Svržený prezident Hondurasu znovu pokouší štěstí s návratem do vlasti

  22:59aktualizováno  22:59
Svržený honduraský prezident Manuel Zelaya se nehodlá vzdát a znovu se pokusí překročit hranici mezi Nikaraguou a Hondurasem, aby ve vlasti převzal moc. Stejný krok udělal v pátek i přesto, že mu hrozí zatčení.

Manuel Zelaya při tiskové konferenci v Esteli u honduraské hranice (24. července 2009) | foto: Reuters

"Nemůžete vládnout této zemi s bajonety, stejně jako nebudu moci vládnout já, pokud se nedohodneme," řekl Zelaya v honduraském rozhlase Radio Globo na adresu vlády, která ho 28. června svrhla a vyhnala ze země.

Zelaya, který po pátečním krátkém vstupu na honduraské území strávil noc v nikaragujské obci Ocotal, promluvil v rozhlase předtím, než se vydal znovu k hranicím.

Strůjci státního převratu z 28. dubna "se drží u moci pomocí pušek a bajonetů, a vláda je de facto pod kontrolou armády", řekl Zelaya.

K hranicím se vypravily stovky stoupenců svrženého prezidenta navzdory tomu, že v Hondurasu byl vyhlášen zákaz nočního vycházení. Ten platí od pátečního poledne (20 hodin SELČ) do sobotních 18 hodin (neděle 02:00 SELČ). K hranicím byly navíc podle Radia Globo vyslány asi tři tisíce vojáků a policistů, kteří jim mají zabránit v přístupu k hranicím a Zelayovi v návratu do vlasti.

Zelayovi přívrženci vyšli protestují proti dočasné vládě (24. července 2009)

Úřadující honduraský prezident Roberto Micheletti označil čin Manuela Zelayi za neodpovědný a potvrdil, že pokud se vrátí do Hondurasu, bude podle ústavy za zradu a korupci zadržen policií, nikoli vojáky.

V pátek pořádkové síly nicméně učinily pár kroků zpět, když Zelaya překročil hranici a vstoupil na honduraskou půdu. Zelayovi stoupenci dnes obvinili policii, že zabila jednoho jejich kolegu, který byl den předtím zadržen u hranic Nikaragui. Jeho tělo bylo potom objeveno na cestě a neslo stopy ran. - čtěte Svržený prezident se vydal na hranice Hondurasu

"Včera (pátek) svědci viděli, jako ho zadržela policie, když se stovkami dalších Zelayových stoupenců přišel k hranicím očekávat návrat svého prezidenta. Policie a armáda je zablokovala v El Paraísu asi deset kilometrů od hranic," uvedlo Radio Globo a dodalo, že mrtvého mladíka identifikovali jeho přátelé.

Honduraští vojáci hlídají silnice u hranice s Nikaragou (24. července 2009)

Zelaya se poprvé pokusil o návrat do země už 5. července, ale tehdy mu v tom zabránili noví vládci Hondurasu. Vojáci obsadili letištní plochu a nedovolili letounu v honduraské metropoli přistát.

Zelaya byl svržen poté, co honduraský nejvyšší soud nařídil jeho zatčení, protože ignoroval příkaz ke zrušení plánovaného referenda, jež mělo rozhodnout o prodloužení prezidentského mandátu. Vojáci namísto zatčení Zelayu vypudili ze země. Parlament následně jmenoval nového dočasného prezidenta.

Všechny vlády západního světa, včetně regionálních, puč v Hondurasu odsoudily a požadují návrat legálně zvoleného prezidenta do úřadu.

Washington varoval, že vůči Hondurasu uplatní tvrdé sankce, stejně jako to učinila Evropská unie a další země. Spojené státy a další země ale zároveň vyzvaly Zelayu, aby se nepokoušel vrátit do země proti vůli pučistů, protože by to mohlo vyvolat v Hondurasu krvavé násilí a nepokoje.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Utajená auta policie lze snadno odhalit. Jejich značky chybí v databázi

Ilustrační snímek

Policejní sledovači mají poněkud nečekaný problém. Je jím nenápadná vyhledávací databáze České kanceláře pojistitelů. V...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Další z rubriky

USA chtějí další základny. V Polsku, i na ostrově, kde umírají uprchlíci

Radar, který je součástí systému protiraketové obrany USA. Podobný měl být...

Spojené státy zvažují postavit či udržet své vojenské základny v dalších nejméně třech zemích. Kromě Polska a Iráku i v...

Írán je sponzor terorismu. Postavme se mu, vyzval spojence Pence

Americký viceprezident Mike Pence se zúčastnil mnichovské bezpečnostní...

Přišel čas, aby evropští spojenci Spojených států vypověděli dohodu o íránském jaderném programu, a aby stáli za...

Pompeje vydaly další poklad, archeologové objevili fresku Narcise

Archeologové objevili v atriu bohatě zdobeného domu v Pompejích dobře...

Archeologové objevili v atriu bohatě zdobeného domu v Pompejích dobře zachovalou fresku bájného Narcise, který...

Najdete na iDNES.cz