Střelec v texaském El Pasu zabil 20 lidí, hrozí mu trest smrti

  • 532
Při střelbě v nákupním centru v americkém městě El Paso zahynulo 20 lidí a dalších 26 bylo zraněno. Policie zadržela jedenadvacetiletého extremistu Patricka Crusiuse. Podle svědků pálil na každého, kdo mu přišel do cesty. Muži hrozí trest smrti a prokuratura zvažuje vyšetřování masakru jako zločinu z nenávisti.

Podle státního zástupce Johna Bashe bude prokuratura řešit krveprolití jako případ vnitrostátního terorismu. Bash to v neděli oznámil na tiskové konferenci. Uvedl také, že prokuratura zvažuje i federální obvinění ze zločinu z nenávisti. 

Útočníka policisté zadrželi bez jediného výstřelu a identifikovali jako Patricka Crusiuse. Nyní mu podle agentury AP hrozí trest smrti, který zamýšlí požadovat i texaská prokuratura. 

Střelec si v nákupním centru Walmart podle svědků oběti nijak nevybíral. „Působil přitom klidně a odhodlaně, jako by plnil nějaké poslání,“ řekla televizi Fox News Vanessa Saenzová, která byla v době útoku na místě. 

Mezi 20 mrtvými je šest Mexičanů a dalších devět jich utrpělo zranění, uvedl mexický prezident Andrés Manuel Lopéz Obrador. Místo útoku, tedy okolí obchodního domu a sousedního nákupního střediska Cielo Vista, bylo uzavřeno. 

Policejní mluvčí Gomez prohlásil, že většina obětí přišla o život přímo ve Walmartu. 

Několik stovek lidí demonstrovalo krátce po masakru v metropoli Washingtonu. Požadovali zpřísnění zákonů o držení zbraní. Demonstrace se odehrála krátce před útokem v Ohiu

Demokraté viní Trumpovu protiimigrační politiku

Policie vyšetřuje jako jeden z možných motivů nenávist k latinoamerickým imigrantům. El Paso totiž leží na hranici s Mexikem a v regionu žije hodně mexických přistěhovalců. 

Další střelba: v Ohiu zemřelo devět lidí, 16 zraněných

Demokratičtí uchazeči o kandidaturu v prezidentských volbách Pete Buttigieg a Beto O’Rourke kritizovali republikánského prezidenta Donalda Trumpa, že protiimigrační politikou přispěl k růstu xenofobie v zemi.

„V posledních třech letech narostly zločiny z nenávisti. Stalo se tak za vlády prezidenta, který nazval Mexičany násilníky a zločinci,“ řekl televizi CNN O’Rourke, rodák z El Pasa. „Nenávist Trump nejen toleruje, ale také podporuje,“ dodal. 

„Nepříjemná pravda“ a podpora novozélandského masakru

Podle vyšetřovatelů je pravděpodobné, že Crusius sepsal manifest, jenž mluví o nutnosti reagovat na „hispánskou invazi do Texasu“. Text také vyjadřuje podporu masakru ve dvou mešitách v novozélandském městě Christchurch, kde australský bělošský pravicový extremista zabil v březnu 51 lidí.  

Podle magazínu Slate má čtyřstránkový manifest název „Nepříjemná pravda“. Vymezuje se proti imigrantům a „rasovému míšení“. „Tento útok je reakcí na hispánskou invazi do Texasu. Oni jsou podněcovatelé, ne já. Prostě bráním svou zemi před kulturním a etnickým nahrazením, které invaze přináší,“ píše autor. 

Manifest obsahuje kritiku obou hlavních amerických politických stran, tedy vládnoucí Republikánské i opoziční Demokratické. Vyjadřuje také obavu, že Američanům sebere práci automatizace, upozornila televize CBS

Deník Los Angeles Times uvedl, že Crusius pochází z města Allen v Texasu. Dodal, že Twitter zrušil účet, který mu zřejmě patřil. Příspěvky na něm chválily Trumpa a zejména jeho snahu o vybudování zdi na hranici s Mexikem. 

Crusius byl velký samotář a mluvil negativně o spolužácích, kteří se věnovali sportu nebo hráli ve školní kapele. Prohlásila to jeho bývalá sousedka Leigh Ann Locascioová. Její syn Tony sdělil, že Crusius měl rád zvířata a choval domácí hady. 

Daniel Heo ale řekl, že s Crusiusem chodil do základní školy a hráli spolu basketbal a fotbal. „Pamatuji si ho jako milé dítě,“ doplnil. Vysoká škola Collin College u Dalasu potvrdila, že Crusius na ni začal chodit v roce 2017. 

Bůh s vámi, vzkázal obětem svého stoupence Trump

V době střelby v sobotu dopoledne místního času bylo v obchodním domě
1 000 až 3 000 nakupujících a asi 100 prodavačů. Mnozí zákazníci přišli nakoupit potřeby před začátkem školního roku. 

Televizní stanice KTSM zveřejnila na svých internetových stránkách fotografie muže, které údajně pořídily bezpečnostní kamery ve Walmartu. Je na nich vidět mladík v brýlích, khaki kalhotách a černém tričku s útočnou puškou. 

Svědek Ray Holgin uvedl, že před vstupem do obchodu zaslechl deset nebo více výstřelů. Měl pocit, že zahlédl dva střelce, napsal list Newsweek. Policie v El Pasu potvrdila na Twitteru, že obdržela „více zpráv o více střelcích“. 

Šílení střelci nejsou v USA neobvyklým jevem. Naposledy minulou neděli devatenáctiletý muž zastřelil tři lidi na gastronomickém festivalu v kalifornském městě Gilroy, poté spáchal sebevraždu. 

Střelby jsou časté i na školách. Loni se kvůli tomu konaly velké protesty studentů, kteří volali po omezení přístupu k puškám a pistolím. Tomu ale brání mocná střelecká lobby sdružená v asociaci NRA, která finančně podporuje Republikánskou stranu. 

Ke střelbě v El Pasu se vyjádřil i Trump. „Zprávy jsou velmi špatné, mnoho mrtvých. Spolupracujeme s místními úřady, hovořil jsem s guvernérem. Bůh s Vámi všemi,“ napsal na Twitteru. 

Stovky lidí z El Pasa po útoku přišly do místních nemocnic darovat krev potřebnou pro zraněné.

Sedmisettisícové město El Paso leží na hranicích s Mexikem, na druhé straně hranice je více než milionové město Ciudad Juárez.

El Paso

El Paso

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video