STŘEDA 17. ŘÍJNA 2001
23:41
Předběžné výsledky laboratorních testů ukazují, že spory antraxu, které nakazily lidi na Floridě a v New Yorku, jsou stejného druhu. Mohou tedy pocházet z jednoho zdroje. Testy: v dopisech je stejný kmen sněti
23:01
Policie dopadla dva rozesílatele dopisů, předstírajících biologický útok. Jedenáctiletá dívka poslala psaní kamarádce a dvěma potravinářským firmám. Muž z východních Čech odeslal desítky obálek. Dva autoři dopisů s práškem uvízli v síti
22:51
Americký úřední zdroj řekl agentuře Reuters, že po prohledání větší částí budovy amerického Senátu ve Washingtonu se zdá, že spory sněti slezinné zasáhly pouze malou část objektu. Testy: v dopisech je stejný kmen sněti
22:05
Letoun amerického prezidenta Air Force One vyrazil i s Georgem Bushem na třináctihodinový let do Šanghaje. Bush se v Číně zúčastní asijského ekonomického summitu APEC.
21:47
Belgické úřady popírají tvrzení amerických novin, že odmítly poskytnout vyšetřovatelům z USA informace o muslimovi podezřelém z podílu na teroristických útocích v New Yorku a ve Washingtonu. "Nemáme vůbec žádné problémy s tím, abychom Američanům poskytovali informace," řekl agentuře Reuters mluvčí belgického ministerstva spravedlnosti Joannes Thuy.
21:40
Od půlnoci do šesté hodiny večení vyjeli hasiči a policisté v celé zemi k 434 případům podezřelých zásilek a předmětů. Čtyři sta případů byly dopisy a zbylých 34 jiné výhrůžky. Obálky došly do sněmovny i do RFE
21:16
Jihoafghánský Kandahár, který je hlavní baštou Talibanu, je pod dalším těžkým bombardováním amerických vzdušných sil. Zpravodaj katarské televize Al-Džazíra Júsuf aš-Šuli sdělil CNN, že bomby vybuchují ve městě každých několik minut. Kandahár čelil těžkému bombardování
21:00
Vtipálkům, kteří rozesílají obálky s bílým práškem obsahujícím údajně bakterie antraxu, hrozí podle ruských zákonů až tři roky vězení. Na podobné žerty se vztahují dva články trestního zákona: podle prvního jde o výtržnictví, které se stíhá až dvěma lety vězení, podle druhého jde o vědomě lživou zprávu o teroristickém činu, což se trestá odnětím svobody až na tři roky.
20:47
V České republice dosud nebyl zaznamenán ani jediný případ antraxu. Po mimořádném zasedání ústředního krizového štábu to řekl hlavní hygienik Michal Vít.
20:40
Ústřední krizový štáb zřídil pracovní skupinu pro biologickou ochranu. Na brífingu po zasedání štábu to řekl ministr vnitra Stanislav Gross. Čeští experti jsou na případný chemický útok připraveni, řekl na mítinku ministr zdravotnictví Bohumil fišer.
19:50
Afghánské vládní hnutí Taliban oznámilo, že se mu podařilo odrazit ofenzívu opoziční Severní aliance proti městu Mazáre Šaríf na severu země. Informovala o tom afghánská nezávislá agentura AIP s tím, že se opoziční síly daly na útěk.
19:47
Cena opia v důsledku jeho masívního výprodeje Afghánci, kteří se stěhují ze země, klesla za posledních šest týdnů až o 85 procent. Jan dnes informoval zástupce OSN v Islámábádu, kilogram opia se minulý týden prodával za 90 dolarů oproti 400 dolarům před měsícem a půl.
19:43
Od půlnoci do dnešních 15 hodin vyjeli hasiči a policisté k 234 případům podezřelých zásilek a předmětů. Číslo však každou hodinou vzrůstá. - více
19:40
Na ministerstvu vnitra skončilo mimořádné zasedání krizového štábu. "O ničem mimořádném jsme nejednali," řekl při odchodu z jednání vicepremiér Vladimír Špidla. Ministr obrany Jaroslav Tvrdík odmítl zasedání komentovat.
19:06
Od 18 hodin mimořádně zasedá na ministerstvu vnitra ústřední krizový štáb. Bližší okolnosti mluvčí ministerstva gabriela Bártíková neuvedla. Jednání ústředního krizového štábu se kromě ministra vnitra obvykle účastní také zástupci ministerstva obrany, zahraničních věcí a zdravotnictví, dále zástupci policejního prezídia, vojenské policie a bezpečnostních a informačních služeb. Po skončení jednání je naplánován brífink v budově ministerstva.
18:44
Bezmála dvacetkrát vyjížděli ve středu hasiči v Plzeňském kraji. Lidé je volali k podezřelým listovním zásilkám a látkám. Policisté se zajímali především o dopisy, které přišly ze Francie a měly stejného odesílatele. V Plzni je obdržely tři firmy a pobočka Nejvyššího kontrolního úřadu. Druhá velká várka dopisů pocházejících z Francie se objevila v Přešticích na Plzeňsku. "Hasiči je odebrali přímo na poště. Dopisů, které byly adresovány převážně neexistujícím firmám, bylo přes padesát," řekl mluvčí krajského ředitelství hasičů František Vaško. Více.
18:33
Úřady uzavřely část mezinárodního letiště v San Franciscu poté, co v jednom ze zavazadel detektor odhalil možnou nálož. Část terminálu United Airlines byla evakuována. Zavazadlo, ke kterému se nikdo nehlásil, se našlo v hale terminálu.
Po náletech v Kábulu
18:10
Milicionáři Talibanu se v úterý v noci zmocnili ve dvou skladech OSN potravinových zásob, které byly určeny pro děti. Talibanští ozbrojenci vnikli do skladů poté, co nařídili jejich pracovníkům, aby budovy opustili. Sebrali 7000 tun pšenice, což představuje více než polovinu potravinové pomoci, která je momentálně v Afghánistánu k dispozici. Světový obchodní program má v zemi šest skladišť a zaměstnává asi 1,7 milionu lidí.
18:09
Tři čtvrtiny Němců mají obavy, že teroristické akce by se mohly rozšířit i na německé území. Každý šestý se v této souvislosti dokonce vyslovil pro zrušení všech akcí, při nichž se shromažďuje na jednom místě velké množství lidí, například fotbalových utkání nebo různých lidových slavností. Vyplývá to z průzkumu institutu Forsa pro týdeník Stern.
18:02
Britský premiér Blair uvedl, že nynější bombardování v Afghánistánu připravuje terén pro podniknutí nových vojenských akcí. Podle agentury AFP jde o zjevnou narážku na zahájení pozemních operací. Blair současně odmítl přerušení náletů, které požadují některé humanitární organizace. "Nejdůležitější věcí pro afghánský lid je zbavit se co nejrychleji tyranie talibanského režimu. To je zásadní věc, zásadní i z humanitárních důvodů," prohlásil.
17:55
V Šanghaji začala 13. ministerská konference Rady pro ekonomickou spolupráci Asie a Tichomoří. Hlavním tématem jednání je boj proti světovému terorismu. Do Šanghaje míří i americký prezident Bush.
17:55
Spory antraxu byly objeveny v úřadu guvernéra státu New York Georgeho Patakiho. Více
17:44
V kanceláři předsedy slovenského parlamentu Jozefa Migaše se objevila podezřelá zásilka, která byla odeslána zřejmě z Chorvatska. Policie obálku zajistila.
16:25
Americké výsadkové jednotky s vrtulníky jsou připraveny k pozemní intervenci v Afghánistánu na palubě letadlové lodi Kitty Hawk v Indickém oceánu. Podle agentury AFP to oznámil činitel amerického ministerstva obrany. Íránský rozhlas tvrdí, že američtí vojáci byli vrtulníky již dopraveni do oblasti poblíž jihoafghánského Kandaháru.
16:12
Odpoledne se objevila podezřelá zásilka také v Poslanecké sněmovně. Přivolaní hasiči ji zhruba ve 13:30 vložili do speciálního kontejneru a odvezli na expertizu. Mluvčí pražské policie Eva Brožová neřekla, proč zaměstnanci obálku vyhodnotili jako podezřelou, ani co bylo jejím obsahem. Podrobnosti
15:58
V 16 hodin začalo pracovat konzultační pracoviště Policie ČR a Hasičského záchranného sboru. Na speciální cenově zvýhodněné telefonní lince 0841 111120 se budou lidé moci s odborníky poradit, zda mají důvod se obávat doručených podezřelých listovních zásilek či jiných předmětů. Služeb konzultačního pracoviště může veřejnost využít od 8. do 18. hodiny.
15:37
V budově rádia Svobodná Evropa byla krátce po 14. hodině zajištěna obálka obsahující bílý prášek. Nález na lince 158 oznámil recepční. Podle mluvčí rádia Sonii Winterové byl v obálce i lístek s krátkým textem, jehož obsah jí však není znám. Dopis byl doručen z pošty v Česku.
15:26
Přes 20 spolupracovníků amerického senátora Daschleho má pozitivní test na antrax. Dopis s bakteriemi sněti slezinné se na úřad dostal v pondělí. Více.