Společné hlídky s Rusy v Donbasu neplánujeme, vzkázal Kyjev

  21:10aktualizováno  22:07
Ukrajinští vojáci nebudou na východě země hlídkovat společně s příslušníky ruské armády. Spekulace, které koncem minulého týdne přinesla OBSE, rázně odmítl tajemník kyjevské bezpečnostní rady Oleksandr Turčynov. Ukrajina podle něj zvládne hlídkovat sama, kdekoli bude potřebovat.

Tajemník ukrajinské bezpečnostní rady Oleksandr Turčynov | foto: AP

Informace o společných hlídkách se objevila minulý týden. Vycházela z tiskové zprávy pozorovatelů z Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE). Členové její monitorovací mise se účastnili jednání mezi důstojníky ukrajinské armády, veliteli ruských ozbrojených sil a povstaleckými předáky z Doněcké a Luhanské oblasti.

Krize na Ukrajině

Z jednání podle pozorovatelů vyplynulo, že jsou všechny strany připravené organizovat od 28. prosince společné hlídky. Veškeré vybavení bylo podle zprávy k dispozici, nasazení hlídek však záleží na finální podobě dohody o příměří.

Česká tisková kancelář závěry z jednání interpretovala tak, že od 28. prosince začnou v Donbasu hlídkovat ruští a ukrajinští vojáci. Její zprávu, která se odvolávala na agenturu Unian, poté převzala řada českých médií včetně iDNES.cz (původní zprávu najdete zde).

„Tato informace neodpovídá skutečnosti. Nepovažujeme za možné, abychom hlídkovali na ukrajinském území společně s těmi, kdo se zbraní v ruce nezákonně přešli přes naše hranice,“ prohlásil v pondělí někdejší předseda ukrajinského parlamentu Turčynov.

Podle deníku Ukrajinska pravda ujistil, že Ukrajina má dost sil, aby si zajistila hlídkování „v jakékoliv části naší země“ sama, a zdůraznil, že hlídkovat na ukrajinském území smějí výlučně ukrajinští občané, ať vojáci či policisté.

Podle OBSE měla být linie příměří rozdělena na několik sektorů, kde budou sledování řídit a koordinovat územní monitorovací střediska. Hlídkování se mělo týkat celé délky hranic povstaleckých zón.

O míru se bude jednat v Minsku ve středu a v pátek

Mírová jednání mezi znepřátelenými stranami ukrajinského konfliktu budou pokračovat v Minsku tento týden ve středu a v pátek. Domluvili se na tom při pondělní telefonické konferenci vedoucí představitelé Ruska, Ukrajiny, Německa a Francie Vladimir Putin, Petro Porošenko, Angela Merkelová a François Hollande. Oznámila to ruská a ukrajinská média s odvoláním na Porošenkovu kancelář.

V Minsku se má sejít takzvaná kontaktní skupina, skládající se ze zástupců Ukrajiny, Ruska a OBSE. Dřívějších rozhovorů v Minsku, při kterých bylo dohodnuto příměří na východě Ukrajiny, se zúčastnili rovněž předáci proruských separatistů.

„Diskutující se shodli na nezbytnosti splnit všechny body minských dohod, mezi kterými je příměří, stažení k sil k linii stanovené v memorandu z 19. září, stažení vojsk a těžké výzbroje, jakož i brzké osvobození všech zajatců,“ uvedla Porošenkova kancelář.

Porošenko také naléhal na propuštění důstojnice ukrajinského letectva Nadi Savčenkové, která je v ruské vyšetřovací vazbě a je souzena za údajnou účast na zabití dvou ruských novinářů na Ukrajině. Mezitím byla ve vlasti zvolena poslankyní.

Kreml v komuniké k telefonické konferenci zdůraznil význam dodržování příměří na východě Ukrajiny, což „v posledních dnech znepřátelené strany vcelku plní“. Rovněž zaznělo, že videokonference z pátku 19. prosince mezi zástupci Ukrajiny a proruských povstalců z Doněcka a Luhanska má přispět k uspořádání další schůzky kontaktní skupiny v Minsku v „nejbližší době“. Konkrétní termín však komuniké nezmínilo. Vedoucí představitelé čtyř zemí se dohodli také na pokračování vzájemných kontaktů ohledně ukrajinské krize.

Separatisté podle agentury AFP mezitím dali najevo, že jsou ochotni se další schůzky v Minsku zúčastnit. „Je důležité najít kompromis u vyjednávacího stolu, a ne se zbraněmi v rukou,“ poznamenal jeden z vůdců separatistů Denis Pušilin.

Vyjednávání v posledních dvou týdnech přešlapovalo na místě, protože rebelové a Kyjev se nedokázali shodnout na datu dalšího kola jednání, ačkoliv křehké příměří se vcelku respektuje, poznamenala AFP.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

My chceme znovu motýle! Babišův výrok si žije vlastním životem

Andrej Babiš během rozhovoru pro MF DNES telefonoval s ministrem životního...

Když premiér Andrej Babiš přednášel na konci května v pražském Mánesu na výroční schůzi Česko-německé obchodní a...

Sobotní výheň spláchnou bouřky, kroupy a přívalový déšť

Turisty na Karlově mostě v Praze náhlá bouřka s průtrží mračen nepřekvapila....

V sobotu odpoledne se bude Česko dusit vysokými teplotami, podle varování meteorologů v celé republice překročí...

Loupež století s posvěcením státu: ČR přišla v kauze LTO o 100 miliard

První vlak čerpá českou naftou uskladněnou v německém skladu zkrachovalé...

Říká se jí loupež století s posvěcením státu. V kauze, při níž obchodníci přejmenovávali naftu na lehký topný olej, aby...

Z útoků na lodě v Ománském zálivu obvinil americký ministr zahraničí Írán

Hořící tanker v Ománském zálivu (13. června 2019)

Dva tankery nedaleko íránského pobřeží v Ománském zálivu byly evakuovány poté, co jejich posádky vyslaly nouzové...

Bouřky se přehnaly nad Českem, zasáhly hlavně střední a východní Čechy

Sobotní bouřka v Jihlavě. (16.6.2019)

Velmi silné bouřky s přívalovým deštěm hrozí v neděli odpoledne v Moravskoslezském, Olomouckém a částečně Zlínském...

Další z rubriky

Vyšetřovatelé oznámí nová zjištění o sestřelu MH17, do médií unikla jména

Trosky malajsijského boeingu na základně v nizozemském městě Gilze Rijen (13....

Mezinárodní skupina vyšetřovatelů ve středu oznámí nová zjištění v případu letadla malajsijského letounu sestřeleného v...

„Uchovám Ameriku velkou“. Trump oficiálně zahájil kampaň za znovuzvolení

Na mítinku v Orlandu na Floridě Donald Trump prohlásil, že oficiálně začíná...

Začátek kampaně za znovuzvolení byl pro amerického prezidenta Donalda Trumpa spíše symbolický, neboť pořádá mítinky se...

Kolem roku 2100 se růst populace zastaví na 11 miliardách lidí, odhaduje OSN

Přelidnění planety Země jako umělecké dílo

Organizace spojených národů (OSN) vydala nový odhad, jak v budoucnosti poroste počet lidí na planetě. A došla k závěru,...

Najdete na iDNES.cz