Svět bouřlivě oslavoval příchod nového roku

  16:09aktualizováno  16:09
- Ohňostroji, veselicemi a s jásotem přivítal svět příchod roku 2000. Jako poslední obyvatelé Země sledovali západ Slunce v roce 1999 obyvatelé tichomořského zámořského území USA, Americké Samoy. Slunce se naposledy v roce 1999 schovalo za duhovým horizontem v pátek 06:57 večer místního času (tj. v sobotu v 07:57 SEČ).
Petardy a bengálské ohně usmrtily v Evropě šest lidí a desítky dalších zranily. Oslavy i přesto nepotvrdily chmurné představy policistů, kteří čekali daleko větší potíže a byli ve zvýšené pohotovosti ve všech evropských metropolích.

Ohnivá vlna u Lincolnova památníku
V New Yorku byla spuštěna na Times Square skleněná koule a krátce nato se náměstí proměnilo ve světelný kotel s vířícímu konfetami ve vzduchu a záblesky ohňostroje. Ve Washingtonu u Lincolnova památníku promluvil deset minut před půlnocí prezident Bill Clinton, poté se od památníku po hladině bazénu přehnala ohnivá vlna, která rozžehla ohňostroje kolem nedalekého Washingtonského obelisku.

První v roce 2000
- první dítě přišlo na svět v novozélandském Aucklandu minutu po půlnoci místního času
- první svatba se konala v Hamiltonu na Chathamských ostrovech - snoubenci byli třiatřicetiletá Monique Croonová a sedmadvacetiletý Dean Braid
- první pivo načepoval na Chathamských ostrovech tamní pivovar Black Robin

Světelná koule o průměru 1,8 metrů a váze kolem půl tuny klesala po sloupu jednu minutu a přesně o půlnoci se dotkla půdy Times Square, které se přeměnilo pro tuto chvíli v "Křižovatku světa", na níž se setkávají nejrůznější národy. Oficiální silvestrovskou časomírou ovšem nebyla světelná koule v New Yorku, nýbrž její menší sestra, která se spouští po stožáru u budovy Americké námořní observatoře ve Washingtonu.

U Clintonů se sešli celebrity
V Bílém domě se sešly na pozvání Clintona a jeho manželky Hillary americké celebrity ze světa vědy, umění a byznysu. Pozváni byli mimo jiné herečky Elizabeth Taylorová a Sophia Lorenová, herci Robert De Niro a Jack Nicholson, bývalý boxer Muhammad Ali a někdejší astronaut John Glenn.

Latinská Amerika slavila zpěvem a tancem
Na celém jiho i severoamerickém kontinentu odbily hodiny půlnoc nejdříve v Brazílii. Miliony lidí oblečených vesměs do bílého tančily v rytmu samby pod vodopádem ohňostrojů nejen na pověstné pláži Copacabana v Riu de Janeiro, ale i na dalších místech. Pětikilometrovou pláž Copacabana zaplnilo zhruba tři milióny osob svíjejících se v rytmu samby.

Nepříliš veselý byl příchod nového roku ve Venezuele, která se vzpamatovává z nedávných katastrofálních záplav a sesuvů půdy, které si vyžádaly 50 tisíc mrtvých a 400 tisíc bez přístřeší. Déšť máčející zdevastované karibské pobřeží si vynutil i na konci roku vyhlášení stavu pohotovosti.

Nej... z přelomu roku
- při největší svatební veselici v Thajsku si řeklo v Bangkoku "ano" dva tisíce párů. "Úžasné lásky 2000" se zúčastnilo 1700 domácích a 300 zahraničních párů.
- francouzská nej...: nejkrásnější ženou století je Romy Schneiderová (původem Rakušanka), filmem století "Titanic", spisovatelem Jacques Prévert a člověkem století neznámý vojín.
- Brity zachvátila nákupní horečka nejvíce nakupovali šampaňské, po němž je velkých obchodních domech poptávka až o 500 procent vyšší. Velký zájem byl o svíčky a kondomy. Většina mladých lidí se v nedávném průzkumu svěřila, že silvestrovskou noc pravděpodobně zakončí sexem.

Peru vítalo rok 2000 Svátkem Luny, mysticko-kulturním divadlem inspirovaným rituály Inků. V záplavě ohňostrojů předvedlo na 1500 umělců podivuhodné představení inspirované životem Inků, přičemž tradiční rituály a tance byly provázeny světelnými a zvukovými efekty vyráběnými za pomoci nejmodernějších technologií.

Zvláštním zážitkem bylo pro vyvolené vítání nového roku na Velikonočních ostrovech, kde se bájeslovné a mýty opředené gigantické sochy ocitly na 30 minut v mohutném zářivém osvětlení budícím silné emoce. Součástí oslav byla i produkce hudebních a tanečních skupin a katolická mše.

Kuba uvítala Nový rok spíše výzvami k revoluční horlivosti než oslavami jako jinde ve světě. Státní televize na prahu prvního dne roku 2000 odvysílala zvláštní půlnoční poselství začínající slovy: "Soudruzi, naše socialistická revoluce slaví své 41. výročí mohutněji než jindy."

Británie: ohnivý rej nad Temží
Velká Británie vstoupila do nového milénia oslnivým ohňovým rejem nad hladinou řeky Temže za úžasu rozjásaných miliónů lidí v centru Londýna. Dvanáctým úderem Big Benu, nejznámějších hodin světa, které oznamují "univerzální" čas, vkročily formálně do nového století miliardy lidí na celé světě, protože londýnský Greenwich je se svým nultým poledníkem považován za domov času.

Čtvrt hodinu před půlnocí královna Alžběta za přítomnosti 10 tisíc pozvaných hostů otevřela Dóm tisíciletí, kontroverzní, jedněmi zatracovanou, jinými opěvovanou gigantickou stavbu, jehož jednu část navrhla architektka českého původu Eva Jiřičná.

Na berlínské megaparty přišlo přes dva miliony lidí
Německo vstoupilo do roku 2000 dosud nejnákladnějšími oslavami ve své historii. Za nejrůznější petardy, rachejtle a světlice vydali Němci na přelomu roku rekordních 200 milionů marek, o 35 milionů více než před rokem. Kromě toho velké ohňostroje stály jen v Berlíně dalších 20 milionů marek. Účast na berlínské megaparty pak překonala i velmi optimistické předpovědi: celkem se zde oslav pod širým nebem zúčastnilo přes dva miliony lidí, z toho statisíce hostů z celého Německa i ze zahraničí.

Vodka i šampaňské v Moskvě
Zpráva Borise Jelcina, že odstupuje z funkce prezidenta, kterou v pátek ohromil Rusko i svět, nijak nepoznamenala letošní oslavy Silvestra v Rusku. Statisíce Moskvanů zaplnily centrum ruské metropole, tancovaly, zpívaly a připíjely si šampaňským i vodkou na konec roku letošního i na příchod Nového roku.

O půlnoci vzplanul v Číně věčný oheň
Čína oslavila příchod nového roku propagandistickou show v Pekingu za účasti prezidenta Ťiang Ce-mina a obřadnými hranicemi na Velké čínské zdi. Přesně o půlnoci Ťiang Ce-min stlačením tlačítka zapálil "věčný oheň čínského národa", který má symbolizovat původ a věčnou povahu čínské civilizace.

Indie slavila i osvobození rukojmích
Statisíce obyvatel Indie a zahraničních turistů zvláště v centru Dillí, Bombaje a v bývalé portugalské kolonii Góa slavily příchod nového roku tancem a zpěvem. Další důvod k oslavám jim poskytlo propuštění více než 155 rukojmích z uneseného letadla indických aerolinií, kteří v pátek přiletěli z afghánského Kandaháru do Dillí.

Austrálie přivítala rok 2000 nevídaným ohňostrojem
Obyvatelé Austrálie a Nového Zélandu přivítali rok 2000 velkými ohňostroji. Před kamerami celého světa si v pátek na novozélandských Chathamských ostrovech řekli své "ano" Dean Braid a Monique Croonová. Stali se tak prvním manželským párem roku 2000.

Oslavovalo se i na jižním pólu
Na jižním pólu, kde se letopočet změnil ve 12:00 SEČ, oslavilo přes 200 vědců a techniků různých národností příchod roku 2000. Sektem si mohlo ovšem připít pouze uvnitř vědeckovýzkumné stanice, protože venku by se při tamní teplotě mínus 60 stupňů Celsia změnilo během okamžiku v led.

První byli na soustroví Tonga
Přesně v 11:00 středoevropského času přivítali nový rok na tichooceánském ostrově Millennium Island, patřícím do souostroví Kiribati, a prakticky zároveň na jižnějším souostroví Tonga - zde byl už 1. leden 00:00. "Nechť se svět při této příležitosti sjednotí s námi. Odstraňme vše, co nás rozděluje, a spojme se v lásce a míru," prohlásil k příchodu Nového roku kiribatský prezident Teburoro Tito.

Incidenty z oslav roku 2000
Itálie: pyrotechnika zabila tři osoby a zranila několik desítek dalších. Jeden člověk zemřel a další byl těžce raněn v Savojsku při přípravě ohňostroje, jednoho muže roztrhala petarda v Monte Falcone a ve Frascati u Říma uhořel v domě zapáleném petardou jeden polský imigrant.
Nizozemsko: jeden člověk zemřel při manipulaci s petardami ve Weiteveenu a v Rotterdamu byl evakuován dům, když jedna raketa dopadla na jeho střechu.
Německo: v Berlíně zemřel pod koly vlaku muž, když na železniční koleje vstoupila skupina lidí. V centru Berlína, kde slavily dva miliony lidí, bylo pyrotechnikou zraněno na 100 osob.
Norsko: muž se zabil při pádu ze skály, odkud pozoroval ohňostroje.
Švédsko: petardy vážně zranily několik lidí.
Dánsko: molotovovy koktejly zranily několik policistů.
Jižní Afrika (vesnice Nongoma): krátce po půlnoci muž samopalem zastřelil čtyři lidi a zranil dvě osoby.
Izrael: policie, která posílila hlídky v ulicích města i celé zemi, oznámila, že jedinou "bilancí" oslav jsou dva lidé, kteří byli hospitalizování pro "bizarní" chování na psychiatrii. Jeden Američan byl zadržen na Olivetské hoře, kde volal, že "ho vyslal Bůh" a další byl eskortován do nemocnice, když křičel, že "nadešel konec světa". "Probudili-li jste se po silvestrovských oslavách, můžeme vám oznámit, že vše je v pořádku," hlásil izraelský rozhlas.
Egypt: jediná rušivá zpráva z Blízkého východu přišla z Káhiry. V noci tam byla hospitalizovaná dcera palestinského muže číslo jedna Jásira Arafata, Zahva. Podle předběžných informací z Gazy, odkud byla převezena, má zánět slepého střeva. Káhirští zdravotníci zatím diagnózu neurčili, sdělili pouze, čtyřletá holčička má horečku a zvrací.

Chorvatsko - Dubrovník

Francie - Paříž (Eiffelova věž)

Egypt - Káhira

USA - Seattle

Itálie - Řím

USA - Washington

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Považuji tě za přítele, Mirku, prohlásil prezident na padesátinách Soukupa

Na oslavu padesátých narozenin Jaromíra Soukupa dorazil také prezident Miloš...

Majitel televize Barrandov a její nejvytíženější moderátor Jaromír Soukup oslavil padesáté narozeniny. Na páteční večer...

Mladík na ulici vyzval na souboj osmdesátníka. Netušil, že to je judista

Ilustrační snímek

Nepořádek, který dělal na ulici v České Lípě při pojídání kebabu mladý muž, rozčílil kolemjdoucího osmdesátiletého...

Koupila dům, plánovala drobné opravy. Místo nich jí statik doporučil demolici

Rodinný dům, který paní Komárková zakoupila. (2017)

Alena Komárková koupila dům v hodnotě přes jeden a půl milionu korun. Plánovala drobné opravy a spokojený život na...

Podvodníci rozehráli obří „letadlo“, z lidí vylákali 398 milionů korun

Obžaloba viní tři podnikatele, že zmanipulovali téměř šest tisíc lidí a...

Společnost Rhinoceros nabízela rychlé zbohatnutí. Její zakladatelé díky dovedné manipulaci omámili vidinou snadno...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Další z rubriky

Za smrt na silnici pokutu. Čechovi v Irsku také zakázali sedm let řídit

Ilustrační snímek

Irský soud potrestal pokutou a zákazem řízení na sedm let českého řidiče, který v roce 2015 způsobil na severozápadě...

OBRAZEM: Zákulisí boje s největší epidemií eboly v D. R. Kongo

PŘEVOZ PACIENTA. Zdravotníci převážejí pacienta z centra pro léčbu eboly v...

Začalo to několika případy v malém odlehlém městě. Po více než půl roce je z toho největší epidemie eboly v historii...

Saúdská ofenzíva v PR. Do čela velvyslanectví v USA posílá ženu

Saúdský korunní princ Muhammad bin Salmán, podezřelý z odpovědnosti za vraždu...

Saúdská Arábie jmenovala svoji první velvyslankyni. Působit bude ve Spojených státech, kde nahradí syna současného...

Najdete na iDNES.cz