Srílanský kriketový tým napadli v Pákistánu útočníci, zemřelo šest lidí

  8:10aktualizováno  16:55
Neznámí útočníci napadli ve městě Láhaur v Pákistánu autobus se srílanským kriketovým týmem a jeho policejní doprovod. Zemřelo pět policistů a řidič jednoho z vozidel, některé zdroje ale hovoří až o osmi mrtvých. Sportovci z útoků vyvázli, šest z nich utrpělo zranění. Útočníci uprchli, policisté spustili rozsáhlou pátrací akci.

Na autobus zaútočilo nejméně dvanáct ozbrojených mužů, když řidič zpomalil před kruhovým objezdem. Ulicí se ozývala střelba z automatických zbraní a výbuchy granátů. Útočníci použili i rakety.

"Byla to velmi silná střelba a slyšel jsem současně nejméně dva výbuchy," líčil agentuře Reuters jeden z místních obchodníků Ahmed Alí, který směřoval v době útoku na kriketové utkání. Řidič autobusu uvedl, že útočníci hodili granát také pod autobus, ten ale neexplodoval.

Útočníci napadli v Láhaur v Pákistánu autobus se srílanským kriketovým týmem. (3. březen 2009)
Útočníci použili automatické zbraně, granáty i rakety

Útok nepřežilo pět policistů a řidič jednoho z vozidel. Některé další zdroje ale hovoří až o osmi mrtvých. Srílanští sportovci měli více štěstí. Nikdo z nich nezemřel, šest jich utrpělo zranění - mezi nimi i britský asistent trenéra. Dva hráči museli do nemocnice. "Měli jsme velké štěstí, že jsme se vyhnuli vážným poraněním," řekl později jeden ze srílanských sportovců.

Policie po útočnících pátrá

Ozbrojencům se po útoku podařilo uniknout, policie je pronásledovala. Podle guvernéra provincie Paňdžáb Salmana Tasíra je obklíčila v nedalekém komerčním a nákupním centru. Později však jejich stopu ztratila a prohledávala budovy v oblasti. Ve městě Láhaur zavládla po útoku přísná bezpečnostní opatření.

Srí Lanka okamžitě zrušila zbytek cesty sportovního týmu. "Snažíme se dostat tým zpátky tak rychle, jak je to možné," uvedl jeden z činitelů kriketového týmu, který směřoval na šedesátitisícový stadion ve městě Láhaur. Tam měl sehrát přátelské přípravné utkání s pákistánským mužstvem.

Srílanský prezident Mahinda Radžapakse zločin odsoudil a vzkázal členům týmu, aby se neprodleně vrátili domů. Ministrovi zahraničí nařídil, aby se vydal do Pákistánu, pomohl sportovcům s návratem na Srí Lanku a postaral se o jejich bezpečnost. Sportovce už vyzvedla na stadionu helikoptéra a později by měli odletět zpět na Srí Lanku.

Útočníci napadli v Láhaur v Pákistánu autobus se srílanským kriketovým týmem. (3. březen 2009)
Útok nepřežilo pět policistů a řidič jednoho z vozidel

V Pákistánu je v posledních letech složitá bezpečnostní situace a mnohá zahraniční sportovní družstva, mezi nimi i Indie, odmítla přijet do země soutěžit. Kriket patří v oblasti k nejpopulárnějším sportům, dnešní útok je tak srovnatelný s útokem na fotbalovou reprezentaci na Západě.

Podle agentury Reuters se mezinárodní sportovní tým stal cílem teroristů naposledy v roce 1972, kdy na olympiádě v Mnichově zaútočili palestinští ozbrojenci na izraelské atlety.

Spojitost s bombajským terorem

K zodpovědnosti se zatím nikdo nepřihlásil. Úřady nicméně naznačily spojitost s bombajskými událostmi loni v listopadu, kdy teroristé povraždili během několika dní téměř sto osmdesát lidí. Indie z teroru v Bombaji viní pákistánskou teroristickou organizaci Laškar-e-Taíba, která je právě z provincie Paňdžáb, kde leží město Láhaur.

"Mělo to stejný model, stejné teroristy, kteří zaútočili na Bombaj," řekl k dnešnímu útoku guvernér Salman Tasír. "Ten typ zbraní, který měli, a způsob, jakým zaútočili. Nebyli to obyčejní lidé, zcela jistě byli trénovaní," dodal.

Pákistán viní Indii, prý mu tak vyhlásila válku

Naopak pákistánský ministr námořní dopravy Sardar Nabíl Ahmed Gabol prohlásil, že za útoky stojí Indie. "Máme důkazy, které ukazují, že teroristé přišli z Indie. Byla to konspirace za účelem mezinárodního očernění Pákistánu," prohlásil v jedné ze soukromých televizních stanic. "Incident se stal v reakci na 26. listopad. Je to indické vyhlášení otevřené války Pákistánu."

Letité napětí mezi dvěma jadernými velmocemi vystupňoval právě bombajský teror, kdy deset mužů zaútočilo na luxusní hotely či restauraci. Indie tvrdí, že Laškar-e-Taíba měla podporu pákistánské tajné služby. - více o loňském teroru v Bombaji se dočtete zde

Indie s Pákistánem spolu od roku 1947 svedly již tři války. Na adresu Islámábádu sice padají z Dillí v poslední době ostrá slova, podle agentury AP se ale Indie nehodlá nechat zatáhnout do dalšího ozbrojeného konfliktu.

Zdroj: GoogleMaps.com

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Podvodníci rozehráli obří „letadlo“, z lidí vylákali 398 milionů korun

Obžaloba viní tři podnikatele, že zmanipulovali téměř šest tisíc lidí a...

Společnost Rhinoceros nabízela rychlé zbohatnutí. Její zakladatelé díky dovedné manipulaci omámili vidinou snadno...

Mladík na ulici vyzval na souboj osmdesátníka. Netušil, že to je judista

Ilustrační snímek

Nepořádek, který dělal na ulici v České Lípě při pojídání kebabu mladý muž, rozčílil kolemjdoucího osmdesátiletého...

Koupila dům, plánovala drobné opravy. Místo nich jí statik doporučil demolici

Rodinný dům, který paní Komárková zakoupila. (2017)

Alena Komárková koupila dům v hodnotě přes jeden a půl milionu korun. Plánovala drobné opravy a spokojený život na...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Další z rubriky

Konvoje do Venezuely jsou zástěrkou pro vyzbrojení opozice, tvrdí Rusové

Lidé přicházejí na koncert na podporu Venezuely na kolumbijské straně hranic....

Mluvčí ruské diplomacie Marija Zacharovová obvinila USA z přemisťování speciálních sil ke hranicím Venezuely, kde na...

Za velikost Ruska. Šamani obětovali pět velbloudů na ohnivé hranici

Velbloudi dvouhrbí a mladý jak v ZOO Chleby

Pozdvižení v Rusku vyvolal obřad sibiřských šamanů, kteří obětovali a spálili pět velbloudů, „aby posílili Rusko a jeho...

Čech odsouzený za pašování migrantů chce zvrátit rozsudek, nemá na právníka

Jiří Sagan

Český řidič Jiří Sagan, který byl ve Francii odsouzen ke dvěma letům ve vězení za pašování migrantů, chce podat...

Najdete na iDNES.cz