vás,“ odvětil republikánovi Trumpovi demokratický guvernér státu Washington Jay Inslee. Jeho stát byl jedním z těch, které zažádaly soud v Seattlu o zablokování Trumpova kontroverzního dekretu.
Trump rozhodnutím odvolacího soudu nemůže uplatňovat dekret z 27. ledna, kterým zakázal vstup do USA po dobu 90 dní občanům Íránu, Iráku, Libye, Somálska, Súdánu, Sýrie a Jemenu a další omezení přistěhovalectví. Zdůraznil přitom, že opatření je nezbytné pro národní bezpečnost. Soud v Seattlu, který uplatňování dekretu před týdnem pozastavil, tvrdě zkritizoval.
Rozhodne nejvyšší soud
Trump věří, že jeho rozhodnutí podporuje víc Američanů, než kolik jich proti němu protestuje. Jak proto po výnosu odvolacího soudu potvrdil, je odhodlán podstoupit boj a prosadit své nařízení skrz právní systém, protože to podle něj zemi prospěje. Podle amerických právních expertů se tak žaloba proti Trumpovu dekretu postupně dostane až k nejvyššímu soudu Spojených států.
Trump na úterním setkání s představiteli Národního sdružení šerifů vyslovil údiv nad tím, že jeho vláda musí svádět soudní bitvu, aby prosadila imigrační zákaz, kterým chce zvýšit bezpečnost v zemi. Někteří lidé se špatnými úmysly mu údajně „chtějí odebrat značnou část pravomocí“.