Stresy jsou příčinou milionů zameškaných dní

Zaměstnaní lidé ve Velké Británii se ocitají pod stále větším tlakem a jejich šéfové nemají žádnou představu, s jakými stresy musí zápasit. Úřad pro zdraví a bezpečnost (HSE) dodal, že důsledky stresů si každoročně vynutí 6,5 milionu hodin absence.

Zaměstnavatelé by proto měli brát stresy stejně vážně jako ostatní rizika na pracovišti. Manažeři by se měli zajímat o ohrožení svých zaměstnanců a zjišťovat, jak velkému tlaku jsou kvůli nim vystaveni - a hledat způsoby, jak je odstranit. Podle výzkumů HSE trpí v Británii pracovními stresy zhruba 500 tisíc lidí a téměř 150 tisíc kvůli tomu strávilo jeden měsíc ve stavu nemocných.

Nejvyššími hladinami stresu trpí jedinci mezi 35. až 44. rokem. Mezi muži a ženami nebyly přitom hlášeny žádné větší rozdíly. Nejvíce stresovými profesemi se jeví učitelství a ošetřovatelská služba. Zaměstnaní jsou více vystaveni stresům než vrstva takzvaných sebezaměstnavatelů.

Podle odhadů důsledky stresů v Británii v některém z odvětví si ročně vyžádají 370 milionů liber a ztráty společnosti jako celku 3,75 miliardy liber. HSE zjistila, že pracovní stresy představují po problémech se zády druhou nejobvyklejší chorobu z povolání. Jedna pětina lidí označuje svoji práci za "mimořádně" stresující.

Elisabeth Gyngellová z HSE říká: "Pracovní stres je velkým pracovním a zdraví ovlivňujícím problémem a vybírá si daň v penězích a lidském utrpení. Přehřátá pracovní síla je neproduktivní," dodává.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video