Ruhal Ahmed (vlevo) and Shafiq Rasul na snímku z roku 2007

Ruhal Ahmed (vlevo) and Shafiq Rasul na snímku z roku 2007 | foto: Profimedia.cz

Strážce z Guantánama se sešel v televizním pořadu se svými vězni

  • 19
Kdyby to s propouštěním vězňů z Guantánama bylo tak jednoduché! Po rostoucím počtu zpráv, jak se navrátilci z americké věznice zapojují ve svých zemích do teroristických struktur, zařídila britská BBC setkání mužů, kteří byli na Guantanámu na opačných stranách mříží. Nyní vypadají skoro jako přátelé.

"Vypadáš trochu jinak, bez čapky." "Vypadáš trochu jinak, bez oranžových tepláků." Tak zazněly ve studiu BBC uvítací věty.

Naposledy se Ruhal Ahmed setkal s Brandonem Neelym, když byl v kleci na Guantánamu. Ahmed, pocházející z Titonu v britském hrabství West Midlands, byl mezi stovkami mužů podezřelých z terorismu zadržovaných Američany. Neely byl jedním z jeho strážců.

Nyní se setkali v televizním studiu BBC v Londýně. Ahmeda doprovodil do studia Shafiq Rasul, rovněž guantánamský vězeň. Bez toho, že právě on si založil svou stránku na Facebooku, by se setkání zřejmě nikdy neuskutečnilo.

Setkání vězně a věznitele z Guantánama na stránkách BBC

Setkání vězně a věznitele z Guantánama na stránkách BBC

Proč vlastně bývalý dozorce na Guantánamu vystopoval dva ze svých někdejších vězňů - oba občany Velké Británie - a souhlasil s tím, že se s nimi v Londýně sejde?

Cesta k setkání začala téměř před rokem v Huntsville v americkém Texasu. Devětadvacetiletý Neely odešel z armády v roce 2005 a stal se policistou. Stále však nemohl zapomenout na své zážitky z doby, kdy byl na Guantánamu strážcem. Podle svých slov cítil výčitky svědomí ze špatného zacházení s vězni, na němž se podílel i on sám.

"Nebýt těch mříží, bylo to, jako bych si s kamarádem povídal o ženských a o muzice," svěřil se v dokumentu o kontaktech s Ahmedem Neely. "Řekl mi například: už jsi někdy poslouchal Eminema či Dr Dre? a začal rapovat. Bylo to legrační. Říkal jsem si - jak se to stane, že se sem dostane někdo, kdo dělá doma to samé co já?"

Demonstrace ve Washingtonu proti věznění na Guantánamu

Demonstrace ve Washingtonu proti věznění na Guantánamu

Neelymu bylo v době, kdy sloužil na Guantánamu, 22 let. Po šesti měsících odjel sloužit do Iráku. Po odchodu z armády jeho pochyby o Guantánamu vyvrcholily. Nakonec se loni rozhodl najít své tehdejší vězně, kteří už byli propuštěni."

"Byl jsem tehdy na Facebooku nováčkem. Jen jsem si vyzkoušel napsat jejich jména, jestli se ukážou jejich facebookové profily, a narazil jsem na stránku Shafiqa. Poslal jsem mu vzkaz."

Pro Rasula byl Neelyho vzkaz pořádný šok. "Nejdřív jsem tomu nechtěl uvěřit. Dostat od strážce na Guantánamu zprávu s dovětkem, že se tam děly špatné věci," bylo pro mě neuvěřitelné." Neelymu odepsal a oba si začali psát e-maily. Tehdy se jich BBC zeptala, jestli by byli oba ochotni setkat se osobně. Souhlasili, a toto úterý se tak stalo.

CO DĚLAJÍ VĚZNI Z GUANTÁNAMA?

Čím dál víc se po propuštění zapojují do terorismu

Rasul se BBC svěřil se svými pochybnostmi. "Někteří lidé v rodině mi říkali: Proč chceš potkat někoho odsud? Drž se jich stranou," popsal rozhodování v rodinném kruhu.

Neely se také necítil příliš v pohodě. Do Londýna přiletěl bledý, očividně nesvůj a zamlklý. Hned na začátku pořadu se svěřil, že o této chvíli přemýšlel snad milionkrát. "Cítil jsem se jako spoluviník toho špatného, co se na Guantánamu dělo".

Setkání vězňů a věznitele z Guantánama na stránkách BBCA cože vlastně Britové asijského původu pohledávali v roce 2001 v Afghánistánu? V dokumentu tvrdili, že se naivně rozhodli cestovat s konvojem s pomocí těsně předtím, než se jeden z nich bude v Pákistánu ženit. Ahmed připustil, že měli v Afghánistánu i "něco tajného na práci". Odmítl však že by to bylo připojení se k Al-Kajdě. "Chtěli jsme si prostě pořádně zahulit drogy," řekl.

Uvěřil jim někdejší americký strážce? "Ano," řekl Neely, "Je to případ špatného místa ve špatný čas". A odpustili mu někdejší vězni špatné zacházení na Guantánamu? "Uvědomil, si, že to bylo špatně, to je to hlavní," řekl Ahmed. Ze studia už podle BBC všichni odcházeli podstatně uvolněnější.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video