Ruský prezident Vladimir Putin a ministr obrany Sergej Šojgu při setkání v...

Ruský prezident Vladimir Putin a ministr obrany Sergej Šojgu při setkání v Moskvě (29. prosince 2016) | foto: AP

Putin oznámil příměří v Sýrii, Asadova armáda o půlnoci ukončí palbu

  • 394
Ruský prezident Vladimir Putin oznámil, že syrský režim a rebelové podepsali dohodu o příměří, jehož garanty jsou Rusko a Turecko. Obě strany jsou prý rovněž připraveny zahájit mírová jednání. Bojové operace mají skončit ve čtvrtek o půlnoci místního času. Z příměří je vyloučen Islámský stát nebo kurdské milice YPG.

„Byly podepsány tři dokumenty. První dokument mezi syrskou vládou a ozbrojenou opozicí o přerušení palby na území Syrské arabské republiky. Druhý dokument představuje soubor opatření ke kontrole režimu příměří. A třetí dokument je prohlášení o připravenosti k mírovým rozhovorů a urovnání situace v Sýrii,“ prohlásil podle agentury RIA Novosti ruský prezident.

Syrská národní rada, hlavní syrská exilová opozice, vyhlášení příměří podpořila, uvedl její mluvčí Ahmad Ramadán. „Národní rada podporuje dohodu a vyzývá všechny strany, aby se jí řídily,“ dodal. S příměřím souhlasí i povstalci bojující v Sýrii.

Klid zbraní budou podle Putina provázet mírové rozhovory mezi vládou syrského prezidenta Bašára Asada a opozicí. Obě strany konfliktu se rovněž setkají u jednacího stolu během rozhovorů, které se uskuteční v kazašské metropoli Astaně. Kdy se tato jednání uskuteční, již ruský prezident neuvedl.

Existují však nejasnosti kolem toho, které z opozičních skupin dohodu skutečně podepsaly. Rusko totiž do příměří zařadilo jedno z největších opozičních hnutí Ahrár aš-Šám, která však uvedlo, že má k dohodě řadu výhrad, a proto ji zatím nepodepsalo.

Z příměří jsou vyloučeni islamisté a kurdská YPG

Příměří se netýká Islámského státu, bývalé fronty an-Nusra a jejich spojenců. Součástí příměří nebudou rovněž kurdské milice YPG. Podle agentury Reuters to v Ankaře oznámila opoziční Svobodná syrská armáda (FSA) s tím, že pozváni nebudou ani zástupci kurdské Strany demokratické unie (PYD), která je politickým křídlem YPG.

„Dohoda o zastavení palby v Sýrii je mezi režimem a opozicí, nezahrnuje proto kurdské milice YPG nebo (teroristické hnutí) Islámský stát,“ citoval Reuters prohlášení FSA. FSA také uvedla, že se příměří podřídí a že se také zúčastní rozhovorů v Astaně. Zároveň ale sdělila, že během nynějších jednání o příměří se nesetkala s žádným zástupcem syrské vlády.

Opoziční skupiny, jež se připojily k příměří

Ruské ministerstvo obrany na svém webu zveřejnilo seznam opozičních skupin, které se připojily k ohlášenému příměří. Největší silou je hnutí Ahrár aš-Šám, které má asi 16 000 bojovníků.

Další je hnutí Fajlak aš-Šám (Legie Šám) s více než 4000 ozbrojenci, Džajš al-Islám, což je skupina podporovaná Saúdskou Arábií (12 000 bojovníků), Suvár aš-Šam (2500 bojovníků), Džajš Idlib (přes 6000 bojovníků), Džabhat Šamíja (3000 ozbrojenců) a Armáda mudžáhidů (8000 bojovníků).

Opoziční skupiny zapojené do příměří mají mít dohromady více než 51 000 bojovníků. Ruský ministr zahraničí pak hovořil až o 62 tisících.

„Rozhovory o politickém řešení budou ve shodě s ženevským procesem,“ dodala FSA s tím, že autoritářský syrský prezident Bašár Asad nebude mít v budoucí Sýrii žádné místo. FSA tak odkázala na dřívější ujednání, která předpokládají, že mírový politický proces vyústí v novou ústavu a volby.

Podle ruského ministra obrany Sergeje Šojgua bude příměří zahrnovat 62 tisíc opozičních bojovníků po celé Sýrii. Ruská armáda prý bude spolu s Turky dodržování klidu zbraní monitorovat.

Chystané příměří přivítal zmocněnec OSN pro Sýrii Staffan de Mistura „Takový vývoj by mohl přispět k všezahrnujícím a produktivním vnitrosyrským vyjednáváním, které se pod záštitou OSN budou konat 8. února,“ uvedl v prohlášení de Mistura.

Prezident Putin zároveň oznámil, že ruská armáda sníží počet svých vojáků působících v Sýrii. Kolik přesně mužů či zbraní má být z boje staženo, již neupřesnil. Jak nicméně uvedl, Rusko bude pokračovat „v boji s mezinárodním terorismem v Sýrii“ a v podpoře Asadovy armády.

Ruské letectvo podpořilo tureckou ofenzivu

U severosyrského města Al-Báb, které je pod kontrolou teroristického hnutí Islámský stát (IS), ruské letectvo podpořilo tureckou ofenzivu. Informoval turecký list Sabah.

Sýrie se rozdělí na sféry vlivu, naznačují obrysy mírové dohody

Nálet ruského letectva se podle Sabahu uskutečnil ve středu. Turecký ministr zahraničí Mevlüt Çavuşoglu ve čtvrtek ale řekl, že v současné době se u Al-Bábu nekoná žádná společná operace tureckých a ruských vojáků.

V pondělí Turecko vyzvalo mezinárodní koalici vedenou Spojenými státy, aby podpořila turecké síly a jejich spojence v boji o Al-Báb. Ankara si dlouhodobě na nevstřícný postoj koalice k letecké podpoře stěžuje.

Zatímco Rusko patří k hlavním spojencům syrského režimu, Turecko vždy podporovalo umírněnou protivládní opozici.

18.prosince 2016 v 20:41, příspěvek archivován: 29.prosince 2016 v 13:27

#Syria MAP UPDATE: the situation in Syria as of 18/12/2016, bigger at https://t.co/KbIr8H1mnc #FSA #SAA #IS #YPG #SDF #JFS #Aleppo https://t.co/evyUcoIWLG

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video