Chemické zbraně patřily rebelům, tvrdí Rusko. Trump obviňuje Obamu

  • 977
Podle Ruska pocházel plyn, který zasáhl město v syrské provincii Idlíb, ze skladu rebelů, který bombardovala syrská vládní letadla. Rebelové obvinění popírají. Americký prezident Donald Trump viní z incidentu špatnou zahraniční politiku svého předchůdce Baracka Obamy.

„Tyto ohavné činy režimu Bašára Asada jsou důsledkem slabosti a nerozhodnosti předchozí administrativy,“ napsal Trump v prohlášení. Prezident zároveň připomněl, že Obama v roce 2012 slíbil, že zakročí proti použití chemických zbraní, ale neudělal nic.

Podle listu The Guardian tím Trump narážel na útok chemickými zbraněmi z 21. srpna 2013 v oblasti Ghouta jihovýchodně od Damašku (psali jsme zde). Při útoku tehdy zahynulo až 1 700 lidí. Spojené státy obvinily z útoku syrskou vládu, Rusko to však popírá.

Za barbarské označil počínání Asada americký ministr zahraničí Rex Tillerson, který byl v té době v sousedním Jordánsku. „Zatímco monitorujeme tuto strašlivou situaci, je jasné, že tohle je způsob, jakým jedná Bašár Asad: brutální neskrývané barbarství,“ uvedl Tillerson. Podle něj by Rusko mělo spolu s Íránem využít svého vlivu na syrskou vládu a zaručit tak, že se nic podobného nebude v budoucnosti opakovat.

Ruské vedení mezitím vydalo prohlášení, v němž tvrdí, že smrtící chemikálie pocházely ze skladu povstalců. Rusko podle mluvčího ministerstva obrany Igora Konašenkova zaregistrovalo v úterý letecký útok syrských vládních jednotek na povstalecký sklad munice a továrnu na výrobu zbraní poblíž města Chán Šajchún jižně od města Idlíb.

Mluvčí prohlásil, že chemické zbraně vyrobené v této továrně byly použity v Iráku. Konašenkov dodal, že podobný typ chemických zbraní rebelové dříve použili také v syrském městě Aleppo. Zde prý způsobily podobné následky, jaké se daly pozorovat v Chán Šajchúnu. Rusko má prý z Aleppa vzorky a předá je mezinárodním kontrolním orgánům.

Šéf syrských povstalců tvrzení Ruska odmítl. Podle něj smrtící plyn shodily vládní letouny.

Úterní nálet si podle svazu syrských záchranných organizací (UOSSM) vyžádal nejméně 100 obětí a 400 raněných. Exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR) uvedla, že po útoku zemřelo 72 lidí, včetně 20 dětí a 17 žen. Lidé zasažení chemikáliemi zaplavili místní nemocnice.

Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW) obviňuje z útoku chemickými zbraněmi armádu věrnou prezidentu Bašáru Asadovi. Podle OPWC její helikoptéry již v roce 2015 svrhly na vesnici Kminas barelové bomby s chlorem. Tehdy šlo již o třetí chemický útok během jednoho roku. O dva roky dříve Asad slíbil, že všechny chemické zbraně zničí (více čtěte zde).

V Idlíbu zabíjel toxický plyn, tvrdí pozorovatelé. Zemřelo sto lidí

Generální tajemník OSN António Guterres uvedl v reakci na útok, že se v Sýrii dál dějí válečné zločiny a často je porušováno mezinárodní humanitární právo. „Je třeba věc jednoznačně vyšetřit, abychom se zbavili veškerých pochybností. Odpovědnost je nutné vyvodit na základě tohoto vyšetřování,“ uvedl Guterres a vyhnul se tak ukazování na viníka.

Ve středu odpoledne se kvůli incidentu sešla Rada bezpečnosti OSN. Francie, Británie a USA navrhly rezoluci, která údajný útok chemickými zbraněmi odsuzuje a po Damašku požaduje, aby plně spolupracoval s mezinárodními vyšetřovateli. Také hrozí sankcemi v případě potvrzení, že v Sýrii byly k útoku použity otravné látky. „Tohle je moment pravdy,“ poznamenal před jednáním Gutteres.

Rusko však návrh označilo za nepřijatelný. „Nevěříme, že má smysl přijmout usnesení o útoku chemickými zbraněmi v jeho současné podobě,“ sdělila podle agentury Interfax mluvčí ruské diplomacie Marija Zacharovová, podle níž se návrh neopírá o věrohodné údaje.

Rusko jako stálý člen RB OSN může rezoluci vetovat, což učinilo i v předchozích případech, kdy byl text namířen proti syrskému režimu prezidenta Bašára Asada.

Idlíb

Idlíb

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video