Tajfun si v Číně připsal další mrtvé

  • 12
Tajfun Imbudo zabil na jihu Číny sedm lidí. Tisíce dalších přišly o domovy, hlásí úřady, které obnovují zničené cesty a rozvody elektřiny. Tajfun provázel vítr o rychlosti až 160 kilometrů za hodinu. Předtím zabil na Filipínách 10 lidí, v Hongkongu 11 zranil.

Tajfun dorazil do jihočínské provincie Kuang-tung ve čtvrtek. Meteorologové předpokládali, že půjde o jeden z nejsilnějších tajfunů, který v posledních letech na provincii udeřil. Déšť však trval jen krátce a způsobil relativně menší škody.

V některých místech je však i přesto situace vážnější. V provincii Kuang-si je hlášeno šest mrtvých. Ve městě Mao-ming sesuv půdy usmrtil jednu osobu a dalších 12 lidí bylo zraněno.

Podle místních úřadů se zde zřítilo více než tři tisíce domů. "Nejvíce byl postižen rybářský průmysl, škody se ale zatím stále ještě vyčíslují," uvedly místní úřady, které pokračují v obnově dodávek elektrické energie a v odklízení zablokovaných cest.

Mnoho lidí bylo zraněno. "Ošetřili jsme několik desítek pacientů," oznámil ve čtvrtek lékař záchranné služby z pobřežního města Yangjiang. "Je jich nejméně sto. Většina však není zraněna vážně, i když někteří mají těžší poranění na hlavě."

Tajfunu se pohyboval vnitrozemím Číny na severozápad zhruba 25kilometrovou rychlostí. Podle státní televize vytrhával stromy, převracel auta a trhal elektrické vedení.

V Yangjiangu se potopilo jedenáct rybářských lodí a jejich posádky zmizely, oznámil městský úředník, který si nepřál zveřejnit své jméno. Dodal, že tři a půl tisíce lidí bylo evakuováno.

Hongkongu se živel jen dotknul
Obavy z tajfunu měl také Hongkong, jedno z nejživějších finančních a obchodních center světa. I když jej živel nakonec přímo nezasáhl, zranil nejméně jedenáct lidí. Většinu z nich zasáhly nejrůznější úlomky létající vzduchem.

Záchranné vrtulníky musely také podniknout náročnou noční operaci na moři. Zdárně evakuovaly 16 námořníků z lodi s poškozeným kormidlem zmítané živly, i když práce brzdil silný vítr a až desetimetrové vlny.

Obyvatelé Hongkongu zavedli před příchodem tajfunu řadu bezpečnostních opatření. Dočasně byla zrušena výuka v mateřských školách, byl omezen provoz některých trajektů spojujících Hongkong s pevninskou Čínou. Řada letů z místního letiště byla odvolána nebo zpožděna.

Nejsilnější bouře od roku 1998 donutila britského premiéra Tonyho Blaira, aby zkrátil návštěvu regionu. Do Londýna tak odletěl už ve středu, tedy o den dříve oproti plánu.

Poté, co se tajfun od Hongkongu odklonil a zamířil k čínským břehům, byl odvolán 8. stupeň varování a život v Hongkongu se začal vracet k normálu. Znovu se otevřely obchodní kanceláře a vládní úřadovny. Byla obnovena i většina dopravních služeb.

S pouhým půlhodinovým zpožděným oproti obvyklé době se začalo obchodovat i na hongkongské burze.

Tajfun se k Hongkongu přihnal od Filipín, kde zabil deset lidí. 

Jeden z nejsilnějších tajfunů za poslední roky se jen dotkl Hongkongu a míří k jižnímu pobřeží pevninské Číny. Imbudo provází ničivý vítr a přívalové deště. (24. července 2003)

Filipínci přejíždějí most vzdorující náporům rozvodněné řeky u města San José na severu země při záplavách provázejících tajfun Imbudo. (24. července 2003)

Filipínští vesničané si prohlížejí zdechlinu vodního buvola, který se utopil u města San José na severu země při záplavách provázejících tajfun Imbudo. (24. července 2003)

Filipínci pomáhají vyzdvihnout dodávku, s níž se propadla silnice u města Talavera na severu země při záplavách provázejících tajfun Imbudo. (24. července 2003)

Filipínec na motocyklu se snaží dojet do bezpečí před tajfunem Imbudo v Manile. (24. července 2003)

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video