Muslimové se modlí v mešitě ve srílanském Kolombu. (26. dubna 2019)

Muslimové se modlí v mešitě ve srílanském Kolombu. (26. dubna 2019) | foto: AP

Stovky muslimů se musí na Srí Lance skrývat, bojí se islamistů i křesťanů

  • 323
Srílanská muslimská komunita se po nedělních teroristických útocích obává o své bezpečí. Při atentátech přišlo podle nové bilance o život nejméně 253 lidí. Představitelé muslimské obce požádali o policejní ochranu. Stovky muslimů opustily své domovy, aby se ukryly před rozvášněnými davy, které jim do oken hází kameny a vyhrožují jim násilím.

Vůdci srílanské muslimské komunity v pátek vyzvali své členy, aby se oddávali modlitbám v soukromí. Důvodem je podle nich nejen přetrvávající hrozba  nebezpečí ze strany islámských extremistů, ale také projev solidarity vůči katolíkům v zemi. Jejich bohoslužby totiž byly až do odvolání pozastaveny právě kvůli obavám z dalších útoků.

Skupina místních muslimských učenců navíc ve čtvrtek varovala ženy, aby se v těchto dnech vzdali nikábu, tedy šátku zahalujícího obličej. „V této situaci by naše sestry neměly bránit bezpečnostním silám v jejich úsilí o udržení národní bezpečnosti tím, že nosí nikáb,“ prohlásila skupina.

Varování obdržely také mešity vyznávající súfijské učení, tedy mystickou a spirituální formu islámu. Právě jim podle učenců hrozí největší nebezpečí ze strany násilných fundamentalistů, kteří tuto muslimskou menšinu považují za kacířskou.

Nejméně sedm set lidí náležící k této menšině uprchlo ze svých domovů a schovávají se v přístavním srílanském městě Negombo. Kvůli nedělním teroristickým útokům, při kterých zemřelo nejméně 253 lidí (úřady původ odhad mrtvých snížily, více se dočtete v tomto článku), se obávají útoků ze strany radikálních muslimů, ale také křesťanů a hinduistů. 

„Lidé dokonce zbili moje děti. Už se tady necítíme v bezpečí,“ popsal pro deník New York Post pákistánský uprchlík Auranzeb Zabi, který žije s manželkou a dvěma dětmi na Srí Lance dva roky.

Obraz zkázy po bombových útocích na Srí Lance:

Atentáty podle listu The Guardian narušily relativní klid, který ve většinově buddhistické Srí Lance existoval od dob občanské války proti hinduistickým separatistům. Obyvatelé se nyní obávají opětovného rozdmýchání násilí.

Skupina dalších pěti set muslimů se ukrývá v muslimském komunitním centru ve srílanském městě Pasyala, kde je hlídá policie. Kolem jejich ubikací protestují desítky místních obyvatel, kteří s jejich přítomností nesouhlasí. „Tito lidé musí být z tohoto místa odvedeni. Nechceme je tady. Nepotřebujeme pákistánské uprchlíky,“ říká člen místní rady.

„Nejsme nepřátelé, bojíme se stejně jako oni,“ říkají muslimové

Podle policie však musí uprchlíci na místě zůstat ještě několik dní, než budou moci bezpečně odejít. Skupina patří k islámské menšině Ahmadi, která čelí v Pákistánu perzekuci a nesmí do svatých měst Mekka a Medina. „Lidé házeli muslimům do oken kameny, proto se báli zůstat doma a přišli sem,“ popisuje srílanský aktivista Tariq Ahmed.

„V Pákistánu na nás lidé útočili a říkali, že nejsme muslimové. Na Srí Lance nás lidé napadají a říkají, že jsme muslimové,“ říká osmapadesátiletý Tariq Ahmed, který vyhledal úkryt kvůli obavám o život své rodiny. „Nejsme jejich nepřátelé. Jsme ve stejné situaci jako oni. Nejsme teroristé, ale oni nás za ně považují,“ vysvětluje Amedův jednadvacetiletý syn Qazi.

Útočníci ze Srí Lanky jsou děti z bohatých rodin, komunita k nim vzhlížela

Úřad Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky UNHCR obdržel od uprchlíků prosby o pomoc, protože jsou údajně terčem hrozeb a zastrašování. UNHCR registruje na Srí Lance asi 1600 uprchlíků a žadatelů o azyl a je připraven jim pomoci. 

Srílanská muslimská rada ve čtvrtek prohlásila, že těla teroristů nebudou pohřbena na muslimksém hřbitově. „Muslimská komunita je tak rozzlobená, že se chce útočníků zbavit. Cokoli zbylo z jejich těl, nebude mít obřad v mešitě,“ popsal člen rady Hilmy Ahmed.

Srílanská televize zveřejnila záběry podezřelých útočníků z hotelu:

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video