Íránce přistižené se sklenkou alkoholu čeká až trest smrti. (ilustrační snímek)

Íránce přistižené se sklenkou alkoholu čeká až trest smrti. (ilustrační snímek) | foto: Isifa

Dva Íránce čeká trest smrti, potřetí je přistihli se sklenkou alkoholu

  • 164
Írán popraví dva muže za opakované popíjení alkoholu. Oba však mohou nejvyššímu trestu uniknout, pokud nad svým činem projeví lítost. V zemi je výroba, prodej a konzumace alkoholu přísně trestána už přes třicet let. Přesto zřejmě spotřeba stoupá.

Podle agentury AFP íránské soudy podobný verdikt vynesly naposledy v roce 2007. Odsouzený však tehdy nad svým činem projevil lítost, a výkonu trestu tak unikl.

Od islámské revoluce v roce 1979 jsou výroba, prodej a konzumace alkoholu v zemi zakázány. Alkoholické nápoje smí popíjet pouze členové křesťanských náboženských menšin. Za skleničku alkoholu v Íránu hrozí 80 ran bičem.

Pokud je však dotyčný při popíjení alkoholu přistižen potřetí, může být odsouzen k trestu smrti. To byl podle šéfa justice v provincii Chorásáne Razaví také případ obou odsouzených mužů, kteří prý byli za stejný prohřešek předtím již dvakrát potrestáni. Nejvyšší trest pro ně již potvrdil i soud vyšší instance.

Íránské zákony odsouzeným za konzumaci alkoholu umožňují popravě uniknout, pokud nad činem projeví lítost. 

I přes hrozbu trestu podle agentury AFP spotřeba alkoholu v zemi zřejmě roste. Podle oficiálních statistik je do země každoročně propašováno 60 až 80 milionů litrů alkoholu. Policii se přitom daří zajistit jen asi třetinu až čtvrtinu tohoto množství.

Nejmenovaný činitel úřadu pro boj s pašeráctvím začátkem loňského roku odhadl obchod s pašovaným alkoholem na 730 milionů dolarů (15,1 miliardy korun) ročně.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video