Fallon Foxová

Fallon Foxová | foto: Profimedia.cz

KOMENTÁŘ: Když ženy soutěží s „ne-muži“. V ringu jsou proti transženám bez šance

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Předplatit
Postaví-li se do ringu žena a proti ní muž, který se ale cítí být ženou, kdo z nich dvou asi tak vyhraje? Sílící nástup transsexuálních a transgender sportovců otevírá mnoho citlivých etických otázek o diskriminaci žen, píše David Černý z Ústavu státu a práva a Ústavu informatiky Akademie věd ČR.

Američanka Tamikka Brentsová je zkušená zápasnice MMA (tedy Mixed Martial Arts, což znamená smíšená bojová umění). Během své sportovní kariéry se utkala s celou řadou soupeřek. Jeden její zápas však byl unikátní a dostal se na stránky mnoha novin. Brentsová v něm nastoupila proti své krajance Fallon Foxové, transgenderové bojovnici. Celý sportovní střet netrval dlouho: Brentsová byla poražena za pár vteřin a odnesla si nepříjemná zranění na hlavě. Po zápase prohlásila, že se utkala s mnoha ženami, nikdy ale nezažila u protivníka takovou sílu, jako v souboji s Foxovou.

Když muži nesmějí startovat v ženských kategoriích, není to diskriminace, ale podmínka férovosti. A totéž platí o zákazu pro transgender sportovkyně.

Dočtěte tento exkluzivní článek s předplatným iDNES Premium

Měsíční

89
Předplatit
Můžete kdykoliv zrušit

Roční

890
Předplatit
Ušetříte 178 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Dvouleté

1 690
Předplatit
Ušetříte 446 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Připojte se ještě dnes a získejte:

  • Neomezený přístup k obsahu iDNES.cz, Lidovky.cz a Expres.cz
  • Více než 50 000 prémiových článků od renomovaných autorů
  • Přístup k našim novinám a časopisům online a zdarma ve čtečce
Více o iDNES Premium
Máte už předplatné? Přihlásit se

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video