Spor Itálie-USA vyostřila banální chyba

  • 445
Američané v sobotu zveřejnili zprávu z vyšetřování incidentu, při němž američtí vojáci v Iráku zastřelili důstojníka italské vojenské kontrarozvědky. Američané si však publikováním zprávy se svojí verzí tragické události zavařili neuvěřitelně banální chybou.

V dokumentu o 42 stránkách byla vymazána řada vět obsahujících jména hlídky, pravidla nasazení amerických vojáků a další důvěrné informace.

V Pentagonu však někdo udělal pořádnou botu: celý dokument je ve formátu pdf a redaktor textu zapomněl počítači dát příkaz nedovolit povel "vyber vše".

A proto se jednomu průměrně zkušenému operátorovi s počítačem podařilo tento povel zadat a převést text do formátu word. A v tom se veškerá vymazaná místa objevila zpět a kdokoliv mohl přečíst celý text.

Pentagon po několika hodinách text vymazal – ale je pozdě. Nyní se tak například ví, že vystřelil španělsky mluvící voják Mario Rozano z New Yorku. Italští soudci prozatím nebudou text považovat za důkaz, ale znají již jména vojáků hlídky, a pokud některé další body budou potvrzeny, požádají americké úřady o možnost vojáky vyslechnout. A to USA jen těžko udělají.

Vztahy Washingtonu a Říma od 4. března narušuje rozdílný pohled na smrt Nicoly Calipariho. Tento důstojník vojenské kontrarozvědky byl zastřelen americkou hlídkou sedm set metrů od bagdádského letiště.

Jeho smrt vyvolala v Itálii velké dojetí a prezident Bush, pro kterého je Itálie jedním z nejdůležitějších spojenců v Iráku, přislíbil důsledné vyšetření incidentu.

Calipari byl vyslán italskou vládou, aby dojednal propuštění novinářky italského levicového listu Il Manifesto Giuliany Sgrenové, unesené jednou iráckou teroristickou skupinou několik týdnů předtím. Italům se podařilo dosáhnout propuštění novinářky, naložili ji do auta a odjeli rychle směrem k letišti.

Jisté je, že na strážním místě č. 541 americká hlídka zahájila palbu na automobil, usmrtila na místě Calipariho a zranila novinářku. To je asi jediné, v čem se verze Američanů a Italů shodují.

Verze americké a italské strany se rozcházejí v základních bodech: Američané tvrdí, že auto jelo příliš rychle – 96 km za hodinu – Italové naopak říkají, že vozidlo se pohybovalo mezi 40 a 50 kilometry v hodině, a dodávají, že Američané nedali žádné světelné varování a zahájili okamžitě palbu, přestože se italskému řidiči podařilo zastavit vůz na třech metrech. To Američané popírají.

Se svou vyšetřovací verzí má brzy přijít také Itálie. Je téměř jisté, že americká strana nedá souhlas k tomu, aby její vojáci předstoupili před italský soud, ale dá se očekávat, že se USA Itálii minimálně omluví, protože v opačném případě by Berlusconi mohl být přinucen k ostřejší reakci, kterou si sám vůbec nepřeje.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video