Střední Evropa zažívá nejsušší listopad historie, Alpy trápí teplo

  16:59aktualizováno  17:47
Letošní podzim je ve střední Evropě nejsušší a místy i nejteplejší za poslední desítky let. Nejméně srážek v moderní historii hlásí meteorologové v Německu, Rakousku i v České republice. Alpská střediska kvůli nadprůměrným teplotám odkládají začátek lyžařské sezony.

Extrémní sucho a teplo odložilo ve švýcarských Alpách začátek lyžařské sezóny | foto: Reuters

U našich západních sousedů je zatím listopad s naprostým minimem srážek nejsušší za posledních 130 let. Také pro rakouské meteorology je tento měsíc rekordní. Naměřili nejméně srážek od roku 1858, kdy se s pravidelným sledováním počasí začalo.

V Bulharsku a Německu vysychají řeky a sucho ohrožuje i zemědělce. Na Ukrajině může nedostatek vláhy snížit úrodu obilí až o třetinu.

V německých Alpách kromě sucha panují rovněž nezvykle vysoké teploty. Podle meteorologů jsou v průměru o šest stupňů vyšší než ve stejném období loni a lidé si užívají i nezvykle mnoha hodin slunečního svitu.

Lyžaři si na začátek sezony musí počkat

I kdyby tedy začal padat sníh, dlouho by na horských svazích nevydržel. Lyžaři si tak na zahájení sezony ještě musí počkat. Podle Jense Hoffmanna z německé meteorologické služby v Offenbachu tento měsíc vážně aspiruje na zápis do historických tabulek.

Zatím nejsušší listopad byl podle německých záznamů v roce 1920, kdy spadlo 10,2 milimetru srážek, což je několikanásobně méně než průměrných 67,4 milimetru. Letošní srážky jsou ale ještě mnohem nižší než v roce 1920. Zatím pouze 0,5 milimetru.

Sucho v Česku

O suchu a prognóze pro Česko čtěte zde

Také v pražském Klementinu byl dosud nejsušší listopad v roce 1920, kdy napadlo celkem 1,6 milimetru srážek. Letošek je ale na vláhu ještě skoupější. Meteorologové odhadují, že bude listopad v tomto ohledu rekordní za posledních 206 let.

Stejně je na tom i Rakousko, kde celý měsíc prakticky nepršelo. Většina tamních horských středisek musela odložit začátek sezony. Panují v nich tak vysoké teploty, že není možné ani umělé zasněžování sněhovými děly.

Ve výšce 3 100 m n. m. jsou teploty kolem minus 1,5 stupně, tedy asi 2,5 stupně nad průměrem. Podobně to vypadá v lyžařských střediscích v Itálii.

V Budapešti se ukázala Skála bídy

Sucho trápí i Maďarsko. V Budapešti klesl Dunaj na tak nízkou hladinu, že z vody pod Gerardovým vrchem vyčnívá takzvaná Skála bídy. Ta podle lidových pověstí sedlákům oznamuje nouzi a bídu. V pátek činil stav vody pouze 74 centimetrů.

Maďarské ministerstvo zemědělství se obává milionových škod, které sucho může farmářům způsobit. Pořádně nepršelo již měsíc, což nemá za posledních sto let obdoby.

Neobvyklé sucho trápí již od poloviny srpna také Rumunsko. V osmi vesnicích na severozápadě u města Sighetu Marmatsiei museli hasiči dokonce zásobovat obyvatelstvo pitnou vodou, protože tu studně vyschly.

Zemědělci z Baraganské stepi na jihovýchodě si stěžují, že kvůli suchu nemohou sít obilí, protože od 11. srpna nespadla ani kapka. Radost mají jen vinaři, hrozny jsou výjimečně sladké a sklizeň láme rekordy.

Autoři: ,

  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Nemocnice si kvůli rekondičnímu pobytu „šťouchla“ do Zemana, Ovčáček se zlobí

Nařčení z neetického chování, kterým by se měl zabývat ministr zdravotnictví, si od mluvčího prezidenta Jiřího Ovčáčka...

Skončíte s rozdrceným tělem a roztříštěnými kostmi, hrozí čínský prezident

Čínský prezident Si Ťin-pching na návštěvě Nepálu pohrozil, že kdokoliv se pokusí rozdělit Čínu, skončí s "rozdrceným...

Syrská armáda se přesouvá k severním hranicím, aby odrazila turecký útok

Jednotky syrských vládních vojsk se přesouvají na Kurdy ovládaný sever země, kde mají "čelit turecké agresi vůči...

Premium

Pokrok po švédsku: mizející pisoáry a genderově neutrální sport

Severská země přichází s revolučními nápady, kterým aplaudují pokrokoví liberálové z celého světa. Mizí pánské pisoáry,...

Premium

Zpěvák Iron Maiden Bruce Dickinson přijede s nehudební show. Získejte vstupenky zdarma

Zpěvák Iron Maiden Bruce Dickinson se předvede v poněkud netradiční roli. V rámci večera mluveného slova představí svou...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

EU a Británie dosáhly nové dohody o brexitu, britská opozice je však proti

Britský premiér Boris Johnson i šéf Evropské komise Jean-Claude Juncker na Twitteru oznámili dosažení nové dohody o...

Těhotné Číňanky pašují do Hongkongu krev, chtějí zjistit pohlaví dítěte

Těhotné čínské ženy touží znát pohlaví svého nenarozeného dítěte, a tak zasílají vzorky své krve do Hongkongu. Čína...

V Mexiku zadrželi, a vzápětí propustili, syna drogového krále Guzmána

V Mexiku tamní policie krátce zadržela Ovidia Guzmána, jednoho ze synů vězněného drogového krále Juaquína Guzmána....

Premium

Nakresleno a naplánováno: jak Turci chtějí vrátit miliony Syřanů domů

V pásmu, které nyní chtějí Turci obsadit, plánují pro uprchlíky postavit deset měst a 140 vesnic, každou po 5 000...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz