Syřané prchají do Libanonu. Když sedíme doma, útočí na nás tanky, říkají

  8:25aktualizováno  15:09
Tisíce Syřanů prchají v posledních dnech do Libanonu, oznámila OSN. Co máme dělat? Lidé sedí doma a oni na nás útočí tanky, líčí uprchlíci. Z blízkovýchodní země přicházejí zprávy o tom, že vládní bezpečnostní složky masově zatýkají a popravují odpůrce režimu v odbojném městě Homs. Tvrzení ale nelze ověřit.

Syrští rebelové v Homsu (28. února 2012) | foto: AP

V posledních dvou dnech do Libanonu prchlo dle OSN na dva tisíce Syřanů. Před násilím ve své zemi utíkají jen s několika málo věcmi. Například do libanonské pohraniční vsi Qaa dorazily rodiny včetně žen a malých dětí, které si nesly jen základní osobní věci v plastových taškách, popsala agentura AP.

"Utekli jsme před odstřelováním a útoky," vysvětlila Hasana Abú Firasová, která opustila svůj domov v syrském městě al-Qusair. Město leží v provincii Homs, kde leží i stejnojmenné město, které se stalo baštou povstalců proti režimu prezidenta Bašára Asada.

McCain volá po útoku

Americký senátor John McCain vyzval k leteckým útokům proti jednotkám věrným syrskému prezidentovi Bašáru Asadovi. Podle agentury Reuters by tak USA měly docílit zajištění humanitární a vojenské pomoci syrské opozici. Vzdušná operace má podle vlivného senátora umožnit, aby na syrském území vznikly bezpečné enklávy pro dodávky základních potřeb strádajícímu obyvatelstvu a také zbraní odpůrcům režimu.
"Hlavním cílem vzdušných útoků by mělo být zavedení bezpečných útočišť v Sýrii, zejména na jejím severu, kde by opoziční síly mohly organizovat a plánovat svoje politické a vojenské aktivity proti Asadovi," prohlásil McCain, který už před dvěma týdny společně s dalším senátorem Lindseyem Grahamem navrhoval, aby USA poskytly syrským protivládním rebelům zbraně.

Zdroj: ČTK

Jeho jednotky proti tamním povstalcům tvrdě zakročily a postupují proti povstalcům i v dalších částech země. "Co máme dělat? Lidé sedí ve svých domovech a oni na nás útočí s tanky. Ti, co mohou uprchnout, to udělají. Ti co nemohou, zemřou doma," dodala Firasová.

Libanonské úřady napočítaly na svém území více než deset tisíc Syřanů. Jeden z úředníků uvedl, že jen v posledních dnech hranici mezi zeměmi překročily kvůli násilí v Homsu tři tisíce lidí, tedy o tisíc více, než odhaduje OSN. Není si už ale jist, kolik lidí se do Sýrie vrátilo.

Krvavé povstání trvá v Sýrii už rok a její obyvatelé prchají i do jiných zemí. Turecko poskytlo dočasný azyl asi 11 tisícům lidí podél turecko-syrské hranice, jen v posledním měsíci tam odešlo asi tisíc Syřanů. Jordánsko pak tvrdí, že na jeho území je až 80 tisíc syrských uprchlíků.

Podle OSN si střety v Sýrii vyžádaly od svého začátku loni v březnu už nejméně 7 500 obětí. Syrská armáda ve čtvrtek vyhnala rebely z homské čtvrti Bábá Amr, která byla jejich baštou, odmítá tam ale vpustit humanitární pracovníky z Červeného kříže.

Z Homsu mezitím přicházejí zprávy o zatýkání povstalců a jejich popravách vládními silami. Jedna ze Syřanek na předměstí Homsu řekla reportérovi BBC Paulu Woodovi, že vojáci zabili v pátek jejího syna. "Podřezali mu krk. Bylo mu dvanáct," řekla s tím, že tam bylo zadrženo a zabito dalších 35 mužů a chlapců.

Opozice a ochránci lidských práv tvrdí, že bezpečnostní složky a provládní milice odchytávají v Bábá Amr muže a chlapce starší 14 let, kteří tam zůstali, a pak je mučí a zabíjejí. Tato tvrzení ale není možné nezávisle ověřit.

Syrská armáda v úterý začala obléhat i další města. Do Haráku v provincii Dará, kde loni protirežimní nepokoje začaly, vjely tanky a obrněná vozidla. Podle opozičních zdrojů se z města ozývá prudká palba. V Hamá je obleženo město Tajjíbat al-Imám. Ráno vojáci odstřelovali na hranici most, který používají uprchlíci na cestě do Libanonu.

Homs (červená), Libanon (žlutá)

Homs (červená), Libanon (žlutá)


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Utajená auta policie lze snadno odhalit. Jejich značky chybí v databázi

Ilustrační snímek

Policejní sledovači mají poněkud nečekaný problém. Je jím nenápadná vyhledávací databáze České kanceláře pojistitelů. V...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Další z rubriky

Slovinský poslanec ukradl sendvič. Šlo o sociální experiment, hájí se

Ilustrační snímek

Člen slovinského parlamentu Darij Krajčič odstoupil poté, co ukradl sendvič v jednom z lublaňských obchodů. Údajně...

Putin a Lukašenko ladili noty na sjezdovce, možnost sjednocení neřešili

Putin si zalyžoval s Běloruským prezidentem Lukašenkem

Politické i osobní vazby lze utužovat i na lyžařské sjezdovce. V Soči to předvedli ruský prezident Vladimir Putin a...

Britové za války své africké vojáky šidili, bělochy platili třikrát lépe

Afričané se v řadách britské armády zapojili do bojů v Barmě. Snímek je z roku...

Více než půl milionu černošských afrických vojáků, kteří za druhé světové války bojovali v řadách britské armády,...

Najdete na iDNES.cz