Odstoupím, pokud se Zelaya nevrátí k moci, řekl dočasný vládce Hondurasu

  15:08aktualizováno  15:08
Rozhovory dvou hlavních protagonistů honduraské krize se ocitly ve slepé uličce. Roberto Micheletti, kterého vynesl k moci červnový převrat, je ochoten odstoupit jen když se svržený prezident Manuel Zelaya nevrátí do čela země. Ten ale trvá na uvedení do úřadu a se stoupenci chystá v zemi "podvratné akce".

Do honduraských ulic vyšli příznivci svrženého prezidenta Manuela Zelayi | foto: Reuters

Další kolo smírčích rozhovorů obou hlavních rivalů je naplánované na sobotu. Už teď ale pozorovatelé předpovídají krach jednání, které zprostředkovává kostarický prezident a držitel Nobelovy ceny míru Óscar Arias.

Stejně jako minulý týden se protivníci odmítají sejít tváří v tvář a navíc se častují silnými prohlášeními. Do hořící slovní války přispěl naposledy Robert Micheletti. "Odstoupím, ale jen pokud se moci neujme Zelaya," vzkázal svým protivníkům.

Zelaya chystá se spojenci akce uvnitř země

Zelaya ale ustupovat nehodlá a pohrozil, že jestli ho pučisté po sobotních jednáních v kostarickém San José znovu neuvedou do funkce, tak bude smírčí rozhovory považovat za neúspěšné.

Svržený honduraský prezident Manuel ZelayaA v rukávu má i další zbraň - své spojence v zemi. "Na tento víkend plánujeme mnoho akcí uvnitř země," prohlásil Zelaya tajemně. "My ani lid nepřestaneme, protože lidé mají právo vzepřít se útlaku," dodal svržený prezident.

A jeho slova byla v Hondurasu slyšet. Lidé vyšli do ulic a při střetech s policií už zemřel nejméně jeden protestující. "Zelaya vyzval obyvatele Hondurasu k povstání a lidé odpovídají," vysvětlil nové nepokoje vůdce protestů Alegria.

Dočasný prezident Hondurasu Robert MichelettiSoučasná vláda na nové protesty reagovala zavedením nového zákazu vycházení, který platil dnes v noci.

Spojené státy vyzvaly obě strany, aby rozhovorům ještě daly šanci. Nejhorší krize ve střední Americe od konce studené války se totiž nehodí do nové politiky Bílého domu. Prezident Barack Obama usiluje o lepší vztahy s latinskoamerickými zeměmi.

KRIZE V HONDURASU

- Politická krize v Hondurasu vypukla 28. června, když Zelayu sesadila armáda z prezidentské funkce poté, co se snažil prosadit referendum o změnách v ústavě navzdory rozhodnutí nejvyššího soudu o nezákonnosti plebiscitu. Pučisté Zelayu přiměli odletět do Kostariky a v čele země stanul předseda parlamentu Micheletti.

- Hlavní protagonisté sporu přistoupili k osobním jednáním, jejichž prostředníkem je kostarický prezident Óscar Arias. První kolo řešení nepřineslo a oba rivalové mají opět vyjednávat v sobotu. Stále častěji se ozývá, že by bylo nejlepší, aby zemi nevládl ani jeden z obou politiků.                                                                              autor: ČTK

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Podvodníci rozehráli obří „letadlo“, z lidí vylákali 398 milionů korun

Obžaloba viní tři podnikatele, že zmanipulovali téměř šest tisíc lidí a...

Společnost Rhinoceros nabízela rychlé zbohatnutí. Její zakladatelé díky dovedné manipulaci omámili vidinou snadno...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Náctiletá jde za vraždu muže na 18 let za mříže. Umírajícího si natáčela

Osmnáctiletá Simona Macháčová čelí obžalobě z brutální vraždy svého známého....

Za brutální vraždu sedmatřicetiletého muže si devatenáctiletá Simona Macháčová definitivně odpyká 18 let. Trest uložený...

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Další z rubriky

Léčba dětí z homosexuality v Utahu v USA zřejmě skončí. Včetně elektrošoků

Nejvyšší soud USA rozhodl, že homosexuálové ve všech 50 státech mají právo na...

Parlament konzervativního amerického státu Utah bude projednávat zákon, který má zakázat „terapii“ nezletilých gayů a...

Maďarsko se ujalo stovek uprchlíků z Venezuely. Ale s maďarskými kořeny

Venezuelané odcházejí do zahraničí hledat lepší práci, své děti zanechávají...

Maďarsko přijalo asi tři stovky uprchlíků z Venezuely, která zažívá hlubokou politickou a ekonomickou krizi. Program...

VIDEO: Had si vylezl v Austrálii na anténu a senzačně ulovil ptačí kořist

Australští hadi neloví jen myši, ale i ptáky

V Austrálii se podařilo ženě ze státu Nový Jižní Wales na východním pobřeží kontinentu natočit velmi zvláštní video....

Najdete na iDNES.cz