Trump je spíše lepší překvapení, řekl v Rozstřelu exvelvyslanec Kolář

  13:21aktualizováno  2. května 13:24
Donald Trump má za sebou sto dnů v čele USA. Sám tvrdí, že jeho administrativa je nejúspěšnější v historii země, analytici to zpochybňují. Exvelvyslanec v USA Petr Kolář každopádně označil Trumpa v Rozstřelu za „spíše lepší překvapení“. Podle novinářky žijící v USA Hedviky Millerové jsou k prezidentovi média vstřícnější než dříve, ale Američany stále rozděluje.

Prvním hostem pořadu Rozstřel speciál byla novinářka žijící v USA Hedvika Millerová. Hovořila o tom, jak je Donald Trump v USA vnímaný.

„Řekla bych, že má víc přízně u médií, že jsou média (mnohá významná média Trumpa dříve silně kritizovala, americká média jsou známá tím, že zaujímají a veřejně deklarují politickou orientaci, pozn. red.) v tomto smyslu opatrnější. Pochopila, že ho musí svým způsobem brát, že není dobré ho neustále kritizovat, ale dát mu šanci, když je to prezident,“ uvedla v pořadu Rozstřel speciál Hedvika Millerová.

Prostí Američané jsou podle ní stále rozdělení na Trumpovy příznivce a odpůrce. „U příznivců jsou jeho preference pořád stejné, možná se trochu snížily, ale ne o mnoho,“ uvedla Millerová.

Poměrně vstřícné hodnocení Donalda Trumpa nabídl i exvelvyslanec České republiky v USA Petr Kolář. Úvodem dostal otázku, zda pro něj je dosavadní úřadování Donalda Trumpa spíše zklamáním, nebo příjemným překvapením.

„Spíše lepším překvapením. Očekávání byla zpočátku na bodu mrazu, obával jsem se, co jeho prezidentování přinese, ale těch prvních sto dnů - když vynecháme neúspěchy na domácí scéně - byly v zahraniční a bezpečnostní politice skutečně spíš lepším překvapením,“ odpověděl exvelvyslanec Kolář.

Fotogalerie

Podle svých slov měl Kolář obavy kvůli Trumpově kampani, kvůli tomu, jaká témata realitní magnát ještě jako kandidát akcentoval, kvůli jeho izolacionistickým postojům a kvůli buzení dojmu, že rozbije vše, co se dosud vybudovalo.

„Zdá se, že teprve teď zjišťuje, jak funguje americká demokracie, jak to otcové zakladatelé kdysi vymysleli, že prezident není neomezeným vládcem, že musí přesvědčit a získat na svou stranu Kongres, pokud chce něco dokázat. V zahraniční politice také už mluví jinak,“ řekl Kolář a zmínil jako příklady Rusko, Sýrii, Brexit či Trumpův vztah k EU a NATO.

Diplomat od Trumpa neměl vysoká očekávání, takže negativních překvapení se od něj ani nedočkal. „Obával jsem se, že třeba ministr zahraničí Rex Tillerson bude nastrčenou loutkou Vladimira Putina, ale zdá se, že není, zdá se, že si uvědomuje, že jeho firmou teď jsou USA, že za ni musí kopat. Zdá se mi, že to dělá kompetentně,“ řekl.

Zeman a Trump v Bílém domě? Kolář je skeptický

Kolář také naznačil, že pokládá za nepravděpodobné brzké přijetí prezidenta Miloše Zemana v Bílém domě.

„Neřekl bych, že se návštěva odkládá, odkládat můžete něco, co bylo domluveno, kde byl termín. Pan prezident Zeman asi vyhodnotil telefonát, v němž mu Donald Trump děkoval a zmínil, ať se staví, až bude v Americe, jinak, než jak byl míněn. Státní návštěva musí být připravena důkladně, připravuje se agenda, není to jen jednání prezidentů a fototermín,“ řekl Kolář.

USA jako supervelmoc podle diplomata mají mnoho priorit, proto vyhodnocují představitele různých států, s nimiž by se Trump měl setkat. „Neumím věštit z křišťálové koule, jestli k návštěvě dojde (...) Trump asi nemá intenzivní pocit, že by bylo třeba něco řešit a otvírat. Třeba že teď bude v Bílém domě přijat turecký prezident Erdogan, to je něco, co má logiku, Turecko je velmi důležitý a velmi problematický spojenec,“ řekl Kolář s tím, že soudí, že Trump nyní Zemanovu návštěvu nejspíš „neřeší“.

Plním sliby, tvrdí Trump. Analytici pochybují

Sto dnů od Trumpovy inaugurace uplynulo v sobotu. Trump při té příležitosti uvedl, že po nástupu do funkce „plní jeden slib za druhým“ (více čtěte zde). V rozhlasovém projevu odvysílaném v neděli řekl, že jeho vláda byla v prvních 100 dnech nejúspěšnější ze všech administrativ v historii země. Za pouhých 14 týdnů přinesla naše vláda do Washingtonu „zásadní změny“, řekl Trump.

Mnohá americká a světová média naopak v komentářích z uplynulého týdne poukazovala na to, že Trump většinu svých předvolebních slibů nesplnil.

Podle agentury Reuters Trump nesplněné předvolební sliby odbyl mávnutím ruky. Prezident mimo jiné neprosadil v Kongresu zrušení a nahrazení zdravotní reformy známé jako Obamacare, kvůli otázkám kolem financování je nejasný také osud výstavby zdi na hranicích s Mexikem.

Sto dnů Trumpa v Bílém domě

Začátek úřadování Donalda Trumpa jsme sledovali den po dni

O tom, jak si současná hlava Spojených států amerických v nové funkci vede, diskutoval v pořadu Rozstřel diplomat Petr Kolář, který byl deset let velvyslancem České republiky v USA. Kromě toho působil jako velvyslanec ve Švédsku, Irsku a svoji diplomatickou kariéru ukončil v roce 2012 v Moskvě. V letech 2003 až 2005 byl náměstkem ministra zahraničí. Dnes se věnuje byznysu.

Spolu s Kolářem zasedla k diskuznímu stolu Hedvika Millerová, podnikatelka a americká zpravodajka rádia Zet, která se z Česka do USA odstěhovala před dvaceti lety. V USA vede úspěšnou hudební a taneční školu.

Rozstřel speciál s Petrem Kolářem:


Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Policie odkryla identitu pachatele, který hrozil střelbou na českých školách

Zásahové jednotky na soutěži likvidovaly gang i toxickou látku.

„Pražská policie právě zjistila identitu pachatele, který na Twitteru hovořil o hrozbě střelbou ve školách v Praze....

My chceme znovu motýle! Babišův výrok si žije vlastním životem

Andrej Babiš během rozhovoru pro MF DNES telefonoval s ministrem životního...

Když premiér Andrej Babiš přednášel na konci května v pražském Mánesu na výroční schůzi Česko-německé obchodní a...

Přišel čas vzít si naši zemi zpátky, řekl Klaus. Představil hnutí Trikolóra

Václav Klaus mladší představil nové politické uskupení Trikolóra, na snímku se...

Poslanec Václav Klaus mladší představil nové hnutí Trikolóra, které zakládá poté, co ho vyloučila ODS. „Přišel čas vzít...

Sobotní výheň spláchnou bouřky, kroupy a přívalový déšť

Turisty na Karlově mostě v Praze náhlá bouřka s průtrží mračen nepřekvapila....

V sobotu odpoledne se bude Česko dusit vysokými teplotami, podle varování meteorologů v celé republice překročí...

Z útoků na lodě v Ománském zálivu obvinil americký ministr zahraničí Írán

Hořící tanker v Ománském zálivu (13. června 2019)

Dva tankery nedaleko íránského pobřeží v Ománském zálivu byly evakuovány poté, co jejich posádky vyslaly nouzové...

Další z rubriky

OBRAZEM: Cesta na vrchol. Z aktivistky první prezidentkou Slovenska

Volební plakát Zuzany Čaputové. (30. března 2019)

První slovenská prezidentka Zuzana Čaputová nastoupila do úřadu. Advokátka a občanská aktivistka vyhrála 30. března v...

Při srážce auta s vlakem na jihu Polska zahynulo pět lidí

Při srážce auta s vlakem na jihu Polska zahynulo pět lidí. (16.6.2019)

Pět lidských životů si v sobotu vyžádala vážná nehoda na nechráněném železničním přejezdu na jihozápadě Polska. Na svém...

Kázání v přilbě. V katedrále Notre-Dame se konala první mše po požáru

V katedrále Notre-Dame v Paříži se konala první mše po dubnovém požáru. (15....

Poprvé od dubnového požáru se v sobotu v pařížské katedrále Notre-Dame konala mše. Vedl ji pařížský arcibiskup Michel...

Najdete na iDNES.cz