Mahmúd Ahmadínežád na exkurzi v Natanzu, kde Íránci obohacují uran

Mahmúd Ahmadínežád na exkurzi v Natanzu, kde Íránci obohacují uran | foto: Profimedia.cz

Tajné dokumenty odhalily, že Írán testuje poslední části atomové bomby

  • 204
Britskému deníku The Times se podařilo získat dokumenty tajných služeb z roku 2007, které dokazují, že Teherán testuje deuterid uranu. Tento materiál přitom nemá žádné civilní využití a je vhodný jen do jaderné zbraně.

"Přestože Írán může tvrdit, že tato práce slouží civilním účelům, tak tady není žádné civilní využití," tvrdí šéf washingtonského Institutu pro vědu a mezinárodní bezpečnost David Albright.

"Je to velmi silný ukazatel práce na zbrani," dodal odborník, který studoval dokument o kontroverzním programu. Deuterid uranu přitom ve svých jaderných zbraních používá i Pákistán, odkud Íránci zřejmě získali svůj nukleární recept.

Západní agenti měli zprávu v ruce

Citlivý materiál íránské armády počítá se čtyřletým testováním neutronového spouštěče, které mělo vyvrcholit cvičnou explozí. Materiály pocházejí podle The Times z roku 2007. Čtyři roky předtím přitom Teherán údajně pohřbil vývoj jaderných zbraní.

OTÁZKY A ODPOVĚDI

Íránský jaderný program je problémem už šest let

Dokument mají podle britského deníku k dispozici tajné služby několika západních zemí. V ruce ho údajně měli i inspektoři Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE). Jeho pravost potvrdily i asijské tajné služby. Podle odborníků je to také první důkaz, že Írán pracuje na svém programu i po roce 2003. - na překlad dokumentu do angličtiny se podívejte zde 

Americká tajná služba před dvěma lety odhadovala, že Irán s výzkumem výroby jaderné hlavice skončil v roce 2003. Britští, francouzští a němečtí experti jsou ale toho názoru, že Íránci ve výzkumu pokračovali v dalších letech.

Satelitní snímek z 26. září 2009 zachycuje vojenskou základnu poblíž města Kóm. Zde Írán buduje nové jaderné zařízení.

Satelitní snímek z 26. září 2009 zachycuje vojenskou základnu poblíž města Kóm. Zde Írán buduje nové jaderné zařízení.

Znepokojující zpráva přichází jen pár týdnů poté, co se objevily informace, že Teherán testoval složitou, takzvanou implozní technologii, která v jaderné bombě spouští řetězovou reakci radioaktivní náplně.

ÍRÁN UMÍ PROBUDIT JADERNOU BOMBU

Írán testoval technologii, která spouští reakci jádra

Už v srpnu přitom vyplynulo ze zprávy MAAE, že Írán má prostředky k výrobě atomové bomby a že pracuje na raketovém systému schopném nést jaderné hlavice. Přesto Teherán vytrvale popírá, že by civilním jaderným programem kryl ten zbrojní. Tomu ale Západ odmítá uvěřit a znepokojený je i odhalením dalšího jaderného provozu nedaleko Kómu.

Írán chce jaderný obchod řídit sám

DEUTERID uranu

- Ve spojení s kyslíkem tvoří deuterid takzvanou těžkou vodu, která má využití v jaderném průmyslu.
- Zároveň účinně zpomaluje rychlost neutronů a této vlastnosti se využívá v určitém typu jaderných reaktorů k přípravě plutonia z uranu.
          zdroj: Wikipedia.org

Podzim proběhl ve znamení hledání řešení. Západní státy navrhly, aby Írán získal palivo pro teheránský jaderný reaktor tím, že vyveze 70 procent svého slabě obohaceného uranu do Ruska k dalšímu obohacení. Tyče pak z něj měla vyrobit Francie.

Íránci plán nepřijali a chtěli vyjednat další ústupky, ale západní státy to odmítly. Teherán pak oznámil, že hodlá vybudovat deset dalších provozů na obohacování uranu. V tu chvíli se na Západě opět začalo živěji hovořit o dalším zpřísnění sankcí.

O víkendu íránský ministr zahraničí Manúčehr Mottakí oznámil, že je Írán připraven vyměnit část svých zásob nízko obohaceného uranu za jaderné palivové tyče, ale podle vlastního časového harmonogramu i mechanismu.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video