Zdeněk M. na fotce poskytnuté londýnskou policií.

Zdeněk M. na fotce poskytnuté londýnskou policií. | foto: Metropolitan Police

Soud ve Štrasburku zamítl stížnost rodiny Čecha zabitého v Londýně

  • 704
Evropský soud pro lidská práva zamítl stížnost na Velkou Británii, kterou k němu podala rodina Čecha zabitého v roce 2016 v Londýně. Štrasburský tribunál ve zdůvodnění rozsudku mimo jiné uvedl, že britské úřady podle něj nepostupovaly v rozporu s evropskou úmluvou o lidských právech. Verdikt je konečný.

Mluvčí českého ministerstva zahraničí Michaela Lagronová sdělila, že úřad vzal rozhodnutí soudu s politováním na vědomí. Podle ní již český stát nemůže v případu intervenovat. „Rodina i ČR tak vyčerpaly své právní možnosti dosáhnout věcného přezkumu tohoto případu. Nezbývá bohužel nic jiného, než rozhodnutí soudu respektovat,“ uvedla.

Na Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku (ESLP) se obrátila sestra zavražděného Zdeňka Makara Adéla Makarová, a to poté, co britský soud pachatele vraždy zprostil obvinění

Souzený Raymond Sculley nebyl uznán vinným ani z úmyslného zabití a u soudu se bránil s tím, že jednal v sebeobraně.

Soud v Británii zprostil obvinění muže, jenž v Londýně ubil Čecha řetězem

Makarová si podle webových stránek ESLP stěžovala například na údajné nedostatky v soudním systému Anglie a Walesu. Poukazovala na nemožnost se proti verdiktu odvolat i na to, že člověk, který záměrně neposkytne první pomoc osobě ohrožené na životě, není za své jednání trestně odpovědný. 

Porotci by také podle stížnosti nemohli dojít k takovému rozhodnutí, pokud by se řádně řídili zákonem o sebeobraně. Makarová se v Anglii setkala i s vyšetřovateli, kteří byli podle ní verdiktem šokováni. Proti rozsudku kromě Makarovy protestovala i česká vláda.

Evropský soud pro lidská práva však řeší jen případy možného porušení úmluvy o ochraně lidských práv a základních svobod. Nemůže přezkoumávat, rušit ani měnit rozhodnutí vnitrostátních soudů.

Ve čtvrtek proto uvedl, že jeho úlohou bylo „zhodnotit, zda stát splnil své závazky týkající se efektivního vyšetření kauzy a spravedlivého procesu“. 

Konstatoval, že v obou případech je spokojen. Podle něj byly během procesu poskytnuty dostatečné záruky, že verdikt poroty nebude svévolný.

„Byli jsme přesvědčeni, že případ vykazuje specifika, pro která má smysl, aby se jím ESLP zabýval věcně. Z tohoto důvodu jsme zprostředkovali rodině zavražděného pana Makara právního zástupce, který na kauze pracoval bez nároku na honorář. Česká republika byla rovněž připravena intervenovat u ESLP ve prospěch rodiny, což by ale bylo možné až ve fázi věcného přezkumu, ke kterému bohužel nedošlo,“ oznámila mluvčí ministerstva zahraničí.

Jednatřicetiletý Čech, který ve Velké Británii pracoval pro cateringovou společnost Harbour&Jones, zemřel koncem září 2016 ve východním Londýně poté, co si na něj počkala skupina mladistvých agresorů. Ti ho po předchozí hádce ubili. Muž zraněním na místě podlehl.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video