Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Srebrenica položila nizozemskou vládu

  22:32
Nizozemská vláda rezignovala kvůli svým vojákům. Důvodem je zpráva, kritizující vládu v Haagu za postoj k situaci v bosenské Srebrenici v roce 1995. Nizozemský kontingent sil OSN po pádu města do srbských rukou nezabránil zmasakrování tisíců bosenských Muslimů. Demise přišla nedlouho před parlamentními volbami, vypsanými na 15. května. Královna Beatrix vyzvala odstupujícího premiéra k vytvoření prozatimního kabinetu.

"Půjdu ke královně a složím do jejích rukou úřad všech ministrů," řekl premiér Wim Kok na tiskové konferenci, která následovala po krizové schůzi vlády věnované právě masakru ve Srebrenici.

Demise vlády levého středu, kterou Kok vede už druhé volební období od roku 1994, politický život Nizozemska příliš neovlivní. Na 15. května jsou totiž vypsány parlamentní volby.

Kok, který vede koalici levého středu a chystá se kvůli demisi svého koaličního kabinetu promluvit před parlamentem, oznámil, že ve volbách kandidovat nebude. Pod tíhou obvinění dokumentu a před definitivním rozhodnutím o odstoupení celé vlády dali najevo úmysl rezignovat dva ministři.

Glosa Martina Komárka: Amsterodam a Srebrenica

Královna požádala o prozatimní vládu
Nizozemská královna Beatrix pověřila premiéra vytvořením prozatimní vlády, která dovede zemi až k volbám. Očekává se, že tento kabinet povede nezbytnou rutinní agendu.

"Vzhledem ke krátké době, která zbývá do voleb, požádala královna ministry, aby udělali vše, co se domnívají, že bude nezbytné učinit v zájmu Nizozemí," uvedla v prohlášení kancelář královny Beatrix.

ANKETA

Připadá vám přehnané, že kvůli masakru v Srebrenici odstoupila celá nizozemská vláda?

Na zprávě pracoval ústav pět let
Podnět ke kolektivní demisi dala zpráva o Srebrenici, kterou zveřejnil Nizozemský ústav pro dokumentaci války. S dokumenty o masakru pracoval pět let, než 10. dubna předložil výsledky svého bádání nizozemské veřejnosti. "Humanitární důvody a politické ambice podnítily Nizozemsko, aby se bez rozmyslu vrhlo do mírové mise, která byla prakticky nerealizovatelná," píše se ve zprávě.

Dokument, nazvaný Srebrenica "bezpečná" zóna - Rekonstrukce, předpoklady, následky a analýzy pádu bezpečné zóny, popisuje dopodrobna na sedmi tisících stranách události, které vedly k masakru. Její autoři se současně snaží konkretizovat vinu a připomínají i příčiny, proč k této tragédii došlo.

Zpráva se stala okamžitě po zveřejnění terčem ostré kritiky nejen v Nizozemsku, ale i v Bosně - zejména proto, že autoři nešli dostatečně daleko při hledání odpovědnosti jak u nizozemských politiků, tak u vojáků.

Nizozemci masakru nezabránili
Srbské síly obsadily Srebrenici 11. července 1995. Poté bylo zabito a pohřešuje se přes sedm a půl tisíce muslimských mužů. Masakr ve Srebrenici je označován za nejhroznější zvěrstvo, k němuž došlo od konce druhé světové války na evropském kontinentu.

Nizozemský prapor dostal za úkol chránit enklávu kolem západobosenské Srebrenice, kterou OSN vyhlásila jako bezpečnou zónu. Přesto 11. července 1995 bosenskosrbké jednotky město obsadily a zmasakrovaly téměř osm tisíc muslimských mužů.

Konfliktu čelilo 200 vojáků
Autoři zprávy obvinili vládu, že poslala do válečné Bosny početně slabý a nedostatečně vyzbrojený kontingent, který čítal zhruba 200 mužů. "Byli vysláni na nemožnou misi," tvrdí dokument.

Vojáci byli rozmístěni mezi dva znepřátelené tábory - bosenské Muslimy a bosenské Srby. "Byli odsouzení k nečinnosti, pokud se nechtěli stát terčem útoků, omezená byla i jejich možnost pohybu," konstatuje dokument.

Historik: Situaci podcenila vláda i OSN
Hans Blom, který stojí v čele haagského Úřadu pro válečnou dokumentaci, zdůraznil, že nizozemská vláda nebezpečí hromadných vražd ve Srebrenici naprosto podcenila. Podcenění situace přičetl i OSN.

Zpráva tvrdí, že Haag neprokázal v nejtíživějších okamžicích masakru dostatečnou politickou iniciativu, i s ohledem na špatnou komunikaci mezi vládou a nizozemskou vojenskou hierarchií. Podotýká také, že nizozemský generální štáb potlačil závažnost událostí, aby nepošpinil obraz armády.

Vraždilo se na rozkaz Mladiče?
Největší díl odpovědnosti za masakr padá podle Hanse Bloma na bosenskosrbského generála Ratka Mladiče, který nařídil evakuaci muslimských mužů z enklávy a později dohlížel na jejich zavraždění.

"Události nelze chápat jinak než jako akt pomsty, který se vymkl z rukou. Ačkoli k tomu došlo rychle a improvizovaně, rozsah vražd jasně naznačuje, že byly organizovány. Byla vyhledána místa, kde mělo dojít k popravám, byla zajištěna přeprava na tato místa a jednotky dostaly rozkaz provést popravy," upozornil Blom.

Ke Karadžičovi a Miloševičovi nitky nevedou
Podíl tehdejšího prezidenta bosenské Republiky srbské Radovana Karadžiče na masakru v Srebrenici není jasný. "Nic také nenasvědčuje, že by do této záležitosti byly zapojeny úřady v Bělehradě," konstatoval Hans Blum.

Zpráva tedy přímo nespojila někdejšího jugoslávského prezidenta Slobodana Miloševiče s masakry ve Srebrenici. Hans Blom nicméně upozornil na Miloševičovy ambice zůstat u moci i přes rozpad Jugoslávie, který vedl v letech 1992 až 1995 i k bosenské válce.

Novináři se berou kopie zprávy o Srebrenici, zveřejněné Nizozemským ústavem pro dokumentaci války, která viní nizozemskou vládu z pochybení v případě masakru v Srebrenici v roce 1995. (10. dubna 2002)

Nizozemský premiér Wim Kok komentuje zprávu o Srebrenici, zveřejněnou Nizozemským ústavem pro dokumentaci války, která viní vládu z pochybení v případě masakru v Srebrenici v roce 1995. (10. dubna 2002)

Nizozemský premiér Wim Kok odjíždí od královny Beatrix poté, co ji předal demisi svého kabinetu. (16. dubna 2002)

Ženy protestují před nizozemskou ambasádou v Sarajevu poté, co byla Nizozemským ústavem pro dokumentaci války zveřejněna zpráva, která viní nizozemskou vládu z pochybení v případě masakru v Srebrenici v roce 1995. (11. dubna 2002)

Autoři: , ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Někteří důstojníci nezasalutovali Putinovi během vojenské přehlídky

  • Nejčtenější

Přes Česko přešly bouřky s krupobitím. Dálnici D1 pokrylo bahno a větve

6. května 2024  15:47,  aktualizováno  7.5

Do Česka přišly přívalové deště, na některých místech padaly i kroupy. Hasiči hlásili desítky...

Německo je otřeseno. Přišel brutální útok na politika, pak následoval další

4. května 2024  17:40,  aktualizováno  21:09

Na lídra kandidátky německé sociální demokracie (SPD) v Sasku do evropských voleb Matthiase Eckeho...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vyváděla strašné věci. Zahradil označil Jourovou za nejhorší z eurokomisařů

4. května 2024

Premium Když Česko vstoupilo 1. května do Evropské unie, byl tam matador ODS Jan Zahradil kooptován...

NATO určilo červené linie. Má dva scénáře zásahu proti Rusku, píší média

6. května 2024  12:35

Premium Severoatlantická aliance připravila krizové scénáře „červených linií“, při jejichž překročení...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

S babičkou nepřežila nehodu ani vnučka. Její orgány zachránily tři jiné děti

6. května 2024  12:02,  aktualizováno  13:46

Nehoda z Čáslavic na Třebíčsku si vyžádala druhou oběť. Auto tam minulý čtvrtek zatím z...

Napadení a hajlování. Policisté v rámci derby pražských S zadrželi šest lidí

11. května 2024  22:15

Po skončení dnešního utkání fotbalistů Sparty a Slavie na stadionu na pražské Letné museli...

V Tbilisi pokračují protesty proti vládě, pochodu se zúčastnilo 50 tisíc lidí

11. května 2024  20:40

Ulicemi gruzínské metropole Tbilisi v sobotu prošlo asi 50 tisíc lidí při pokojném protestu proti...

Milion Čechů pije denně alkohol, adiktologové žádají více peněz od státu

11. května 2024

Premium Navýšit od vlády rozpočet o dalších 300–400 milionů korun ročně chce Asociace poskytovatelů...

„Jen jsem bral peníze. Na loď chtěli oni.“ Jak BBC našlo iráckého pašeráka lidí

11. května 2024  19:08

Sedím v iráckém nákupním středisku tváří v tvář jednomu z nejnechvalněji proslulých pašeráků lidí v...

V 59 letech zemřela herečka Simona Postlerová, ještě v sobotu zkoušela

Zemřela divadelní a filmová herečka Simona Postlerová, bylo jí 59 let. Zprávu o úmrtí potvrdil nadační fond Dvojka...

Titěrné sukně i míčky na podpatcích. Zendaya vzkřísila trend tenniscore

S nadsázkou bychom mohli říct, že největší tenisovou událostí tohoto roku je premiéra snímku Rivalové. Aspoň co se módy...

Zpěvačka Tereza Kerndlová měla autonehodu. Poslala vzkaz ze záchranky

Tereza Kerndlová (37) a její manžel René Mayer (53) měli v úterý ráno autonehodu. Na mokré vozovce do nich zezadu...

Kamion před nehodou vůbec nebrzdil, moderní tahač by tragédii zabránil

Policie obvinila řidiče za smrtelnou nehodu na D1. Litevský kamioňák narazil do osobního auta a natlačil ho na tahač s...

První světová válka zničila část Francie natolik, že tu stále řádí smrt

Řídkým rozvolněným lesem pokrytá pahorkatina u francouzského Soissons, Compiégne, Lens či Cambrai přirozeně svádí k...