Útočníci ze Srí Lanky jsou děti z bohatých rodin, komunita k nim vzhlížela

  12:49aktualizováno  16:12
Jeden z útočníků, kteří v neděli spáchali sérii teroristických útoků na kostely a hotely na Srí Lance, vystudoval letecké inženýrství na britské univerzitě v Londýně. Atentáty si zatím vyžádaly životy 359 lidí a více než pět set zraněných. Policie zadržela několik desítek podezřelých, mezi kterými je také otec dvou útočníků. K útokům se přihlásil Islámský stát.

Britští vyšetřovatelé zabývající se bojem proti terorismu potvrdili, že jeden z nedělních útočníků Abdul Lathief Jameel Mohamed navštěvoval mezi lety 2006 a 2007 Kingstonskou univerzitu na jihozápadě Londýna. Vyšetřovatelé se nyní snaží zjistit, jestli se Mohamed během svého pobytu v Británii zapojil do extremistických aktivit nebo s někým spolupracoval.

Fotogalerie

Mohamed později pokračoval ve studiích v Austrálii. Jeho identita vyšla najevo poté, co srílanský náměstek ministra obrany Ruvan Vidžavardene ve středu prohlásil, že jeden ze sebevražedných útočníků studoval v Anglii a absolvoval postgraduální studium v Austrálii. Poté se vrátil na rodnou Srí Lanku.

Podle Vidžavardenea spáchalo atentáty devět islamistů, kteří byli pravděpodobně všichni domácího původu. Teroristům se dostalo kvalitního vzdělání a pocházeli z dobře situovaných rodin. Policie už identifikovala osm útočníkům, jedním z nich je žena.

„Všichni atentátníci byli vzdělaní a pocházeli ze střední nebo vyšší třídy. To jim zajistilo finanční nezávislost, jejich rodiny byly finančně stabilní. Někteří z nich studovali v zahraničí a mají vysokoškolské tituly,“ popsal Vidžavardene.

Ministr obrany rezignoval

Srílanský ministr obrany Hemasiri Fernando ve čtvrtek vyslyšel výzvu prezidenta Maithripala Siriseny a podal demisi. Úřad má nicméně nadále zastávat, dokud nebude jmenován jeho nástupce.

Ministr prohlásil, že i když nešlo o jeho vlastní selhání, přejímá zodpovědnost za chyby některých institucí, které coby ministr obrany vedl.

Dvěma dalšími atentátníky byli bratři Imsath Ibrahim a Ilham Ibrahim. Jejich otec je bohatý obchodník s kořením a významná postava místní komunity Mohamed Ibrahim, kterého policie zadržela podle americké stanice CNN v neděli krátce po útocích. Otec je podezřelý z napomáhání svým synům, ve vazbě jsou také další členové rodiny.

Třiatřicetiletý majitel továrny na měď, místní mecenáš a manžel dcery klenotníka Imsath Ibrahim odpálil výbušninu při snídani v luxusním hotelu Shangri-La. Jeho mladší bratr Ilham Ibrahim poté odpálil bombu v hotelu Cinnamon Grand. 

Když se policie později vypravila do rodinného domu, Ilhamova manželka odpálila podle listu The Guardian výbušninu, která zabila také jejich tři děti. Srílanské úřady však zatím odmítají identitu útočníků jakkoli komentovat. Právě Ilhama přitom policie podle CNN před několika měsíci zadržela, poté ho však pro nedostatek důkazů pustila na svobodu. 

VIDEO: Srílanská televize zvřejnila záběry útočníků:

Tajné služby o útocích údajně věděly a úmyslně to zamlčely

Jednatřicetiletý Ilham Ibrahim byl otevřeným zastáncem extremistické ideologie a docházel na setkání islamistické skupiny Národní Tauhíd džamáate (NTJ), v jejímž čele stál radikální místní duchovní Zahrán Haším. Zatím není jasné, jestli Haším zemřel při explozích jako jeden ze sebevražedných atentátníků nebo je na útěku.

Na Srí Lance nadále platí výjimečný stav, který umožňuje policii a armádě zatýkat a vyslýchat podezřelé a nečekat na soudní povolení. Po podezřelých a případných dalších výbušninách pátrají tisíce policistů a vojáků. Srílanská armáda zvýšila počet vojáků zapojených do operace na více než šest tisíc.

KOMENTÁŘ: Islamističtí tygři vážně destabilizovali Srí Lanku

Situace v zemi zůstává napjatá. Srílanská policie ve čtvrtek oznámila, že přes noc zadržela dalších šestnáct podezřelých. Podle CNN jsou všichni zadržení muslimského vyznání, čtyři z nich jsou ženy. Jeden ze zadržených má podle policistů napojení na „teroristickou organizaci“. Mezi zatčenými je i Syřan, Egypťan nebo skupina Pákistánců bez platných cestovních víz.

Podle premiéra Lakšmana Kirielly někteří čelní představitelé tajné služby informaci o útoku úmyslně skrývali. Indická rozvědka na možnost útoku na kostely, hotely a politiky údajně upozornila srílanskou tajnou službu 4. dubna. O tři dny později se konala bezpečnostní schůzka s prezidentem Sisirenou, ale informace zůstala zamlčena.

VIDEO: Kamery zachytily jednoho z teroristů, jak vstupuje do kostela:

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otec se doznal k vraždě dítěte v Pardubicích. Nebyla jiná cesta, řekl

Obviněný otec čeká u soudu na rozhodnutí o vazbě.

Čtyřicetiletý otec se doznal k vraždě svého syna, která se stala v noci na pondělí v Pardubicích. Příčinou úmrtí bylo...

Začalo to fotkou od moře. Následovaly výhrůžky a bezmoc

Ilustrační snímek

Tereze, dívce z malé vesnice, kde se všichni znají, bylo tehdy čtrnáct let. Večery zpravidla trávila u počítače. Hlavně...

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

VIDEO: Já, zvrhlý pán internetu. Reportér odhalil, jak predátor loví děti

Redaktoři MF DNES s pomocí figurantky nachytali sexuálního predátora. (13....

Říká si „Zralý chlapák“ nebo také „Zvrhlý pán“. Je mu padesát, je rozvedený, žije sám a na internetu oslovuje nezletilé...

Švédové přidají dětem migrantů výuku v rodném jazyce. Musí rozumět výkladu

Ilustrační snímek

Studenti z imigrantských rodin ve Švédsku pokulhávají ve škole. Zlepšit to má prohloubení výuky v jejich rodném jazyce....

Další z rubriky

V kanadské Albertě se šíří lesní požár. Donutil k evakuaci pět tisíc lidí

Požár, který vypukl v kanadské Albertě. (19. května 2019)

V kanadské Albertě vypukl požár, který zatím zdevastoval více než 400 čtverečních kilometrů lesů. Oheň si vynutil...

Al-Džazíra líčila Arabům holocaust. Židé ho zneužili a nafoukli, tvrdila

Kancelář stanice al-Džazíra v Jeruzalémě (13. června 2017)

Katarská zpravodajská televize Al-Džazíra čelí skandálu poté, co vydala dvě videa o holocaustu. Zatímco anglická verze...

Indián lovil mimo sezónu, dostal trest. Zastal se ho Nejvyšší soud USA

Ilustrační snímek

Clayvin Herrera v roce 2014 zveřejnil na internetu fotky z honu, kterého se zúčastnil na jihu Montany, a během nějž...

Najdete na iDNES.cz