Syna vůdce KLDR přijala Čína

Údajný nejstarší syn a nástupce severokorejského vůdce Kim Čong-ila přiletěl do Číny. Tam byl deportován poté, co ho zadržely s falešným pasem japonské úřady. Peking ho přijal, aby zabránil diplomatickému incidentu mezi Japonskem a Severní Koreou.

Devětadvacetiletý Kim Čong-nam, doprovázený dvěma ženami a dítětem, přiletěl do Pekingu pravidelnou linkou společnosti All Nippon Airways. Podle svědků muže a jeho společníky doprovázel do VIP salonku čínský policista. Zatím není jasné kam Kim Čong-nam z letiště odjede.

Pokud by chtěl pokračovat v cestě a vrátit se domů, mohl by využít pondělní let do Pchjongjangu. Mezi Pekingem a severokorejskou metropolí létají jen dva spoje týdně.

Pravděpodobně je to skutečně on, tvrdí zdroj blízký vládě
Muž nebyl formálně identifikován jako syn hlavy severokorejského státu, ale pravděpodobně jím skutečně je, uvedl zdroj blízký japonské vládě. Ten pro agenturu Reuters upřesnil, že muž odletí do Číny i se svými spolucestujícími, dvěma ženami a jedním dítětem.

Muž měl pas Dominikánské republiky
Japonská agentura Kjódó ve čtvrtek sdělila, že imigrační úředníci muže zadrželi poté, co v úterý přiletěl ze Singapuru. U sebe měl falešný doklad z Dominikánské republiky. Datum narození uvedené v pase, 10. května 1971, se podle Kjódó shoduje s datem narození Kim Čong-nama.

Agentura s odvoláním na neupřesněné jihokorejské zdroje dodala, že Kim Čong-nam se pokusil pod falešnými jmény proniknout na japonské území již několikrát v minulosti.

Případ je od počátku nejasný
Kolem případu však panuje řada dalších nejasností. Japonské úřady totiž nebyly schopny totožnost muže stoprocentně určit. "Existuje vysoká možnost, že je to opravdu Kim Čong-nam. Stále ještě shromažďujeme informace a nemůžeme nic potvrdit," řekl agentuře AP nejmenovaný zdroj z japonského ministerstva spravedlnosti.

Podle japonské televize ale muž uvedl, že je Jihokorejec. Rádio Moskva zase citovalo severokorejskou ambasádu v Rusku, podle níž je nemožné, aby Kim Čong-sam byl na cizí pas v Japonsku. "Je to jasná provokace," řekla ambasáda rozhlasové stanici.

Kvůli incidentu se mimořádně sešla japonská vláda. I pokud by se totožnost muže potvrdila, není zřejmé, z jakého důvodu vlastně muž do Japonska přiletěl. Severokorejské úřady zatím případ nijak nekomentovaly.

O rodině Kim Čong-ila se mnoho neví
O rodině Kim Čong-ila je známo jen málo, podle jihokorejských zdrojů má diktátor tři děti, nejstaršího Kim Čong-nama (narozen 1971), dceru Kim Sul Song (1974) a syna Kim Čong-čula (1981).

Matkou nejstaršího syna je filmová herečka Song Hje-rim, jež byla podle některých zdrojů diktátorovou manželkou, podle jiných jen milenkou. V roce 1996 se v tisku objevily informace, že emigrovala poté, co ji Kim Čong-il opustil. Nyní údajně žije v Moskvě, kde si léčí deprese.

Kim Čong-nam je považován za otcova nástupce
"Kim Čong-nam  žil většinu svého života v cizině, studoval v Moskvě a v Ženevě," uvedl jihokorejský analytik Lee Jong-seok. Nyní údajně zastává vysoké posty v severokorejské špionážní službě a v armádě. Obecně se soudí, že Kim Čong-il chce z nejstaršího syna učinit svého nástupce.

Kim Čong-nam, jenž se zajímá o počítače, prý doprovázel otce při lednové návštěvě Číny, což mělo být podle čínského měsíčníku Kuang Ťiao-ťing součástí přípravy na pozdější převzetí žezla.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video