V Thajsku se zvedla nebývalá vlna protestů proti vládě i královské rodině. (16....

V Thajsku se zvedla nebývalá vlna protestů proti vládě i královské rodině. (16. srpna 2020) | foto: Reuters

Zrušme tresty za urážky monarchie! Thajsko upadlo do politického kómatu

  • 8
Monarchie je pro Thajce natolik posvátná, že debata o zrušení paragrafu o urážce majestátu paralyzovala vznik nové vlády. Část členů hnutí Move Forward (Pohyb vpřed) v čele s Pitou Limjaroenratem, které zvítězilo v květnových volbách, radikální krok prosazuje. Za urážku monarchie v zemi dosud hrozí vězení až na dobu 15 let.

V zemi, kde je úcta k monarchovi po desetiletí ústředním prvkem národní identity, je tato myšlenka natolik radikální a nemyslitelná, že menšinové strany a mnozí jmenovaní členové vlády se snaží zabránit tomu, aby se Pita stal premiérem.

„Navrhovaná novela je neuctivá a urážlivá k monarchii,“ řekl agentuře Reuters senátor Seri Suwanpanon.

Naopak Titipol Phakdeewanich, děkan fakulty politických věd na univerzitě v Ubon Ratchathani řekl: „Přehnaným používáním článku 112 konzervativci zatáhli královskou instituci hlouběji do politiky.“

Podle Move Forward zabrání změna zákona 112 jeho zneužívání a monarchii prospěje. Chce, aby byl trest snížen na maximálně rok vězení a aby byl trestán pouze úřad královské domácnosti.

Radikální změna

Novela zákona, kterou navrhla strana Move Forward, představuje kulturní změnu, jíž Thajsko v posledních letech prochází.

Dosud bylo zvykem uctívat monarchu téměř jako poloboha. Na první pohled mnohé zůstává při starém. Na ulicích a budovách stále visí královy portréty, vysílají se večerní královské zprávy. Ovšem drobné změny jsou znatelné.

Největší změna je však politická. V předchozích volbách v roce 2019 by se žádná strana neodvážila navrhnout změnu „lese majeste“. Hnutí Move Forward se nyní nejen odvážilo, ale získalo i největší počet křesel.

Změna přišla při studentských demonstracích v roce 2020, které začaly jako protesty proti vojenské vládě a přerostly v protesty proti armádě. Kritice se nevyhnula ani moc krále. Hnutí Move Forward poté vyzvalo k reformě zákona lese majeste, na jehož základě bylo přibližně 250 z 1900 trestních stíhání demonstrantů zahájeno.

Vilný thajský král ztrácí božskou auru. Tisíce lidí chtějí reformu monarchie

„Nyní můžeme vidět, že skutečnou zlomovou linií v politice je role monarchie v politickém uspořádání Thajska,“ řekl politický analytik Thitinan Pongsudhirak.

Ve volbách 13. července 2023 získal lídr strany Move Forward Pita Limjaroenrat pouhých 324 hlasů z 376 potřebných pro většinu v horní i dolní komoře parlamentu. Předseda sněmovny nyní svolá další kolo hlasování naplánované na pozdější datum, píše server CNN World News

Ve čtvrtek Pita prohlásil, že se nevzdá své snahy stát se premiérem ani po prohře v parlamentním hlasování, ve které mu chybělo 52 hlasů k dosažení potřebné hranice.

„Přijímám to, ale nevzdávám se,“ řekl novinářům. „Naši politiku nezměníme, musíme dodržet slib daný lidem,“ dodal v narážce na radikální předvolební slib své strany změnit přísný thajský zákon o lese majeste.

Očekávalo se, že mnoho senátorů bude hlasovat proti Pitovi. K tomu, aby se dostal k potřebným 376 hlasům, bylo potřeba přesvědčit 64 zákonodárců.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Témata: Thajsko, Vláda

Video