Zatím pátrači z moře vyzvedli devět těl a nenašli nikoho dalšího živého. Loď vezla kolem 550 uprchlíků a den poté, co se vydala na cestu z Libye, se převrhla.
Organizace Save the Children uvedla, že mnozí přeživší jsou „mladí muži a pravděpodobně neplnoletí“, píše BBC. Humanitární organizace se snaží zjistit přesný počet mladistvých na palubě. Většina z nich podle agentury Reuters byla ze subsaharské Afriky.
Evropská unie tvrdí, že od minulého pátku se ve Středozemním moři podařilo zachránit více než sedm tisíc uprchlíků. „Uprchlická sezona právě začala a až se počasí vylepší, příjezdů bude víc,“ myslí si Michele Prosperi z Save the Children.
Letos před touto událostí ve Středozemním moři našlo smrt již pět set uprchlíků. V loňském roce ve stejném období to přitom bylo pouze 47, uvedla Mezinárodní organizace pro migraci.
Výhružné výstřely na záchranáře
Evropská agentura Frontex mezitím informovala, že v pondělí pašeráci uprchlíků stříleli do vzduchu, aby varovali pobřežní stráž, která zachraňovala utečence. Incident se stal přibližně 60 námořních mil od Libye, když italská loď a islandská pobřežní stráž přijely na pomoc 250 uprchlíkům na člunu. V té době záchranáři měli na lodi již 342 uprchlíků z jiné lodi.
Když se podařilo většinu utečenců zachránit, pašeráci se na rychlém motorovém člunu přiblížili k záchranářům a podařilo se jim získat nyní již prázdný člun. Frontex uvedl, že incident ukazuje, jak pašeráci již vyčerpali své zásoby lodí. V minulosti totiž bylo obvyklejší, že člun nechali svému osudu.
„Bezpříkladný příliv migrantů na naše hranice, převážně uprchlíků, se bohužel stal novou normou. Musíme se podle toho přizpůsobit,“ řekl evropský komisař pro migraci Dimitris Avramopoulos.
V pátek humanitární organizace Lékaři bez hranic oznámila, že mezi květnem a říjnem bude ve Středozemním moři hledat a zachraňovat uprchlíky.
Itálie, která bojuje nejvíce s přívalem uprchlíků, varovala před chaosem v Libyi, kde se naplno mohl rozjet pašerácký byznys. V severoafrické zemi fungují dvě vlády a zemi bojují o moc další milice.
Minulý rok Evropská unie omezila své záchranné operace a mnozí se domnívají, že kdyby tak neučinila, podařilo by se zachránit více lidských životů. V loňském roce nelegálně překročilo hranice EU přes 280 tisíc lidí, většina z nich utíkala ze Sýrie, Eritreje a Somálska. Téměř tři a půl tisíce utečenců zemřelo ve Středozemním moři při své cestě do Evropy (více zde).
Stovky uprchlíků zahynuly při cestě do Evropy i v únoru:
11. února 2015 |