Švýcarsko se chystá v referendu hlasovat o zákazu zahalování obličeje na...

Švýcarsko se chystá v referendu hlasovat o zákazu zahalování obličeje na veřejnosti. (16. února 2021) | foto: AP

Švýcarsko zakázalo zahalování obličeje na veřejnosti. Referendum bylo těsné

  • 723
Švýcaři se v nedělním referendu těsně vyslovili pro zákaz zahalování obličeje na veřejnosti, pro jich hlasovalo 51,2 procenta, informovala televize SRF. Iniciativa „Ano zákazu úplného zakrývání obličeje“, která s návrhem hlasovat o tomto problému v referendu přišla, chce, aby ve Švýcarsku zcela zahalovat tvář nesměl nikdo.

Zákaz zahalování obličeje má ve Švýcarsku po zapracování do ústavy platit na všech veřejně přístupných místech, jako jsou ulice, úřady, hromadná doprava, fotbalové stadiony, restaurace a obchody.

Výjimky budou povolené při bohoslužbách a na posvátných místech, ze zdravotních a bezpečnostních důvodů nebo kvůli počasí.

Navrhovaný zákaz přímo nezmiňuje burku ani nikáb, který nechává odkryté oči, ale je zřejmé, že na ně míří. V kampani před referendem byly vylepené po švýcarských městech plakáty s nápisy „Zastavte radikální islám!“ a „Stop extremismu!“ a s obrázkem ženy v černém nikábu.

Vláda byla proti takovému zákazu, který podle ní není nutný. Mimo jiné proto, že ve Švýcarsku žije velmi málo žen, které nosí nikáb. Navíc podle vlády si mohly takový zákaz zavést samy jednotlivé kantony.

Za „velké zklamání“ označila výsledek hlasování Ústřední islámská rada Švýcarska. Pascal Gemperli z federace islámských organizací vyjádřil obavy o bezpečnost muslimů v této alpské zemi. Podle něj se zákaz dotkne hlavně „specifické komunity“, podobně jako to bylo v roce 2009, kdy Švýcaři v referendu rozhodli o zákazu výstavby minaretů. 

Podobné zákazy zahalování obličeje na veřejnost mají i v dalších evropských státech. Jako první jej schválila Francie, následovaly ji další země jako Belgie, Nizozemsko, Rakousko, Dánsko či Bulharsko. 

V plebiscitu Švýcaři hlasovali také o zavedení elektronické identity, což lidé odmítli, a o obchodní dohodě s Indonésií, kterou těsně schválili.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video